Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kaja Kallas hindab Eesti arenguid, võttes eeskujuks teised maad Lätist Bangladeshini, ja sageli lehelugude põhjal

-
24.11.2022
Koroonamaskide kohta õppis Kaja Kallas Bangladeshi külade näite varal.
© Scanpix

Peaminister Kaja Kallas tõestab, et Reformierakonnal on tohutu vastumeelsus mistahes hindade või maksude alandamise vastu ja selleks käiakse kasvõi välismaalt endale sobivat snitti võtmas. Näiteks õppis ta kahe Bangladeshi küla näite varal koroonamaskide efektiivsust ning ühe Soome baari näitel elektri kokkuhoidu – sellest on ta rääkinud Riigikogus valitsuse infotunnis.

Kolmapäevases infotunnis üritas Kaja Kallas väita, et käibemaksu alandamine toiduainetele ei andvat mingit efekti: “Ma tuginen oma vastuses teiste riikide praktikale, kes on toiduainete käibemaksu alandanud, aga hinnad ei ole alanenud. Hea näide: Läti meie kõrval alandas toiduainete käibemaksu 16%, hind langes üks-kaks protsenti. Need riigid, kes on käibemaksu alandanud ja kellel on toiduainete käibemaks palju‑palju väiksem – nende hinnad, toiduainete hinnad on endiselt kõrgemad kui meie omad. Lähedalt võib tuua näiteks Soome. Aga Ungaris on toiduained soodsama käibemaksu määraga ja lisaks sellele on sealne valitsus ka väga agressiivselt püüdnud kehtestada piirhindasid.”

Teda parandas saadik Tarmo Tamm: “Te siin momendil eksitasite kuulajaid ja Riigikogu liikmed: Lätis ei ole toiduainete käibemaks 5%, toiduainete käibemaks on 5% ainult puu‑ ja köögiviljadel, muidu on Lätis käibemaks 21%. Võiksime võrrelda siis toiduainete hindu Poolas, kus on 5% käibemaks, ja Eestis, kus on 20%. Selle tabeli võiks kusagil välja tuua, mis on toiduainete hinnad Poolas ja mis on toiduainete hinnad Eestis. See, et valitsus ei saa aidata, ei pea paika. Väga palju on räägitud toiduainete käibemaksu langetamisest. Soomes on see 14% ja Rootsis 12%. Ma rääkisin juba, Poolas on 5%. Kindlasti on sel oma mõju.”

Kuna peaminister rääkis ka kütuseaktsiisist, siis täpsustas Mart Helme: “Peaminister järjekordselt eksitab avalikkust. Meie osalusega valitsus langetas kütuseaktsiise ja see peegeldus koheselt kütuse hinna languses. Väita, nagu teised riigid oleks pimedad ja rumalad ja hoiaksid toiduainete käibemaksu all mõttetult, nii et see ei peegeldu hindades, on muidugi lihtsalt rumalus.”

Kert Kingo lisas: “Küsimustele oodatakse vastuseid meie riigi kohta. Eesti kohta. Me ei pea teisi riike siin arutama.”

Kaja Kallas kasutab oma “argumentides” kontekstist välja kistud andmeid ega arvesta ka sellega, et igal riigil on omad olud. Kui pole teada, kuidas näiteks Lätis on hinnad välja kujunenud, on vastutustundetu võtta arvud mingi statistikast ja väita, et see ei anna efekti. Majandusanalüüse ei tehta Kaja Kallase kombel, kes leiab need arvud tõenäoliselt hoopis mõnest ajaleheartiklist – ta on alatasa ka Riigikogu kõnetoolis viidanud ajakirjanduses ilmunud andmetele.

Uued Uudised