Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kaja Kallas jälle urus: Riigikogus tuli taas jutuks peaministri hoidumine kriisiteemade arutamisest rahvaesindajatega

-
11.01.2022
Kaja kallasel meeldib poliitikas karmide küsimuste küsijatest võimalikult kaugel olla.
© Kuvatõmmis

On juba tavapärane, et mida teravamaks läheb mistahes kriis, seda enam kaob hirmunud peaminister Kaja Kallas avalikkuse eest, ning see küsimus tuli jutuks ka teisipäeval Riigikogus.

“Mul on küsimus seoses meie eilsete protseduuriliste küsimustega, mis puudutasid peaministri kutsumist parlamendi ette. Kas juhatusel on vahepeal tekkinud mingi selgus peaministri töögraafikust ja võimalustest meie ette ilmuda?” küsis EKRE saadik Mart Helme.

“Neljapäeval peaminister Vabariigi Valitsuses on planeerinud pikema arutelu energiahindade teemal. Seetõttu ta Riigikogu ees neljapäeval olla ei saa. Aga ta on homme infotunnis ja infotunnis saab neid teemasid käsitleda, aga neljapäevaks on planeeritud pikem arutelu valitsuses,” vastas Riigikogu aseesimees ja peaministri eakonnakaaslane Hanno Pevkur.

“See olukord, mis Eestis valitseb, on täiesti ebanormaalne, puudutavalt energiakriisi. Ja praegune käsitlus ei vasta Eesti avalikkuse, Eesti inimeste ja Eesti ettevõtjate huvidele, kuidas valitsus seda on käsitlenud. Parlamendi opositsioon soovib pidada erakorralise arutelu koos peaministriga, millised need lahendused on. Küsimus on selles, et me soovime seda pidada mitte Stenbocki majas, vaid Eesti parlamendis,” ütles Isamaa saadik Urmas Reinsalu ja sai Pevkurilt vastuseks õpetuse Riigikogu kodukorrast.

Mart Helme jätkas: “Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna volikogu juba oktoobrikuus juhtis tähelepanu sellele, et kütteperioodil ja talveperioodil elektrienergia hinnad ilmselgelt tõusevad ja selleks on vaja juba valmistuma hakata. Nüüd meil on nad käes ja me tahame, et peaminister tuleb ja ütleb meile, mis on valitsuse plaan. Ja teil ei ole nagu mitte mingit toetust sellele parlamendiliikmena, et kutsuda peaminister siia, et ta saaks tõepoolest ühiskonda rahustada, ühiskonnale positiivseid signaale saata ja oma igipõlist kommunikatsiooni, halba kommunikatsiooni parandada. /…/ Pugeda infotunni formaadi taha … No te teate väga hästi vana parlamendihundina, et infotund on väga piiratud formaat ja siin me ei saa sellele küsimusele küll nii põhjalikult keskenduda, et ühiskonnale anda selged nägemused, plaanid, konkreetsed lubadused, mida siis ikkagi valitsus ette võtab.”

“See olukord on juba rohkem kui piinlik, kuidas teist päeva järjest me üritame veenda, et peaminister tuleks parlamenti ja räägiks ühiskonda teravalt puudutavate teemade üle. Mul on väga hästi meeles, kui Kaja Kallas oli opositsioonis, siis tema oli kõige valjuhäälsem sõnavõtja siin, kui keegi minister tema nipsu peale minuti pealt Riigikogusse kohale ei tulnud. Ja nüüd me teist päeva järjest üritame veenda, et proua peaminister suvatseks äkki parlamendiliikmetele rääkima tulla siia. Mulle tundub, et Kaja Kallas kas ei soovi oma tööd teha või ta lihtsalt ei saa hakkama, ja võib-olla oleks tal mõistlikum tagasi astuda, sest ilmselgelt ta ei soovi parlamendi ees rääkida ühiskonna teemadel,” lisas saadik Kert Kingo.

“Minu teada on energiakriis olnud juba mitu kuud. Rääkida täna, et neljapäeval hakatakse arutama, kuidas lahendada energiakriisi, on natuke imelik. Meil on tekkinud kahtlus, kas peaminister üldse julgeb Riigikogu ette tulla, sest terve detsembrikuu ei käinud ta ühelgi kolmapäeval meil siin aru andmas ega küsimustele vastamas,” lisas ka saadik Aivar Kokk.

“Tegusid on vaja! Oktoobris oli juba selge, et kriis tuleb, et energiahinnad tõusevad, peaministrit hoiatati, ta ei võtnud seda kuulda, ka EKRE poolt. Ma ei oska öelda, mis olid peaministri kaalutlused, kas vastandumiseks või lihtsalt arrogantsusest, aga see teema oli õhus juba ammu. Ja vaadates peaministri käitumist, siis on selge, et valitsus on unustanud, kelle teenistuses ta on. Valitsus on rahva teenistuses, mitte vastupidi. Ma loodan väga, et teie, härra Pevkur või keegi teie kolleegidest saadab peaministrile eilse Hannes Võrno sotsiaalmeedia postituse, millest on kujunenud tänaseks 24 tunniga üks Eesti ajaloos kõige rohkem levi saanud Facebooki postitus, kus ta ütleb väga selgelt välja selle, mida suur osa Eesti rahvast mõtleb. Ma loodan, et peaminister loeb selle teksti läbi, tuleb neljapäeval parlamendi ette, lõpetab Eesti Vabariigi Riigikogu alavääristamise, sest kriis ja olukord on tõsine,” lausus saadik Siim Pohlak.

“See on ilmselt kõigile selge, et peaminister väldib Riigikogusse tulemist nagu tuld. Mul on teile ettepanek, et äkki te võtate 10 minutit eesistuja vaheaega ja räägite peaministriga vahepeal, et äkki ta on valmis tulema reedel siia. Kui neljapäeval on arutelu, nagu me kuulsime, siis ma olen täiesti veendunud, et opositsioonisaadikud on valmis ka reedel osalema ja kuulama, mida peaminister on rääkida, kuidas sellest praegusest energiakriisist kohe sammudega hakata välja tulema. Äkki te võtaksite vaheaja ja räägite peaministriga,” pakkus saadik Rene Kokk.

Riigikogu aseesimees Hanno Pevkur väitis seepeale, et peaministriga on juba räägitud ja mingeid muutusi tolle kavatsustes pole. Lõpuks jäigi nii, et peaminister Kaja Kallas võib jätkuvalt urus istuda ja rahvaesindajaid eirata.