Jaak Valge: kõrgharidus peab olema suunatud näoga Eesti ühiskonna vajaduste poole

Eesti, Uudised,
- Updated
©UU
Jaak Valge

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) saadik, ajaloolane Jaak Valge esines täna Riigikogu ees kõnega, kus pakkus eestikeelse hariduse säilitamisel lahenduseks nende regulatsioonide ja rahastamismudeli muutmise, mis teevad kaudselt inglisekeelse õppe ülikoolidele kasulikuks, samuti selle, mis teevad kasulikuks orienteerumise kvantiteedile ehk üliõpilaste hulgale sh välisüliõpilaste hulga suurendamisele selle asemel et keskenduda õppe kvaliteedile.

Esmalt tahan märkida, et tõeliselt nauditav oli siin kuulata ilusas eesti keeles ettekandeid ajal, mil selle saali püsiasukate keel, kaasa arvatud minu oma, omandab kantseliidi sugemeid, ja teiseks tunnustada meie Isamaa erakonda eestikeelse kõrghariduse tuleviku teema püstituse eest. See on õigeaegne ja asjakohane, aga teisalt samas ka veider. Ning see ei ole etteheide meie koalitsioonikaaslasele, vaid olukorrale, kuhu oleme jõudnud.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Niisiis – miks veider? Proovin vastata ja kuna meie teemaks on eestikeelse kõrghariduse tulevik, siis vaatangi seda olukorda tulevikust. Oletame, et mõnesaja aasta pärast hakkab üks algaja ajaloolane uurima 21. sajandi alguse Eesti riigi põhiprobleeme, siis ütleb talle tema juhendaja esmase uurimispõhimõttena, et ta peaks selle riigi olemuse tabamiseks alustama selle riigi põhidokumentidest – Eesti Vabariigi põhiseadusest, mida ta loeks inglise keeles. Meie Eesti põhiseaduse sissejuhatus sätestab, et me peame oma riiki arendama selleks, et tagada eesti rahvuse ja kultuuri säilimine läbi aegade ning paragrahv 37, et igaühel on õigus saada eestikeelset õpet. Tänast tõsist arutelu kuulates võiks see tuleviku algaja ajaloolane olla üsna hämmingus, eriti siis, kui ta juhendaja või kolleegid on talle öelnud, et nad oleks kusagilt nagu kuulnud, et eestlased on erakordselt seaduskuulekad. Ning tema hämming suureneks, kui ta edasi uurides leiaks, et teisalt täideti 20. sajandi teisel poolel Moskva rumalusi saksa täpsusega ja 21. sajandi algul püütakse ka kõige rumalamaid väljastpoolt tulevaid ettekirjutusi täita kõige korrektsemalt. Kuid seejuures omaenda põhiseadust ei täideta.

Aga see, et Eesti ajalugu mõnesaja aasta pärast üldse ei tunta, on ebarealistlik stsenaarium, mis eeldab, et eestlasi ei ole, eesti keelt loomulikult ei räägita.

Teine, ja realistlik stsenaarium on aga see, et eestlased on rahvusena säilinud ja edenenud. Siis tunnevad ka eestikeelse algaja ajaloolase juhendajad ja tema ise teemat palju paremini, ja ka ilmselt omal nahal, kuna nende Tartu alma mater tegeleb eesti keele hoidmisega mandariini või araabia keele pealetungi vastu. Ta teab, et selles hoidmises võib ta tugineda 21. sajandi alguse kogemusele, mil globalistliku ideoloogia pealetung oli laineharjal ja eesti keel suurimas ohus. Edasi toimis kolm asja – globalistlik ideoloogia terves maailmas taandus, poliitikud muutsid õigusakte ja ka Eesti inimeste rahvuslik alaväärsuskompleks asendus enesekindlusega.

