Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Kaja Kallas tunnistas Riigikogu infotunnis, et ta on Kremli geopoliitiline tööriist

-
17.02.2021
Spassiba, Kaja Siimovna! (Foto: Scanpix)

Peaminister Kaja Kallas on üle võtnud Jüri Ratase kombe vastata küsimustele hoopis kõrvalisel teemal, kuid vedas ennast sellega Venemaa ja Sputniku osas sisse.

Saadik Helle-Moonika Helme küsis: “Te ütlesite eelmisel nädalal “Otse Postimehest” erisaates, et kui Euroopa Ravimiamet annab Venemaa koroonavaktsiinile Sputnik rohelise tule, siis te ei näe põhjust, miks ei peaks Eesti kaaluma Venemaa koroonavaktsiini soetamist. Me teame, et Euroopa Komisjon kukkus vaktsiinide tootmislepingute osas täielikult läbi ja asus meeleheites vaatama isegi sellise riigi poole, kelle suhtes oli just hakatud arutama uute sanktsioonide kehtestamist seoses sealsete inimõiguste rikkumisega. Euroopa Liidu kõrge välisasjade esindaja Josep Borelli visiit Moskvasse oli Euroopa suur läbikukkumine igas mõttes. Paraku avaldas ka tema Moskvas käies mõtet, et Euroopa Liit võiks Sputniku vaktsiini kasutusele võtta hoolimata sellest, et see on toodetud riigis, mis näitas just väga selgelt, et nad ei jaga ka teie poolt kõrgeks kiidetud euroopalikke väärtusi. Ometi tegite ka teie samal ajal samasisulise avalduse ning loomulikult reageeris selle peale Vene saatkond ning jagas teie intervjuulõiku igati positiivse sõnumina. Alles saatis Reformierakond Vene saatkonnale häid sõnumeid, et Eesti tahab NATO-st välja astuda ja Venemaa koosseisu kuuluda.

Nüüd valmistas Reformierakond Kremli propagandamasinale taas rõõmu. Jah, te võite öelda, et need muudatusettepanekud ei olnud tõsiseltvõetavad, ja Sputniku osas, et kui Euroopa Ravimiamet annab loa, aga ilmselgelt ei ole siiamaani aru saanud, et teie sõnadel on kaal, et te kommunikeerite mitte ainult iseennast, vaid kogu riiki. Nii teie muudatusettepanekud, mille üle käis elav arutelu üle nädala Vene meedias, kui ka teie entusiasm võimaluse üle võtta Eestis kasutusele Sputniku vaktsiin on Vene propagandamasina käivitanud ja minu küsimus on, kas te teete nende avaldustega Kremlile rõõmu rumalusest või on see sihikindel käitumine ja milline võiks olla teie järjekordne idasuunaline avaldus, mis sealse propagandamasina taaskäivitab?”

Kaja Kallase vastust saab lugeda Riigikogu stenogrammidest, selles ta kirjeldas protseduure, mida Sputnik V peab läbima, et EL-is seda kasutama hakataks. Küll aga ütles ta väga otseselt: “Nüüd Venemaa tegelikult soovib kasutada seda vaktsiini pigem geopoliitiliselt mõjuvõimu ostmiseks. Miks muidu, kui sul on väidetavalt nii tõhus vaktsiin, miks muidu ei vaktsineeri sa oma elanikkonda sellega esmajärgus, vaid pigem üritad seda kasutada geopoliitilise tööriistana selleks, et mõjuvõimu osta. Ja seda Venemaa on teinud.”

Kui tõmmata nüüd võrdusmärk Kaja Kallase Sputniku-lembuse ja tema sõnade vahel Venemaa geopoliitika kohta, siis selgub, et ta ongi Kremli huve esindanud.