Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Järjekordne Euroopa Liidu direktiiv, mis on Eesti oludes nonsenss

-
22.05.2024
Päikesepaneelid

Paarikümne eurose näilise kasuteguri pärast külvatakse katused üle Hiinast ostetud päikesepaneelidega. Kuna tegu saab olema kohustusliku eesmärgiga, siis võib ainult oletada, kui palju raha paneelidele hakkab uppuma.

Euroopa Liidu hoonete energiatõhususe direktiiv näeb ette, et edaspidi tuleb kõigile uutele elumajadele ja ühiskondlikele hoonetele paigaldada päikesepaneelid, vahendab ERR.

Sobivuse korral tuleb päikesepaneelid panna ka juba olemasolevatele ühiskondlikele hoonetele nagu koolid, lasteaiad ja valitsusasutused.

“Eluhoonete puhul hakkab vastav regulatsioon kehtima aastast 2030, aga see ei erine oluliselt kehtivast praktikast, sest juba täna tuleb eluhooned projekteerida A-energiaklassi, mille puhul kõige kulutõhusam lahendus on päikesepaneelide paigaldamine lisaks teistele meetmetele,” rääkis kliimaministeeriumi asekantsler Ivo Jaanisoo.

Direktiiv ütleb, et päikesepaneelid tuleb paigaldada juhul, kui see on tehniliselt sobiv ning majanduslikult ja funktsionaalselt teostatav. Mis täpselt need kriteeriumid on, tuleb Eestil kahe aasta jooksul nüüd välja mõelda, nagu ka tõlgendusruumi ulatus – näiteks kas päikesepaneeli kohustus tekib igale majale autonoomselt või võib neid ühendada ka näiteks läheduses asuva päikesepargiga.

Kinnisvaraarendaja 1Partner leiab, et kõiki Euroopa riike ühtviisi kohtlev direktiiv pole Eesti vaatest just sobivaim.

“Meil on vaja elektrienergiat siis, kui on talv, päikest ei ole ja meil on vaja seda kütmiseks. Aga Lõuna-Euroopas on vaja päikest siis, kui on vaja jahutada ja täpselt õigel ajal see päike paistabki siis päikesepaneelide peale. Mina arvan, et sama norm kohaldada üle-euroopaliselt ei ole otstarbekas,” kommenteeris 1Partner kinnisvarabüroo tegevjuht Martin Vahter.

“Aastane elektrienergia võit sellest korterelamus on umbes paarkümmend eurot. Tegemist on paariprotsendilise elektrienergia hinna mõjuga, seda võitu on võimalik hoopis muude vahenditega tegelikult saada. Päikesepaneel üksinda ei ole terviklahendus, sinna peaksid juurde tulema siis salvestamisvõimalused,” selgitas Vahter.

Kurnitski möönab, et tasuvad salvestusvõimalused on praegu veel puudu.

 

Allikas: ERR