Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Idee Soomes elavaid pagulasi Tallinnasse majutada olevat pärit Eestist?

-
11.09.2019
Tallinna kinnisvaraturg õitseb, seega pole võimatu, et Soome riigilt rikkalikke toetusi saavad migrandid ka odavamas Tallinnas maanduvad. Pilt on illustratiivne.
© UU

Viimasel ajal saavad Uued Uudised üha enam küsimusi selle kohta, et kas Soome majutab tõesti Tallinnasse oma migrantide ülejääke. Palusime meie kirjasaatjalt Paul Ojalt uudise Soome-poolset tausta.

“Paar nädalat tagasi ringles Facebookis lugu Soome MV-lehest, kus räägiti ideest osa Soome saabunud pagulasi Tallinnasse elama panna, sest Tallinnas olevat tühje kortereid ülearugi.

Artikkel väidab, et Tallinnas ehitatakse kortereid rohkem kui kunagi enne, kuid kõrged hinnad ja üürid ei ole paljudele jõukohased ja seepärast seisab hulk kortereid tühjalt. Soome pealinna piirkonnas on aga hulgaliselt pagulasi või turvapaigaotsijaid, kes kangesti tahavad kasvukeskustesse elama asuda, kuid kelle majutamisega on raskusi.

Eestis olevat projekti „Pagulasi Tallinnasse“ töörühm tulnud välja ideega anda tühje kortereid Soome organisatsioonide käsutusse, kes neid siis elamisloa saanud pagulastele edasi rentida võiksid. Üüri maksmatajätmist pole karta, sest maksja on usaldusväärne ja maksuvõimeline Kela (Soome Pensioniamet, kes kanaldab ka näiteks haiguskindlustust jm sotsiaalabi).

Lugu lõpeb märkusega: „Idee pooldajate arvates saaks Eesti sel kombel „uut verd“ ja ka sündivus võiks nii tõususuunas käänduda.“

Idee kohta ei öelda muud täpsemat, kui et tegu on projekti „Pagulasi Tallinnasse“ töörühmas sündinud ettepanekuga. Allikana on loo lõpus mainitud Tallinn24.ee.

Algul kehitasin niisama õlgu, kuid siis hakkasin mõtlema, et miks sellisest briljantsest multikultiprojektist kusagil mujal midagi kuulda ei ole? Ei Soome peavoolumeedias ega alternatiivväljaannetes ega ka Eesti poolel ole minu teada midagi selletaolist mainitud.

Hakkasin jälgi ajama. Soome MV-lehti oli loo avaldanud 14. juulil. Allikaviite järgi leidsin üles ka lehe Tallinn24.ee, mis on mõeldud eelkõige Eestisse suunduvatele soome turistidele infot jagama. Lehe peatoimetaja Thea Ekholm vastas minu e-kirjale kiiresti ja väga viisakalt, teatades, et Tallinn24.ee on kõnesoleva artikli avaldanud kunagi 2016. aastal, tema eelkäija ajal, ja tema seda seetõttu kommenteerida ei oska.

MV-lehe asutas kunagi Ilja Janitskin, kes on saanud kaela arvukaid kohtusüüdistusi laimamises ja alusetute süüdistuste esitamises. Lehte ta enam ei juhata, kuid absoluutselt usaldusväärseks teabeallikaks on vähemalt minul seda väljaannet endistviisi raskevõitu pidada. Ju toimetusel tuli keset suve lugudest nappus kätte, et oli vaja kolme aasta vanune sensatsioonihakatis uuesti üles puhuda.

Esialgne lugu on avaldatud kunagi 2016. aastal. See oli üsna kobrutava poliitika aasta. Võimul olid Reformierakonna peenhäälestajad Taavi Rõivase juhatusel, kuni Riigikogu 9. novembril neile umbusaldust avaldas, avades tee Jüri Ratase esimesele valitsusele. Oktoobris oli pealegi vahetunud ka president.

Kui oletuste valdkonda siirduda, siis võimalik tundub küll, et Brüsseli-meelsed euroopalike väärtuste kaitsjad võisid innustuda sedalaadi mõttest Tallinn kiiremini multikultuurseks muuta, enne kui põliselanikud liiga tugevat vastupanu osutama hakkavad.

Suur rändajatemass oli hakanud Euroopasse valguma aasta tagasi. Sisserändajate vastuvõtmisega tegeleb põhiliselt siseministeerium, mida tol aastal kuni novembrini juhtis Hanno Pevkur Reformierakonnast. Kellel kõnesoleva projekti vastu tõsine huvi tärkas, võib ju tema käest järele pärida.”

Toimetuselt. Tõenäoliselt pole sugugi võimatu, et Soome riigi poolt elatise ja dokumendid saanud migrandid ennast Tallinnasse sisse seadnud on, seepärast on mõttekas selliste arengutel silma peal hoida. Kirjutab ju üks kommentaator: “Iseäranis karm neegripesa on tekkinud Tallinnas Valdeku t. 105 endises Silikaadi ühiselamus. Nõukaajal elasid seal vabakäiguvangid, kes Silikaadis tööl käisid, nüüdsed asukad on ilmselt TalTechi doktorandid…”

Selliseid teateid on teisigi, kus väidetakse, et migrandid üürivad oma Soome riigilt saadud elamispinna välja  ja kolivad Tallinnasse, et vaid aeg-ajalt Helsingisse ametlikke asjaajamisi tegema sõita.

Kui keegi omab infot, et Soomes registreeritud varjupaigataotlejad elavad Tallinnas, andku julgelt Uutele Uudistele teada.