Justiitsminister Maris Lauri andis avalikult teada, et mõned tippametnikud on võrdsetest võrdsemad

Eesti,
- Updated
©Uued Uudised
Justiitsminister Maris Lauri

Neljapäeval Riigikogu ees esinedes väitis justiitsminister Maris Lauri, et võrdsus ei ole absoluutne, rääkides sellega vastu Reformierakonna protežeerijale, president Kaljulaidile, kes Põhiseadusest ainult võrdsusmomenti teabki.

Riigikogus toimus korruptsioonivastase seaduse muutmise seaduse (GRECO soovituste täitmine ja julgeolekuasutuste juhtide huvide deklaratsioonide avalikkuse piiramine) eelnõu (323 SE) esimene lugemine, kus Maris Lauri tegi ettekande.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Rahvuskonservatiivid on vastu sellele, et seaduseelnõus jäetakse kontrolli alt välja julgeolekuasutuste juhid ehk nagu iseloomustas Lauri: “Mis puudutab julgeolekuasutuste juhi deklaratsioonide mitte esitamist, siis selle põhjuseks on asjaolu, et vältida välist n-ö ebasoovitavat survet julgeolekuasutuse juhtidele.” Nende asutuste üle puudub nagunii tõhus tsiviilkontroll, nüüd jäävad ka nende tegelikud tulud varju.

See ajendaski EKRE Riigikogu saadikut Paul Puustusmaad küsima: “Kui põhiseaduse § 12 näeb ette, et mitte kedagi ei tohi ebavõrdselt kohelda tulenevalt varalisest, sotsiaalsest või muust asjaolust, siis nüüd antud juhul paari ameti juhil deklaratsioon varjatakse ära, aga teistel kõrgetel ametnikel on deklaratsioon avalik. Millest see on põhjendatud?”

Minister rääkiski selgitusena eelpool toodud põhjenduse ja lõpetas: ” Ja ma tuletan teile ka meelde, et võrdsus ei ole absoluutne. Ka meie põhiseaduses on öeldud, et on teatud aspektid ja teatud olukorrad, kus justkui ebavõrdne kohtlemine on õigustatud.”

Tegelikult on Maris Lauril õigus – Põhiseaduse preambuli sõnad “…mis peab tagama eesti rahvuse ja kultuuri säilimise läbi aegade” seavadki eestlased nende rahvusriigis esikohale ja seega on näiteks mööda maailma tormavatele rändlejatele käe ette panemine küll inimkonna mõttes ebavõrdne kohtlemine, kuid Eesti rahvusriigi osas täiesti õigustatud. Ainult et Maris Lauri ei mõelnud seda.

Lauri kasutaks ilmselt samamoodi nagu president Kaljulaid põhiseaduse 12 paragrahvi kõigi ja kõige võrdsuse kehtestamiseks – on ju Kaljulaid jätnud mitmeid seadusi välja kuulutamata, vihjates põhiseadusriivele ehk võrdsusprintsiibi rikkumisele. Praeguses situatsioonis aga on see põhimõte hüljatud, et anda kaporatuurlastele võrdsetest võrdseima staatus.

Nii teatabki justiitsminister avalikult, et jõustruktuuride juhid on Orwelli loomafarmi püramiidi tipus. Muidugi seab nende inimeste töö nad teisse staatusesse, aga sellevõrra haavatavamad on jõustruktuurid, kui erikohtlemise all olevad juhid just mingi hermansimmiliku teo teevad.

Kapo ja prokuratuur langetasid võimupöördes osalemisega nagunii oma reitingut, nüüd saavad nad lisaks ka võrdseimast võrdsemate staatuse. Mida rahvas sellest arvab?

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused