IT-minister Kaimar Karu soovib e-valimiste hindamisse kaasata sõltumatuid rahvusvahelisi eksperte

Eesti,
- Updated
©Scanpix
E-valimised

E-valimiste töörühm edastas 25 ettepanekuga aruande e-valimiste süsteemi täiendamiseks, usaldusväärsuse tõstmiseks ja riskide haldamiseks.

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu sõnul andis raport kasuliku ülevaate küsimustest, mis e-valimisi ümbritsevad. “Praegust e-valimiste süsteemi on arendatud ning kasutatud juba alates 2005. aastast ja, nagu iga teinegi keerukas süsteem, vajab see jätkuvat edasiarendamist ja parendamist,” sõnas Karu.

Eelmise väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministri ellu kutsutud töörühma aruanne on üheks sisendiks järgmiste konkreetsete sammude kokkuleppimisel koostöös teiste seotud ministeeriumite ning asutustega.

“E-valimiste süsteem on tänaseks päevaks kindlasti vaadeldav riigi tuumiktaristu osana ja selle rahastus ja arendamine on väga kõrge prioriteediga. Peame olema jätkuvalt veendunud, et kasutame parimat võimalikku tänapäevast tehnoloogiat, kuid samas arvestama võimaluste piires ka tulevaste muudatustega nii krüptograafias kui tehnoloogiavõimekuses üldiselt,” rääkis minister.

“Koostöös justiitsministeeriumi ning riigi valimisteenistusega vaatame üle e-valimisi puudutavad seadusandlikud aspektid. Lisaks peame veenduma, et printsiibid, millele e-valimised toetuvad, on ühiskondlikult aktsepteeritud. Kaalume kindlasti tõsiselt ka ettepanekut tagada kõigi erakondade tugev esindatus e-valimiste vaatlemisel,” märkis Karu.

Karu sõnul tuleb jätkata tööd raportis käsitletud teemadega ning nüüd algab tõsine koostöö järgmiste sammude elluviimiseks. “Töö süsteemi turvalisuse ning läbipaistvuse tagamiseks peab olema pidev, mitte episoodiline. Tahame õppida rahvusvahelisest kogemusest ja kaasata senisest enam sõltumatuid rahvusvahelisi eksperte.”

“Kindlasti paneme kokku ka järgmised töögrupid konkreetsemate teemadega süvitsi minemiseks ning seatud eesmärkide saavutamiseks,” sõnas minister.

Töörühm analüüsis poole aasta jooksul kõiki esitatud täiendusettepanekuid, valminud raport toob välja 25 olulisemat hinnangut ja soovitust.

Töörühma tööd juhtis majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi riigi küberturvalisuse poliitika juht Raul Rikk ning töörühma kuulusid: Tarvi Martens, Tanel Tammet, Mihkel Solvak, Liia Hänni, Epp Maaten, Märt Põder, Mihkel Tammet, Mariko Jõeorg-Jurtšenko, Martti Allingu, Arne Koitmäe, Tarmo Hanga, Alo Einla ja Heldur-Valdek Seeder.

Raport on kätte saadav SIIT.

Kommentaarid

6 commentsOn IT-minister Kaimar Karu soovib e-valimiste hindamisse kaasata sõltumatuid rahvusvahelisi eksperte

 • Avatar
  Mati Talumaa

  E-valimiste hääletus olgu ühekordne,oled korra otsustanud,siis nii see ka jääb!

 • Avatar

  “E-valimiste süsteem on tänaseks päevaks kindlasti vaadeldav riigi tuumiktaristu osana ja selle rahastus ja arendamine on väga kõrge prioriteediga…”
  Ja seda ütleb EKRE minister!Mis sellest lähtub?See, et EKRE on e-tsirkuse kaotamisest loobunud.Loodan, et ma eksin.Ehk ei asu uus minister kohe nii avalikult sellele jandile kallale, pidades silmas eelmiste ministritega juhtunut?

 • Avatar

  Mis siin arutada. Lahendus oleks siin ikkagi IBM — Its Better Manually

 • Avatar

  ERR-is pole sest uudisest kriipsugi.

 • Avatar

  Teiseks tahan ma konkreetselt selgitusi sellele infole, mis on kõigi ametlike kanalite kaudu internetistki kontrollitav:

  Ootamatu avastus: Eesti e-valimiste süsteem pärineb Venetsueelast Hugo Chavezi ajast ja seda arendab siiani Venetsueela firma

  Eesti e-valimiste puhul on tegemist on algselt endise Venetsueela presidendi Hugo Chavezi projektiga, kus viimane lõi süsteemi, mis aitas tal 2004. aastal võimule jääda. Pärast seda jõudis e-valimiste süsteem läbi Venetsueela firma Eestisse, kus see püsib tänaseni vaatamata asjaolule, et seda teistes riikides eriti pole kasutatud. Süsteemi on proovitud Norras ja Šveitsis, aga loobutud turvalisuse kaalutlustel.

  Ainus riik, kus Venetsueela e-valimiste süsteemi on kasutatud ja see turvaliseks tunnistatud on Venemaa ( SEAL ON SÜSTEEM BLOKIAHELA TEHNOLOOGIAL JA USALDUSVÄÄRSEM, KUI MEIE BITTORRENTI ARVUTITE KAMMAJAA, MIDA VAHENDAB KÄPUTÄIS REFORMI LAKEISID ), kus see oli kasutusel tänavu 8. septembril Moskvas kohaliku duuma valimistel. Venemaa esimestel e-valimistel saavutas valitsev erakond Ühtne Venemaa suure võidu. Kuigi Aleksei Navalnõi ja teised opositsiooni liikmed lõid lärmi, et e-valimiste süsteem oli paar tundi maas, valimiste käiku oli võimatu kontrollida ja pettused on ilmsed, peeti seda lihtsalt kisaks, mis käib karavaniga kaasas. Venemaa oli Eesti kõrval esimene riik maailmas, mis tunnistas süsteemi igati kõlbulikuks ja usaldusväärseks.

  E-valimiste süsteemi on auditeenud Šveitsi firma KPMG, aga hiljuti tuli välja, et neis raportites on esitatud valeinfot. Rahvusvaheline ekspertide rühm tunnistas Šveitsis e-valimiste süsteemi kõlbmatuks, kuna seda on võimalik suhteliselt kergesti manipuleerida. Põhimõtteliselt on võimalik kõiki tulemusi võltsida ja panna sinna suvalisi numbreid.

  Sellele vaatamata on sarnane süsteem juba aastaid kasutusel Eestis, kus seda on taevani kiidetud vaatamata turvakaalutlustele.

  Eestis on aastaid kasutusel e-pangandus, mille kaudu kannavad inimesed üle suuri summasid ja seda peetakse piisavalt turvaliseks. Samas on üks suur erinevus: e-panganduse puhul on võimalik alati tagantjärele kontrollida tehinguid, e-valimiste puhul see võimalus puudub. Seetõttu panganduses e-valimiste süsteemi keegi ei usaldaks. E-valimiste puhul aga keegi ei tea ja ei tohigi teada, kes millise hääle kellele üle kandis. See on põhjus, miks e-valimiste andmed arvuti kõvaketastel kuu aega pärast valimisi hävitatakse. Kõik ettepanekud need andmed arhiivis säilitada on jooksnud liiva.

  Eesti e-valimiste süsteemi juured on Venetsueelas ja tõenduseks on fakt, et Eesti e-valimiste lähtekoodi kirjutatakse siiani Venetsueela firmas. Venetsueela algse riikliku projekti maksumus oli 2004. aastal 128 miljonit USA dollarit. Venetsueelas kasutati süsteemi, mille töötas välja kohalik firma Smartmatic. Hiljem on Smartmatic müünud seda süteemi üle terve maailma. Eesti esimesed e-valimised toimusid 2005. aastal.

  Eestis Smartmaticul esindust pole, küll aga tegutseb Tartus aadressil Ülikooli 2 ettevõte i-voting centre, mis on Smartmaticu ja Eesti ettevõtte Cybernetica ühisfirma, kus enamusosalus kuulub Smartmaticule. Ühisfirma ametlik nimetus on Smartmatic-Cybernetica Centre of Excellence for Internet Voting OÜ. Ettevõte on saanud rahastuse ka Euroopa Liidult.

  See Venetsueela-Eesti ühisfirma tegeleb Eestis e-valimiste süsteemi arendamisega ja nende nimi on ka Eesti Europarlamendi kui ka Riigikogu e-valimiste rakendusel. Seal pole märgitud autoriks AS Cybernetica.

  Seda asjaolu märkas ka Postimehe ajakirjanik Aivar Pau, kes esitas küsimuse, miks tegeleb Eesti e-valimistega välismaa enamusosalusega firma. Selgus, et riigikogu valimisteenistusel on rakenduse loomise leping ASiga Cybernetica. Cybernetica esindaja selgitas omakorda, et Smartmatic-Cybernetica Centre of Excellence for Internet Voting OÜ on 2014. aastal asutatud internetihääletamise kompetentsikeskus. Eesti internetivalimiste puhul on Smartmatic-Cybernetica Centre of Excellence for Internet Voting OÜ Riigi Valimisteenistuse kooskõlastusel ja nõusolekul Cybernetica AS allhankija. Praegu kasutusel olev Eesti e-valimiste rakendus loodi 2010. aastal.

  Ühisettevõtte palgal on arendusrühm, mis tegeleb Eesti e-valimiste süsteemi arendamisega. Venetsueela arvutitel kirjutatakse Eesti e-valimiste koodi, järeldab Kaldalu.

  Smartmaticu juht on siiani Antonio Mugica, kes selle firma Chavezi võimuloleku ajal 2000. aastal asutas. Smartmatic on kasvanud välja Venetsueela riigifirmast ja müüb e-valimistega seotud rakendusi üle terve maailma. Eesti on Smartmaticu jaoks suur edulugu, nüüd koos Venemaaga, mis on ainsana maailmas riiklikul tasemel Venetsueelas välja töötatud e-valimiste süsteemi kasustusele võtnud.

 • Avatar

  Kõigepealt küsiks Kaimarilt, et miks ma võin suusamask peas hääletada erinevate inimeste ID kaardiga arvuti taga eelvalimiste ajal, kuid jaoskonnas ma seda teha ei või? Kui on pädevaid inimesi, siis vastake. On ju valimised ühetaolised põhiseaduse järgi.

Kommentaarid on keelatud

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused