Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Inimõiguste kohus: Eesti ei kaitse piisavalt advokaadi kliendisaladust jõuorganite omavoli eest

18.11.2021
Euroopa Inimõiguste Kohus.
© Scanpix

Eestis väidetakse alatasa, et meie jõustruktuurid olevat seaduslikkuse ja õigluse maine kehastus, kuid seda usku ja arvamust ei toeta isegi Brüsseli impeerium – Eesti seadused ei taga piisavat advokaadi kliendisaladuse kaitset jõuorganite eest, leidis Euroopa Inimõiguste Kohus (EIK) teisipäevases otsuses.

“Oleme korduvalt kritiseerinud advokaadibüroode ja advokaatide kergekäelist läbiotsimist ja kliendimaterjalide valimatut kaasaviimist,” rõhutas advokatuuri juhatuse esimees Jaanus Tehver. “Kliendi õigus advokaadiga konfidentsiaalselt, riigi sekkumiseta, nõu pidada on õiglase õigusemõistmise alus. Euroopa inimõiguste kohus kinnitas, et Eestis pole see seadusega piisavalt kaitstud.”

Kuna Eesti seadused ei kaitse piisavalt advokaadi kliendisaladust, rikub Eesti inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooni artiklit 8, otsustas EIK. See artikkel kohustab kaitsma inimesi riigi meelevaldse sekkumise eest eraellu ja sõnumisaladusse.

Kohtuotsus rõhutab, et Eesti seadused ei taga asjassepuutumatute klientide andmete kaitstust advokaadibüroo läbiotsimisel. Kohtu hinnangul ei kaitse Eesti seadused ka advokaadi teabekandjatest tehtud koopiate kaitstust kõrvaliste isikute eest. Lisaks puudub täielikult regulatsioon advokaadi teabekandjate läbiotsimiseks väljaspool advokaadibürood, näiteks kodus või autos.

Tehveri kinnitusel sõltub ümberkäimine kliendisaladusega advokaadibüroo läbiotsimisel kohtumääruse kvaliteedist ja menetlejate heast tahtest, kuigi peaks sõltuma seadusest. “On olnud läbiotsimisi, kus kõrvaliste klientide andmete kaitsmise vajadusse on suhtutud suure tõsidusega,” tunnistas Tehver. “Paraku oleme näinud ka juhtumeid, kus Euroopa Inimõiguste Kohtu praktikas tunnustatud põhimõtteid kutsesaladusega hõlmatud teabe käsitlemisel on lihtsalt ignoreeritud.”

Advokaadi ja kliendi suhtluse saladus tagab Tehveri kinnitusel õigusriigi toimimise ja õiglase kohtumõistmise. “See pole mingi advokaatide erisoov pättide puhtaksrääkimiseks,” rõhutas Tehver. “Riigi hammasrataste vahele võib sattuda igaüks, nii põhjusega kui ülekohtuselt. Õigusriigis saab inimene end ülekohtu eest kaitsta kohtus, kuid inimene ei saa oma huvidele parimat võimalikku kaitset, kui ta ei julge advokaadiga avameelselt nõu pidada.”

Advokatuur edastas sel nädalal justiitsministeeriumile kliendisaladuse kaitse eelnõu, mis tagab kliendi konfidentsiaalsete andmete parema kaitsmise.

Euroopa inimõiguste kohtu otsus kinnitas Tehveri sõnul, et riigi peaprokuröril polnud õigus, kui ta Postimehele antud intervjuus esitles advokatuuri kriitikat kui püüet saada advokaatidele “senisest rohkem õigusi või vabadusi”. “Seisame vaid selle eest, et inimeste olemasolevad õigused oleks piisavalt kaitstud,” rõhutas Tehver. (BNS)