Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Henn Põlluaas: Sisekaitseakadeemia üleviimise kava meenutab Hruštšovi maisikasvatamise kampaaniat

-
17.03.2017
Henn Põlluaas

Täiesti selgelt on Sisekaitseakadeemia üleviimine teatud poliitilise kildkonna kampaanialikult läbiviidav kinnisidee, millel puudub igasugune puutumus reaalsusega.

Kuulates ja lugedes neid üleviimise pooldajate ja kaitsjate jutte, meenus mulle tahes-tahtmata üks teine poliitiline kampaania ja kinnisidee kunagisest ajaloost. Nimelt 1959. aastal külastas NSV Liidu Kommunistliku Partei esimene sekretär Nikolai Hruštšov USA-d. Talle näidati paljusid asju, õnneks ei viidud teda kuskile lõbustusparki, sest vastasel juhul tagasi tulles oleks ilmselt järgnenud nõue igasse rajoonikeskusesse või külanõukogusse lõbustuspark luua. Küll aga näidati talle maisipõldu.

Mis järgnes? Lugupeetud seltsimees naasis Nõukogude Liitu ja algas üleriigiline maisikasvatamise kampaania, millest ei jäänud puutumata ka Eesti. Anti ülesanne kätte, tuleb teha. Ministeeriumid, põllumajanduse uurimisinstituudid, põllumajandusteadlased asusid üksmeelselt kiitma suure juhi geniaalset ideed, kuigi samas teati väga hästi, et see ei sobi meie kliimasse, see ei sobi meie mullaga, see ei ole mõttekas. Aga seda ei juletud välja öelda.

Täna on õnneks olukord teine – kriitikud võivad välja öelda, et kuningas on alasti. Aga ministeeriumid ja mitmed muud ametnikud on siiski endiselt sunnitud kiitma seda surnult sündinud projekti. Toona istutasid targad kolhoosi esimehed maisi ainult tee äärde, et paistaks, justkui oleksid meil suured maisipõllud. Sisekaitseakadeemiaga sellist varianti teha võimalik ei ole. Tasapisi, visinal kustus see kampaania. Algul prooviti küll elu sisse puhuda seeläbi, et hakati maisi loomadele andma, silo tegema, aga see rikkus piima kvaliteedi ja maitse ära.

Täpselt samamoodi rikuks Sisekaitseakadeemia kvaliteedi ära Narva viimine, sest me teame, et sinna ei tule kaasa õppejõudude kaader, sinna ei taha tulla õpilased. Tookordne hullumeelne maisieksperiment lõppes. Ma loodan, et tänane akadeemiaeksperiment ei jõua nii kaugele, et me peaksime tagantjärele targad olema ja ütlema, et see oli läbikukkunud katse. Ma loodan seda, et terve mõistus võidab, et sisulised ja targad argumendid võidavad, et ei jää prevaleerima ainult kitsad poliitilised huvid, kitsad majanduslikud, kinnisvaraärimeeste huvid, vaid Eesti riigi huvid.

UU