Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Järelevalvekomisjon: Keskerakond sai 220 000eurose varjatud annetuse

-
24.06.2017
Laadime sisu...

Erakondade rahastamise järelevalve komisjon (ERJK) valmistub tegema Keskerakonnale järjekordset ettekirjutust, leides, et aastate eest annetusena saadud majaosa müügiga partei kunagisele kauaaegsele koostööpartnerile Paavo Pettaile on erakonda varjatult rahastatud ja nii peab erakond kandma riigieelarvesse 220 000 eurot.

Komisjon asus aastatetagust majamüüki uurima aasta algul, seostades seda võimaliku anonüümse annetuse vastuvõtmise ja erakonna varjatud rahastamisega. Keskerakond sai Tartus asuva majaosa päranduseks 2010. aastal. Järgmisel aastal müüs erakond selle 250 000 euroga Pettaile, kes omakorda sõlmis eellepingu majaosa edasimüümiseks hinnaga 32 000 eurot, kirjutab Postimees.

Müügitehing toimus 2014. aastal Pettai väitel küll 200 000 euroga, kuid talle tehtud maksuotsuse kohtumenetluses leidis ringkonnakohtus eelmise aasta lõpus tõendamist, et 200 000-eurone tehing toimus reaalselt hinnaga 30 000 eurot ja ülejäänud osas oli müügihind fiktiivne.

Järelevalvekomisjonil tekkis seetõttu kahtlus, et tehinguga võis toimuda erakonna varjatud rahastamine 220 000 euro ulatuses, kuna erakonnale maksti umbes 30 000 eurot maksva asja eest kaheksakordset hinda.

Komisjoni istungite protokollidest selgub, et müügitehinguga seotud asjaolude kohta küsis komisjon Keskerakonnalt aasta algul ka selgitusi, kuid erakond keeldus neid partei eelmise esimehe Edgar Savisaare nüüdseks kohtusse jõudnud kriminaalasjale viidates andmast.

Mai keskpaigaks oli komisjon kogunud nii tehingu asjaolude kui rahaallikate kohta piisavalt tõendeid, mis viitavad sellele, et erakond on võtnud vastu suures ulatuses keelatud annetuse. Erakonnale otsustati teha ärakuulamiskiri, millele järgneb tõenäoliselt ettekirjutus.

Ettekirjutuse saamisel vaidlustab Keskerakond selle suure tõenäosusega halduskohtus, kuhu on jõudnud ka parteile tehtud eelmine ettekirjutus. Veebruari keskel tehtud ettekirjutusega nõuab poolteist aastat Keskerakonna sularaha liikumist uurinud komisjon, et erakond kannaks riigieelarvesse paari aasta eest anonüümsete annetustena saanud 110 000 eurot.

BNS/UU