Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Kaja Kallas eliitvaktsineerimisest: mina ei vastuta, olin puu otsas, kui pauk käis

-
10.02.2021
Kaja Kallas eliitvaktsineerimisest: mina ei vastuta, olin puu otsas, kui pauk käis

Kolmapäevases valitsuse infotunnis küsis EKRE saadik Kert Kingo peaministrilt sotsiaalministeeriumi kantsleri Marika Priskega seotud eliitvaktsineerimise skandaali kohta. Opositsionäärina valitsuselt vabandamisi, vastutuse võtmist ja tagasiastumist nõudnud Kaja Kallas sulges aga silmad korruptsiooni ees ega soovinud neid valusaid teemasid üldsegi kommenteerida, libisedes otsesest vastamisest kõrvale.

Uue Uudised toovad välja küsimused ja vastused otse stenogrammist, nende kirjapilti muutmata, ja nii saab igaüks ise veenduda, kuidas korruptsioonivalitsuse juhtfiguur susserdamisi õigustab, rääkimata seejuures ei vastutusest, korruptsioonist ega valitsuse ja riigi mainest.

Kert Kingo: “5. jaanuaril pidasite siinsamas Riigikogu puldis värske peaministrina kõne, milles ütlesite (tsiteerin): “Poliitika on vaidlus selle üle, kuidas me ühiskonnas oma elu korraldame ja kuidas ressursse jagame.” Lisaks ütlesite te (tsiteerin taas): “See toob mind neljanda kriisini, kuhu oleme sattunud ja mis kahjuks ei luba sellel koalitsioonil puhta põllega alustada. Jutt on korruptsioonikriisist. Ma olen elukutselt advokaat ning minu maailmavaade ja tõekspidamised on seotud usuga õigusriiki, seetõttu ma nii kirglikult selle eest võitlengi.” Korruptsioonist rääkides ütlesite veel (tsiteerin taas): “Kui selles vallas järele anda, hävitatakse mitte ainult ühe erakonna või valitsuse, vaid kogu riigi usaldusväärsus oma kodanike silmis. Uus valitsus tahab olla korruptsiooniga võitlemisel järjekindlam.”

Ja minu küsimus. Kuni tänaseni pole te avaldanud oma hukkamõistu avalikuks tulnud eliitvaktsineerimise kohta, sh Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske eelisvaktsineerimise kohta. Ometigi on tegemist korruptsiooniga, seekord meditsiinikorruptsiooniga. Öelge palun, kuidas ja kes võtavad selle eest vastutuse? Mis te arvate, kuidas mõjutab selline tippametnike käitumine kodanike usku meie riigi usaldusväärsusesse Eestisse kui õigusriiki? Kas see ongi teie nägemus ja teie arusaam meie õigusriigist?”

Kaja Kallas: “Korruptsiooniga tegelevad õiguskaitseorganid ja see on tõepoolest Eesti riigis karistatav. Minu jaoks on väga positiivne see, et õiguskaitseorganid väga paljudele korruptsioonijuhtudele saavad siis jälile ja need asjad tulevad avalikuks. Ma arvan, et see on oluline. Mis puudutab seda vaktsineerimist, siis ma eelnevalt juba vastasin, et see vaktsineerimise korraldus peab olema väga selge ja arusaadav. Mis olukorrad on tekkinud? Olukorrad on tekkinud, kus sellest viaalist jääb kuues doos üle. Nüüd, need haiglad, tervishoiuasutused saavad siis kiiresti kutsuda inimesi vaktsineerimisele ja see kuues doos ära kasutada. See, keda nad kutsuvad, on nende enda otsustada. Loomulikult neil on antud suunised, millest lähtuvalt nad peavad tegutsema. Ja nende kaasustega, millest te räägite, tegelevad ju need haiglad. Kui on kaalumisel, kas kasutada ära kuues doos või ja kasutada seda ära inimese suhtes, kes selles haiglas igapäevaselt viibib või käib seal tihti ja puutub kokku väga palju selle haiguse tekitajatega, siis haigla otsus on temale seda vaktsiini siis kasutada. Aga ma rõhutan veel kord: see vaktsiinikorraldus peab olema selge, arusaadav, et ei tekiks mingeid arusaamatusi ja inimestel ebaõiglustunnet sellega seoses.”

Kert Kingo: “Veel kord: ma ei kuulnud teie vastuses hukkamõistu sellisele käitumisele. Lisaks pean vajalikuks täpsustada, et vaktsineerimiskavas on väga selgelt ja konkreetselt välja toodud, kes on need grupid, kes on need inimesed, kes peaksid esmajärjekorras vaktsineeritud saama. Ja lisaks on toodud ka see teine aste, kes siis need peaksid olema, kui jääb mingi vaktsiin üle. Ma väga kahtlen, et ei olnud võimalik kätte saada mõnda politseitöötajat või päästeteenistuse töötajat ja et see kantsler oli kõige kättesaadavam isik.

Aga teine küsimus on mul selline. Sellessamas 25. jaanuaril teie poolt peetud kõnes te nimetasite viiendaks kriisiks Eesti rahvusvahelise maine kriisi. Kuidas teie hinnangul mõjub Eesti riigi mainele Euroopa Liidu vahendusel jao pärast saadud vaktsiinide riigisisene korruptiivne sahkerdamine kõrgemate ametnike vahel? Ja endiselt sooviksin teie hukkamõistu kantsleri eelisvaktsineerimise kohta ja üldse nende eliitvaktsineerimiste kohta.”

