Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Homoteerullile lükati hoog sisse: omasooiharate abielu sai valitsuse heakskiidu

-
15.05.2023
Kaja Kallase valitsuse tüüpilisi toetajaid
© Scanpix

Valitsus kiitis esmaspäeval peetud erakorralisel istungil heaks perekonnaseaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu, et kehtestada homoabielu ja võimaldada kooseluseaduse elluviimist.

 

Eelnõu järgi saavad abielu sõlmida kaks täisealist inimest, sõltumata soost ning abielu kõrval jääb inimestele alles võimalus sõlmida kooseluleping, teatas valitsuse pressiesindaja. Lisaks nähakse ette lihtsustatud kord kooselulepingult abielule üleminekuks. Muudatused tehakse ka kooseluseadusest tulenevate õiguste ja kohustuste rakendamise võimaldamiseks. Eelnõuga täpsustatakse ka põlvnemise regulatsiooni perekonnaseaduses seoses samast soost paaride lapsendamisõigusega.

Kooseluseaduse rakendamiseks nähakse eelnõus ette registrikannete tegemise kord ning tagatakse, et mitmed abikaasadele antud õigused on ka praktikas laienenud registreeritud elukaaslastele. Kooselulepingust vahetult tulenevad õigused ja kohustused jäävad võrreldes kehtiva õigusega samaks, seal hulgas on registreeritud elukaaslasel võimalik lapsendada vaid enda registreeritud elukaaslase laps.

Kooselulepinguga tagatakse registreeritud elukaaslastele õigus kaasa rääkida enda elukaaslasega seotud otsustes ning saada vajadusel toetusi ja hüvitisi. Kooselulepingu sõlminud paaridele antakse ka võimalus minna abielule üle lihtsustatud korras.

Seadus on plaanitud jõustuma järgmise aasta 1. jaanuaril. Muudatused, mis on vajalikud ajavahemikus 1. jaanuarist 2016 – 31. detsembrini 2023 sõlmitud kooselulepingute registrikannete tegemiseks enne ülejäänud muudatuste jõustumist, jõustuvad tänavu 1. oktoobril.

Seaduse eelnõu antakse arutamiseks üle Riigikogule.

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond kavatseb Riigikogus kõigi seaduslike vahenditega võidelda homoabielu seadustamise vastu.

Sihtasutus Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks (SAPTK) korraldab laupäeval, 27. mail 2023 algusega kell 12 Toompeal, riigikogu ees suure meeleavalduse abielu kaitseks.

Ühtlasi on meeleavaldus mõeldud väljendama protesti pretsedenditult valeliku ja ebademokraatliku poliitika vastu, mille ilminguks on nii uue valitsuskoalitsiooni püüdlus väärastada abielu tähendust, kärpida suurte perede toetust kui ka tõsta olemasolevaid ja kehtestada uusi makse, selleks rahvalt mandaati küsimata ja saamata.

SAPTK juhatuse esimehe ja EKRE fraktsiooni liikme Varro Vooglaiu sõnul on paljud inimesed väljendanud soovi koonduda ja väljendada ühiselt põhimõttelist seisukohta, et valitsuskoalitsiooni rünnak perekonna ja abielu ning ka eraomandi vastu on talumatu. Ühtlasi kinnitab ta, et ennekuulmatult suure hulga inimeste Toompeale protestima tulemine on üks väheseid asju, mis omab valitsuse teerulli peatamise potentsiaali.

“Juba kümme aastat tagasi hoiatasime teiste riikide kogemusele tuginedes, et kooseluseaduse läbisurumine sillutab teed ka abielu tähenduse radikaalsele moonutamisele. Samuti hoiatasime, et nn homoabielu seadustamisega röövitakse lastelt nende loomulik õigus emale ja isale. Selle tõttu on meid lugematul arvul kordadel süüdistatud inimestele valetamises ja nende eksitamises. Nüüd näeme aga, et meil on algusest peale olnud õigus ja paljud neist, kes on meie hoiatusi eitanud, on ise süstemaatiliselt valetanud ja rahvast eksitanud,” selgitab Vooglaid.

Meeleavalduse korraldajate eesmärgiks on viia meeleavaldus läbi rõhutatult väärikalt ja rahumeelselt, saates seeläbi valitsusele selge sõnumi, et abielu ja perekonna tähenduse väärastamine ja seeläbi ühiskonna moraalsete aluste ründamine ei ole väga suurele osale Eesti ühiskonnast vastuvõetav – just nagu ei ole vastuvõetav ka sügavalt valelik poliitika tegemise viis, millega on Eestis asutud võimu teostatama.