Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Jaak Madison: kui OSCE allub Vene diktaadile, siis on ta tegutsemisvõimetuks muutunud

-
28.11.2023
Jaak Madison
© UU

EKRE saadik Euroopa Parlamendis Jaak Madison nendib oma sotsiaalmeedias, et järjekordne rahvusvaheline organisatsioon allus Vene diktaadile, mis näitab tema võimetust midagi korda saata.

“Meil on mitmeid rahvusvahelisi organisatsioone, mis teoreetiliselt peaksid tegelema rahvusvahelise julgeoleku tagamisega. Üheks selliseks on ka Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioon (OSCE), mille liige Eesti uhkelt ka on. Kuid olulisem liikmelisusest on siiski see, et mida mingi organisatsioon sisuliselt teeb ning millised on selle mõjutushoovad.

Kui aga organisatsioon, mis sai alguse 1975. aastal eesmärgiga lõdvendada “külma sõda” ida ja lääne vahel, on jõudnud ummikseisu, siis on tõsine küsimus selle säilivuse tähtsuses. Tänaseks on tekkinud olukord, kus OSCE liikmeteks on 57 liikmesriiki, kelle hulgas on ka Venemaa, ning organisatsioonis kehtib konsensuspõhimõte. Konsensus on hea asi, kui osapooled mõistavad enam-vähem ühiselt eesmärki ning soovivad liikuda suures osas samas sõidusuunas.

Kuid kui üks OSCE liikmesriik sõdib teise OSCE liikmesriigi vastu ning see esimene liikmesriik omakorda blokeerib kolmanda OSCE liikmesriigi eesistumist 2024. aastaks, siis ilmselgelt on OSCE kaotanud ka igasuguse sisulise kaalu julgeoleku tagamiseks ja võimalike probleemide lahendamiseks.

Ma ei usu, et Eesti riigile on sobilik lasta pea norgu ja nõustuda Venemaa diktaadiga, ütlemaks, et milline riik võib rotatsiooni korras tavapärasel moel olla OSCE eesistuja ja milline mitte.

Kui oleme varasemalt liitunud organisatsiooniga, mis tänaseks on muutnud tegutsemisvõimetuks ja halvatuks ning ühe liikmesriigi diktaadile alluvad ka teised liikmesriigid, siis poleks paha mõte sealt ka lahkuda.”