Justiitsminister Reinsalu asus kohtutäiturite ehmatamise kaudu EKRE justiitsreformi kava lörtsima

Eesti,
- Updated
©Tairo Lutter/Postimees
“Annaks jumal, et saaks selle EKRE kohtureformi kaelast ära!”

Ees terendavad valimised on viinud olukorrani, kus teised erakonnad võtavad aktiivselt üle EKRE mõtteid, vuntsivad need veidi oma ideoloogiale sobivamaks ja esitavad siis avalikkusele suure meediakära saatel oma ideedena.

Nii on juhtunud eesti rahvuse kestmajäämise, hümni seadustamise ja mitmete teiste teemadega. Nüüd on vaikselt asutud kaaperdama EKRE kohtureformi teemat, mis on küll Eesti jaoks väga äkiline teemapüstitus, kuid olukorras, kus tavainimene on vihane mõistetamatute kohtuotsuste, ülipikkade menetlusaegade, kohtutäiturite lokkava omavoli ja paljude muude justiitssüsteemiga seonduvate kitsakohtade üle, tundub see rahvuskonservatiivide algatus olevat väärt, et kartellierakonnad sellelegi küüned taha ajaksid.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Ega kartellipoliitikud seetõttu kohe ise kohtureformi läbi viima kipu — pigem hakkavad nad seda lahjendama, osadeks tükeldama, oludele kohandama ja viimaks naeruväärseks muutma. Igal juhul tahavad nad teemat EKRE-lt üle võtma hakata ja alguse sellega tegi justiitsminister Urmas Reinsalu.

25. juunil kell 11.42 ilmus BNS-is uudis: “Reinsalu tahab riiginõuete haldamise kohtutäituritelt ära võtta”. Kell 17.03 ilmus juba järgmine uudis “Kohtutäiturid: riiginõuete kohtutäituritelt ära võtmine on arusaamatu” ja sealt edasi läksid asjad just niiöelda kärbete suunas.

27. juunil kell 14.52 ilmus saaga järg: “Kohtutäiturite hinnangul ei ole neid piisavalt kaasatud reformikavva” ja kell 18.01 “Justiitsministeerium kaasab lähiajal kohtutäiturid oma reformikavva.” Ehk siis lahjendamine käib juba täie hooga.

Mõistagi ei ole kohtutäiturid justiitsministri kavaga nõus, sest seal on sees laused “seejuures võib kohtutäiturite arv praeguselt 44 täiturilt väheneda kaheksale enam võimekale täiturile” ja “praegune täitesüsteem inimestele liiga kallis ning kohtutäiturite suurearvuline ja hajutatud süsteem on ebaefektiivne”.

Tegu oleks seega olulise reformiga, mida tulebki ministril jõuliselt läbi viia, ja kohtutäiturid oleks siin kaotaja rollis. Aga kui vaadata hoolikamalt, siis on Reinsalu mõne päevaga niinimetatud koondatavad oma partnerite ehk siis reformikava koostajate rolli võtnud. Enam-vähem kindel on see, et kogu algatus sumbub peagi ja kohtutäiturite süsteemis võetakse ette vaid mõned kosmeetilised muudatused, mis ei küüni ligilähedalegi EKRE justiitsreformi mõõtmetele.

Või kujutabki keegi ette, et näiteks ametnikkonna vähendamisel võetakse kuulda nende arvamust, mis ütleb kindlasti, et ametnike arvu ei tohi mingil juhul vähendada? Või veelgi ekstreemsemalt, et organiseeritud kuritegevuse piiramisel peetakse maffialiidritega konsultatsioone? Kaudselt midagi sellist Reinsalu teebki.

Igal juhul on juba näha, kuidas on asutud lammutama EKRE kohtureformi kõlapinda, mille üks osa on kohtutäiturite omavoli lõpetamine. Reinsalu muutis rünnatavad kohtutäiturid lihtsalt oma partneriteks ja peagi on need esimesest ehmatusest toibunuma taas efektiivselt ametis, kõik 44.

Mõistagi on Reinsalu plaanides ka pisut häid momente, näiteks see, et selle kohaselt hakkab trahve edaspidi sisse nõudma kohtutäiturite asemel maksu- ja tolliamet ja võlgnikud pääsevad kohtutäiturite üüratust tasust. See aga ei väära fakti, et tegu on võõra idee varastamisega.

Jälgigem siis hoolega, millise EKRE ideedest IRL ehk Isamaa, Reformierakond või veel keegi kaaperdab, ja pärast valijatele aseaine pakkumist ning eeldatava valimistoetuse esialgset kättesaamist äramäkerdatuna prügikasti viskab.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused