IT-spetsialist e-valimistest: ühe koodijupi avalikustamine ei ole turvalisuse tõestamine

Eesti,
- Updated
©Ilmar Saabas/Ekspress Meedia
Hääl läks arvesse, aga kas ka õigesse kohta? Pilt on illustratiivne.

Uute Uudiste poole pöördus üks IT-spetsialist, kes kirjeldab, kuidas e-hääletuse protsess on sisuliselt kontrollimatu.

“Pikalt IT köögipoolel (üle 20 aasta infoturbe alal) olnuna, ehk näinud kuidas vorsti tehakse, soovisin saada Vabariigi valimiskomisjoni e-hääletuse süsteemidest tervikliku pilti. Mind huvitasid mitte üksikud koodijupid, vaid täielik terviklik süsteem.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Saatsin siis VVK-le mitmeid teabenõudeid (terviklik kirjavahetus olemas) soovides saada kogu süsteemi detailselt arhitektuuri pilti ja peale pikka kirjavahetust selgus, et neil see puudub. VVK viitas, et tellib teenust Riigi Infosüsteemide Ametilt ja selgus, et ja RIA-l samuti selline info puudub.

Jääb arusaamatuks, millise dokumentatsiooni alusel üldse süsteem koostatakse ja seda auditeeritakse. Samuti selgus, et audiitorite raportites puuduvad tehnilised skeemid ja kogu audiitori raporti tehniline osa oli vaid erinevate pitserite loetelu. Selgus ka, et uus valimiste infosüsteemi arendus ei sisalda hääletaja kontrolli antud hääle teekonna kohta.

Ühesõnaga, nad trollisid täiega ja selline käitumine vaid kinnitas fakti, et avatusest on e-hääletus väga kaugel. Ühe koodijupi avalikustamine ei ole turvalisuse tõestamine. Sest piltlikult öeldes, kui auditeeritud koodijupp jookseb arvutis, mille enda operatsioonisüsteem ei ole auditeeritud ja arvuti ise füüsiliselt ei ole turvatud, kas siis süsteem on turvaline või mitte? Ja kuna kogu häältelugemisprotsessi, erinevalt paberhääletusest, ei ole võimalik korrata, st süsteem ja protsess ei ole läbipaistev, siis kas see on taotluslik?

Niikaua kui kõik ei ole terviklikuna läbinähtav ja kogu protsess ei ole korratav, jääbki kogu e-valmiste protsess mustaks auguks. Kuidas me saame olla kindlad, et seda väidetavat süsteemi ja tarkvara tegelikkuses üldse kasutatakse jne?”

Siit selguvad need momendid, millele on ka EKRE tähelepanu juhtinud – e-valimiste terviksüsteem on kontrollimatu ja turvalisuse rääkides viidatakse ainult pitseeritud kohtadele.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused