Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kaja Kallase valitsusel ei ole mingit plaani: Riigikogule kanti ette halb koolikirjand koroonast

-
25.10.2021
Kaja Kallas asjalikkusega ei hiilga.
© Uued Uudised

Kui keegi ootas peaminister Kaja Kallase Riigikogus etteloetud poliitilisest avaldusest mingeid sõnumeid selle kohta, kuidas riik on pandeemiaga hakkama saanud, millised on plaanid ja kavad ning kui reaalne on koroonast jagusaamine, siis pidi ta pettuma – kõlas sama süüdistav, õigustav ja mittemidagiütlev jutt nagu igas infotunnis.

Kõigepealt meenutas lapsesuine peaminister esimese laine minevikku – “…enamus tunnetaski rohkem kui kunagi varem, kuidas me kõik üksteisest sõltume ühiskonnana tervikuna, aga ka igas kollektiivis, isegi üheskoos bussis sõites või söögilaua taga istudes…”, mille järgnes Euroopa Komisjoni Eurobaromeetri uuringu järgne hetkeseis.

Järgmisena korrutas Kaja Kallas hirmuteemat, seda järjekordselt naeruvääristades ja müütideks nimetades. Siis kirjeldas ta Covidit näiteks sel moel: “COVID‑i haiged saavad kaitsta end vaktsineerimise läbi, et nad seda haigust nii raskelt ei põeks ja haiglatesse ei satuks.”

Edasi aga järgnesid süüdistused Riigikogu aadressil:”Mõned Riigikogu liikmed ütlevad, et haiglates on ruumi küll ja selle pärast muretsema ei pea /…/ ma saan teile organiseerida ekskursiooni COVID‑i osakonda, et teil on oma silmaga võimalik näha, mis tööd need inimesed peavad tegema ja kuidas need haiged hapnikupuuduse all kannatavad.” Justkui oleks ainuski riigikogulane arvanud, et haiglates on kõik korras.

Järgmisena kirjeldas Kaja Kallas piiranguid, mida on iga huviline juba meediast lugenud, ja kukkus manitsema. “Selleks et reeglid toimiksid, tuleb neist kinni pidada. /…/ Kui otsus mitte vaktsineerida on teie lõplik valik, siis palun hoidke ennast eriti hoolikalt ja vältige igasuguseid kontakte, kuni viiruse levik on taas langusesse pööranud.”

Pärast arvamust “me tahaksime olla nagu Põhjamaad” lõpetas Kaja Kallas: “Hooligem endast, hooligem oma rahvast ja ligimestest ning aidakem tervishoiutöötajaid. Raske COVID‑i põdemine ja koroonasurmad on välditavad. Aitäh kõigile, kes on ennast juba vaktsineerinud! Aitäh kõigile, kes peavad piirangutest kinni! Ja aitäh kõigile, kes seda tööd teevad!”

Kas selline on siis peaministri avaldus? See on koolilapse jutustus õpetajale klassi ees. Tänusõnadki tegijatele on valitsuselt, kes ise midagi asjalikku ei tee.

Poliitilise avalduse kohta kirjutas BNS: “Kallase avaldus on vastuseks Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi seisukohale, et laiaulatuslikke koroonapiiranguid peaks arutama parlamendis.”

“Seederi sõnul ei tohiks nii põhimõtteline muudatus piirangute kehtestamisel toimuda valitsuskabineti vaikuses. “Need uued piirangud ja inimeste erinev kohtlemine vajavad arutelu parlamendis. Eesti on parlamentaarne riik ning neid otsuseid ei tohi langetada kabinetivaikuses,“ ütles Seeder.

Ta rõhutas, et valitsuse otsuse ajastus ei ole riigimehelik. “Enne valimisi ei julgenud valitsus langetada ühtegi otsust. Vastutustundetult välditi uute piirangute ning omavalitsusi ja perearste puudutavate kohustuste arutelu, kaotades aega ja inimelusid. Nüüd tullakse päev pärast valimisi välja varem ettevalmistatud uute korraldustega. Selliste otsuste salastatud ettevalmistamine näitab, et Reformierakond ja Keskerakond kartes otsuste mõju valimistulemusele, hoidsid mitmeid otsuseid nädalaid kinni, pidades erakondade valimistulemusi olulisemaks rahva tervisest ja inimeludest,“ väitis Seeder.

Kas Kaja Kallas puudutas oma “poliitilises avalduses” korrakski neid momente? Riigikogu rolli koroonakriisi lahendamisel ei võtnud ta jutuks kordagi.

Peaministri järjekordse tühisõnumi võttis kokku Martin Helme: “Teie olete umbes 10 kuud peaminister olnud ja me oleme teist korda selle aja jooksul Euroopa koroona tippude hulgas. Te muudkui süüdistate erakonda, kes ei ole valitsuses. Kas te ikka jätkuvalt ei saa aru, et teie vastutusel on Eesti läbi tüürimine koroonakriisist ja te olete selles peaministrina totaalselt läbi kukkunud? Teie valitsus on sellest totaalselt läbi kukkunud. Te tulete täna ka meie ette siin ju ilma plaanita rääkima sellest, kuidas tuleb edasi vaktsineerida. Te ei ole siiamaani sellega hakkama saanud ja see ei lähe ka edaspidi paremini.”

Allikas: Riigikogu stenogrammid