Kaja Kallas: “Jaa, ma võtsin välja selle suunise, mis on antud vaktsineerijatele. Suunis on, et vaktsiinikao vältimiseks on mõistlik pidada varunimekirja inimestest, kes oleks kiirelt, lühikese etteteatamistähtajaga valmis vaktsineerima tulema juhul, kui päeva lõpus on avatud viaalis kasutamata toose ning on oht vaktsiini mahakandmiseks. Soovitus on varunimekiri moodustada parajasti vaktsineeritavate sihtrühmast. Kui seda ei leia, siis järgmisest sihtrühmast, ja kui seda ei leia, siis võib kutsuda ka mõne muu soovija. Oluline on see, et vaktsineerija sellise erandi dokumenteeriks ja oleks võimeline oma otsust vajadusel ka veenvalt põhjendama. See on siis küsimus sellele haiglale, kuidas nad seda otsust põhjendavad. Kuidas need vaktsineerimisnimekirjad on tehtud, see peab olema piisavalt dokumenteeritud. Ma arvan, et positiivne on see, et see jõudis ka avalikkuse. Nii nagu mina aru saan, kuidas haigla on seda põhjendanud, on see, et tegemist on inimesega, kes pidevalt peab seal haiglas käima kes oli võimeline kohe kiirelt kohale tulema ja selle vaktsiini saama. Minu arvates on oluline vaadata edasi, et me saaksime neid vaktsiine piisavalt ja et meil ei tekiks selliseid olukordi ja kogu elanikkond saaks vaktsineeritud, nii nagu on kokku lepitud, alates vanematest inimestest. Kõigepealt ka eesliini töötajad, õpetajad, päästjad, politseinikud – kõik, kes selle viirusega rohkem kokku puutuvad.”

Martin Helme: Aga ei ole ju veenvalt põhjendatud, miks peaks kantsler saama vaktsiini, ei ole ju põhjendust kuulnud. Jutt sellest, et ta käib haiglas palju – andke andeks, ta on nõukogu liige, nõukogu koosolekud parimal juhul toimuvad kord kuus ja tihtilugu toimuvad kaugteel. Ja enamikud nõukogud ei saagi kokku rohkem kui kord kvartalis. Nii et mingit veenvat põhjust ei ole.

Me tuleme tagasi kahe teema juurde. Esiteks korruptsiooniteema ja teiseks omade hoidmise teema juurde. Minu meelest on täiesti põhjendatud küsida, kas uuritakse võimalikku mõjuvõimuga kauplemist ja kas uuritakse, et võib-olla oli see vaktsiin ise osa mingist altkäemaksutehingust. Lõppkokkuvõttes on Sotsiaalministeeriumi valdkond see, mis valitseb haiglate üle, ja kui kantslerile tehakse eelisjärjekorras süst, siis kas keegi on kellelegi lubanud mingisugust eeliskohtlemist selles süsteemis või mitte, seda peaks uurima. Ja minu meelest ei ole kuidagi sobilik pugeda siin suuniste või plaanide taha. Plaan on väga selge, plaan on kinnitatud valitsuses, see ei ole lihtsalt niisama mingi paber ja seal on väga selge järjekord, kuidas neid vaktsineerimisi teha tuleb. Kui te tahate selle plaani ära muuta, siis hea küll, muutke ära see plaan. Aga praegu seda plaani rikutakse.

Ja mulle tundub, et rikutakse sellel põhjusel, et omad ja on siis mingid teised inimesed, ja kantsler Priske on siis kas oma või on minister Kiik oma, ja nende puhul võib teha väljaspool reegleid, väljaspool saba. See on moraaliküsimus. Ja te olete väga selgelt seisukohta võtnud siin korruptsiooni ja moraali seisukohal. Meil ei ole mõtet pugeda siin mingisuguste uurimisorganite taha, me küsime tegelikult ikkagi moraalset hinnangut sellele, kes vastutab, kas vastutab Kiik või vastutate teie või vastutab kantsler. See on ametiseisundi kuritarvitamine olemuslikult. Ma tean, et Kiik oli eelmises valitsuses inimene, kellele ei saanud mitte midagi teha, sellepärast, et ta oli eriline ja teda ei tohtinud puudutada, aga kas nüüd on samamoodi või, te ei tohi Kiike puudutada?”

Kaja Kallas: “Mõjuvõimuga kauplemine on karistusseadustikus ette nähtud ja sellega tegelevad õiguskaitseorganid. Kui teil on vastavad kahtlused, saate te pöörduda õiguskaitseorganite poole, kes seda uurivad. Mina ei ole siin õiguskaitseorganite pädevuses, et öelda, et üks või teine asi selleks on. Nüüd kes vastutab, oli küsimus. See, kes seda vaktsiinidoosi siis süstis, haigla vastutab, ja nagu ma ütlesin, nende suuniste järgi, on neile ette nähtud suunised, kuidas nad peavad suutma seda põhjendada. Ja nemad on seda põhjendanud ilmselt siis enda siis Sotsiaalministeeriumile, et mis on need põhjendused, millega nad seda õigustavad. Aga loomulikult, ma olen seda öelnud ka varem, mina ei pea õigeks seda, et sellest järjekorrast kuidagi minnakse mööda. Aga igal juhul ka need vaktsiinid tuleb võimalikult hästi ära kasutada. Ja ma olen öelnud ka seda, et me peaksime arutama, vaktsineerimise ekspertkomisjon peaks arutama seda, et meil on lisaks muule eesliinile on ka strateegiline eesliin. Ehk siis need on inimesed, kellest sõltub ka riigi toimepidevus, näiteks kaitseväe juhataja, aga noh, kes iganes selles nimekirjas siis peaksid olema, selleks et riik toimiks ja midagi ei jääks sellepärast tegemata. Aga seda arutab vaktsineerimise ekspertkomisjon.”

Allikas: stenogrammid