Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Isegi Delfi faktikontroll pidi tunnistama, et Keit Pentus-Rosimannus valetas

-
24.04.2022
Keit Pentus-Rosimannus
© UU

Valitsuse külvatavad valed on nii suureks paisunud, et isegi Delfi faktikontrollijad ei saa enam silmi kinni pigistada ning on sunnitud tõdema, et Martin Helmel on õigus. Jutt käib „kurikuulsast“ ETV saatest „Esimene stuudio“, mille saatejuhid Andres Kuusk ja Johannes Tralla kohe alguses provotseerivate ja EKRE-t ründavate küsimustega lappama lasid, kuigi teemana oli väljapakutud lisaeelarve. Just selle juures ilmneski Reformierakonna rahandusministri Keit Pentus-Rosimannuse vale.

Eesti Päevalehe, Delfi ja Eesti Väitlusseltsi koostöös ilmuvas Faktikontrolli sarjas kontrolliti, kellel on hetkel Eestis kasutatava gaasi päritolu teemal õigus, kas praegusel rahandusministril Keit Pentus-Rosimannusel või endisel rahandusministril Martin Helmel?

Keit Pentus-Rosimannus raius saates, et “Eesti juba praegu ei kasuta Vene gaasi”. Martin Helme aga juhtis oma vastuväites tähelepanu gaasivarudes oleva gaasi päritolule: “See gaas, mis meil on varudes, see on ju Venemaalt tulnud gaas, see, mida me hakkame Lätist ja Soomest ostma. /…/ Kui täna räägib meile valitsus, et me enam Vene gaasi ei kasuta, siis see ei vasta tõele.”

Gaasi päritolu selgitamiseks pöördus faktikontrolli tiim Eleringi kommunikatsioonijuhi Ain Kösteri poole, sest Elering haldab kogu Eesti siseriiklikku ja ülepiirilist energiataristut.

Köster kinnitas, et Venemaalt gaasi hetkel Eestisse otse ei tule. Ilma Venemaalt tuleva gaasita ostab Eesti gaasi Läti Inčukalnsi hoidlast, millele Martin Helme ka oma väites viitab.

Läti hoidlas oleva gaasi päritoluks on nii Venemaa kui ka Leedu päritolu LNG-põhist gaasi, mida imporditakse Klaipeda kaudu.

Nii jõuabki faktikontroll järeldusele, et Keit Pentus-Rosimannuse väide on vale, sest kuigi gaasi Venemaalt Eestisse hetkel ei tooda, on Eestis siiski jätkuvalt kasutusel ka Lätis hoiustatud Vene päritolu gaas.

Martin Helme väide aga tõsi, sest Läti hoidlas on osa gaasist Vene päritolu, mistõttu ei saa valitsus väita, et Vene gaasi Eestis enam ei kasutata.