Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Jüri Adams: ENSV on tagasi tulnud

-
31.12.2023
Jüri Adams

Meie põhiseaduse üks autoreid Jüri Adams ütles pikas intervjuus Tartu Postimehele, et üle 30 iseseisvusaasta on näidanud, mis läks põhiseadusega valesti. Nimelt peaks Adamsi arvates põhiseadus andma lihtsama võimaluse korraldada riigikogu ennetähtaegseid valimisi.

Adams: „On selge, mis on need põhimõttelised vead, mis sattusid meie põhiseadusesse ja mis tuleks ära parandada. Neist kõige karjuvam on küsimus ennetähtaegsete valimiste võimalusest. Meil on see sisuliselt võimatu. Et see nii kujunes, selles ei olnud kellegi paha tahet. Meil puudusid igasugused kogemused. (—) Riikide elus tuleb ette selliseid olukordi ja vastuseise, mida ei saa teistmoodi lahendada kui ennetähtaegsete valimistega. Meil on Eestis praegu niisugust tüüpi olukord.“

„Kui 1992. aasta sügisel läksime valimistele ERSP nimekirjaga, siis oli logoks kaabuga härrasmehe kuju, mille juures loosung „Eesti tuleb tagasi“. Üle kolmekümne aasta on mööda läinud ja kui küsime, kas sõjaeelne Eesti tuli tagasi, siis peame ütlema, et osalt jah, aga valdavalt ei, alguses rohkem, aga hiljem üha vähem. Paljuski on uues vormis taastunud Eesti NSV ja kompartei võimumehhanism. Nii et pigem võiks ütelda, et ENSV tuli tagasi,“ andis Adams karmi, aga õiglase hinnangu.

Ta lisas, et kaks suurimat erakonda, Keskerakond ja Reformierakond, on sisuliselt välja kasvanud omaaegse ENSV kohaliku kompartei EKP erinevatest osadest. Keskerakond kujunes suuresti kompartei venekeelsest osast. See osa komparteist oli nagu Venemaalgi valdavalt veendunud, et ideoloogilised jutud on lollidele, valetamine on otstarbekuse küsimus, riigilt tuleb varastada nii palju kui võimalik, sest riik ongi ju varastamiseks.

Adams: “Reformierakonna lugu on keerulisem. Alguses, 1990. aastate teisel poolel olid nad oluliselt teistmoodi kui praegu.  Praeguse Reformierakonna sisu on hoopis teine, Reformierakond ei kanna endas enam mitte mingisugust rahvuskultuurilist või laiemat ülemaailmset kultuurilist voolu. Sihiks paistab olevat võimul olemine maksimaalselt kaua ja ükskõik milliste vahenditega.”

 

Loe lisaks:

https://tartu.postimees.ee/7927716/juri-adams-meie-hada-pole-joukuse-puudus-vaid-eesti-nsv-edasi-kestmine