Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Järjekordne Riigikogu tööpäev tõestas – Reformierakond on eesmärgiks võtnud riikluse ummikusse jooksutamise

17.02.2020
Intriigid möllavad.
© Uued Uudised

Reformierakond on enda võitlustaktikaks valinud tuima amokijooksu koos pea peksmisega vastu seina – teisiti ei saa kirjeldada nende destruktiivset käitumist.

Reformierakonna riigikogu fraktsiooni liikmed andsid parlamendi esmaspäevasel istungil uuesti sisse Venemaa mõjutustegevuse teemalise arupärimise, mida riigikogu esimees Henn Põlluaas keeldus siseminister Mart Helmele edastamast, kirjutab BNS.

“EKRE on nüüd asunud takistama Venemaa mõjutustegevuse piiramise teemal aru pärimist siseminister Mart Helmelt. Spiiker Henn Põlluaas teatas ootamatult, et keeldub oma parteilisele ülemusele Mart Helmele riigikogu ametlikku arupärimist edastamast, justkui ei oleks julgeoleku teemad siseministri vastutada. Mida karta on? Puudutasime õrna kohta?” küsis arupärimise üle andnud Reformierakonna fraktsiooni aseesimees Keit Pentus-Rosimannus.

Ta väitis, et 27 saadikut küsivad, mida sisulist on siseminister ette võtmas, et Vene mõjutustegevust ja Kremli propagandakanalitesse raha suunamist Eestis piirata ning millised on siseministeeriumi poolt plaanitavad seadusemuudatused.

Möödunud kolmapäevases valitsuse infotunnis küsis Reformierakond juba seda küsimust siseministrilt peaministri ülesannetes Mart Helmelt. Stenogramm ütleb (muutmata kujul) järgmist.

Erkki Keldo
“Aitäh, hea siseminister peaministri ülesannetes! Eestis on praegu absurdne olukord, kus julgeolekuasutused peavad võitlust vaenuliku mõjutustegevuse osaks olevate kanalitega, samas kui Eesti suurimas omavalitsuses, pealinnas Tallinnas maksumaksjate raha eest suunatakse raha nendesamade rahastamiseks ja propaganda edastamiseks. Aasta tagasi valmis Riigikogu väliskomisjonil raport, mis juhtis muu hulgas tähelepanu vaenulike telekanalite kasutamisele Eestis. Samale probleemile on aastaid viidanud ka Eesti kaitsepolitsei ning mitmed eksperdid. PBK puhul on tegu telekanaliga, mis on oluliseks osaks Kremli suunatud info- ja mõjutuskampaaniates ning mis läbi valede levitamise ja teadlike inforünnakutega teenivad laiemalt Kremli huve. Mida teeb aga keskerakondlik linnavalitsus? Eelmisel aastal oli Tallinna toetus saadete ostmiseks PBK-s ca 540 000 eurot. Sel aastal kasvas see toetus aga lausa järsult, 715 000 euroni. Sellest ka mul küsimus. Kuidas teie siseministrina hindate Tallinna linna ja keskerakondlasest linnapea Mihhail Kõlvarti tegevust ning kuidas see mõjutab Eesti riigi julgeolekut? Samamoodi, kuidas me paistame oma liitlastele võitluses Vene propaganda vastu, kui meie enda pealinnas linnavalitsus nendeltsamadelt saadetelt ja kanalitelt teenust tellib? Aitäh!”

Siseminister vastas nii Erki Keldole kui ka lisaküsimusi esitanud Urmas Kruusele, et siseminister ei saa ühele omavalitsusele dikteerida, kuidas too oma raha kasutab, ja kui vastavad julgeolekuorganid on tuvastanud vettpidavalt Eesti julgeolekuohu nende konkreetsete kanalite puhul, siis saab rääkida ka edaspidistest vastusammudest.

EKRE minister on juba ammendava vastuse andnud, Reformierakond aga jätkab tuimalt siseministri pommitamist, et sundida teda tegelema asjadega, mis ei kuulu suuresti tema pädevusse. Eesmärk on üheselt selge – segada intriigitsemistega valitsuse normaalset tööd.