Aga tulen nüüd tänapäeva tagasi. EKRE kui seaduskuulekas erakond on alati loomulikult lähtunud Eesti põhiseadusest. Edasi väidan, et eestikeelse kõrghariduse tulevikku on otstarbekas käsitleda kogu hariduse taustal ja kõigi kõrghariduse probleemide kontekstis. Lisaks eesti keele küsimusel on EKRE silmis kõrgharidusel veel kaks suurt probleemi. Esiteks – kõrgharidus ei ole suunatud näoga Eesti ühiskonna vajaduste poole, teiseks kõrghariduse kvaliteet langeb. Need probleemid on omavahel seotud, ning on seotud ka Eesti teadusega.

UU

5 commentsOn Jaak Valge: kõrgharidus peab olema suunatud näoga Eesti ühiskonna vajaduste poole

 • Avatar

  Täiesti tobe on väide,nagu inglise keel võiks kaitsta tankide,lennukite või suurtükitule vastu,isegi jalaväerelvade vastu inglise keel ei kaitse,kui omal pole esmast kaitsevõimet,mille jaoks seda kahte protsenti vaja on,omast keelest loobumine on pigem julgeolekurisk!

 • Avatar

  Selles see asi ongi,et inglise keelt topitakse eesti keele asemele!Kohalikud venelased ja teised mitte-eesti emakeelega inimesed on juba eesti keele ülikooli minekuajaks omandanud,kuid ülikoolides on igal erialal juba vähemalt üks inglisekeelne aine,näiteks on käesoleval õppeaastal selline olukord,et Eestipärase nimega õppejõud kasutab arvutiõpetuse teemalises loengus kitsalt inglise keelt,kuigi kõik loengus osalejad on kohalikud,eesti keelt valdavad üliõpilased!See on juba sama räige,kui 19.saj. lõpus alanud venestamine,mis lõppes Vabadussõjaga.Vale on ka see,et Ida-Viru Kutsehariduskeskuses on jätkuvalt ainult vene keeles võimalik mäetööliseks saada,kuid ülikoolides hävitatakse Eesti keelt inglise keele abil!

 • Avatar

  Kasutaja “Huvitav” paistab olema üks tüüpiline multikulti aktivist,kes rõõmustab,kui Eestis oma keelt välja tõrjutakse!Eesti keel ei ole takistuseks julgeolekule ja inglise keelega Eesti keele väljatõrjumist nimeta julgeolekugarantiiks on lihtsalt vasakliberaali küüniline demagoogia!Julgeolekut võib suurendada esmase kaitsevõime loomine ja Eestivaenulike tegelaste eemalhoidmine valitsusest.Praegusel hetkel on Tartu ülikoolis levinud juba selline olukord,et eestlased ja teiste emakeeltega,sh. vene emakeelega Eesti elanikest tudengid on sunnitud loenguid kuulama inglise keeles!Island oskab oma keelt rohkem väärtustada,keelt hoitakse sinusuguse meelehärmiks võõrsõnadest puhtana,muutumatuna,700 aasta eest Iiri munkade poolt Islandil kirja pandud keel on tänapäeval kasutusel ja kõrgharidus on ka välismaalaste jaoks selles keeles!Meil Eestivaenulikud tegelased valetavad,nagu eestikeelne kõrgharidus oleks mõeldamatu,kuna meid olevat liiga vähe,kuid Island tõestab,et see väide on absoluutne vale!

 • Avatar

  Inglise keel on justkui jälle probleemiks aga vene keele pealetungist ja lämmatavast mõjust eesti rahvusele pole poole sõnagagi mainitud – tegelikult võiks inglise keel olla eestis lausa riigikeele tasemel kehtestatud – see oleks oluliselt suurem julgeolekugarantii kui need 2 prossa vms skp-st mis praegu ntx natole lähevad 😀

  • Avatar

   Huvitav, et seda märgatakse, kui vene keel kipub meid lämmatama, aga inglise keele lämmatavat mõju ei märgata mitte. Minu arust siin väljendubki see eestlase alaväärsuskompleks eriti ehedal kujul.

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused