Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Herkel nahutas Assadiga kohtunud Toomi, Loone omakorda viskus Keskerakonna eurossaadiku kaitsele

-
11.07.2016
Oudekki Loone, Yana Toom
© UU

Vabaerakonna esimehe Andres Herkeli sõnul peab Keskerakond andma hinnangu oma liikmest Euroopa Parlamendi (EP) saadiku Yana Toomi kohtumisele inimsusvastastes kuritegudes süüdistatava Süüria presidendi Bashar al-Assadiga.

“Kas Yana Toomile anti eurovalimistel tõesti mandaat mõrtsukas al-Assadiga sõbrunemiseks?,” küsis Herkel esmaspäeval BNS-ile saadetud teates. “Toomi ja veel kahe paduvasakpoolse eurosaadiku kohtumine Bashar al-Assadiga sobimatu ning kindlasti esindasid nad seal iseennast, mitte Euroopa Parlamenti ega Eesti, Läti või Hispaania valijaid.”

Herkel leiab, et eurosaadikute kohtumine al-Assadiga on ühtlasi katse katse aidata Venemaa presidendil Vladimir Putinil kurjategija imagot parandada.

Yana Toomiga koos käisid Süürias tuntud Läti kremlimeelne tegelane Tatjana Ždanoka ja Putini-sõbralik hispaania vaskpoolne Javier Couso Permuy. Tegemist on ilmselt Kremli poolt algatatud aktsiooniga, mille eesmärk on tekitada mulje, et EP suhtleb al-Assadiga väga vabalt ja oleks justkui valmis tuhandete tsiviilisikute tapmist muuhulgas keemiarelvaga unustama,” ütles Vabaerakonna esimees.

Herkeli sõnul heidab Toom kui Eestist valitud eurosaadiku selline tegevus varju Eestile ning seda ei saa õigustada saadiku vaba mandaadiga. “Ootame Keskerakonnalt kiiret ja selget hinnangut Toomi tegevusele. Eesti on osa Euroopa Liidust ja see liit on allutanud Süüria keskvõimu sanktsioonidele ning võtnud ühise hoiaku, et rahulike elanike tapmine oma võimu nimel on  andestamatu kuritegu,” sõnas ta.

Keskereakonna peasekretäri Oudekki Loone hinnangul on Vabaerakonna juhi Andres Herkeli kriitiline reageering eurosaadik Yana Toomi ja Süüria presidendi Bashar al-Assadi kohtumisele populistlik ülereageerimine ning diskussiooni avamist sealses piirkonnas tuleb tervitada mitte hukka mõista.

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni kuuluv Loone ütles pareeris Herkeli süüdistusi ja ütles, et Süüria olukord nõuab diskussiooni ja diplomaatiat ning Herkeli kommentaar eurosaadikute Süüria visiidile on “populistlik ülereageerimine”.

Loone rõhutas, et Süüria presidendiga on kohtunud poliitikud nii Euroopast, USA-st kui ka Venemaalt. “Kõigi kohtumiste eesmärk on leida võimalusi, mis viiksid selleni, et Süüria konflikt laheneks ning tsiviilelanikud ei peaks enam kannatama. Just diplomaatia ja läbirääkimised on see, mis võib aidata seal valitsevat olukorda leevendada,” sõnas Loone.

“Mulle on väga sümpaatne Toomi mõte sellest, et Süüria valitsus saaks kasutada külmutatud rahalisi vahendeid või saada nafta eksporditulu rangelt kontrollitud sotsiaalvaldkonna kuludeks,” ütles Loone, “ja kordan veelkord, et olukorra lahendamiseks on vaja kohtumisi, läbirääkimisi ja diplomaatiat. Läbirääkimisi tuleb aga pidada kõigi osapooltega,” lausus Keskerakonna peasekretär.

Euroopa Parlament distantseerus Yana Toomi ja veel kahe europarlamendi liikme Süüria-visiidist.

“See ei ole Euroopa Parlamendi ega ühegi tema allüksuse ametlik visiit ning selle sõidu kulusid ei tasuta Euroopa Parlamendi eelarvest,” ütles Euroopa Parlamendi asepressiesindaja Marjory van den Broeke esmaspäeval BNS-ile. “Seega on see reis täielikult nende enda vastutusel,” lisas van den Broeke, märkides et siin ei ole europarlamendi poolt midagi rohkem kommenteerida.

BNS – UU

FOTO: PM/Scanpix – Oudekki Loone ja Yana Toom