Kallis soolise palgalõhe uuring näib otsivat põhjust, miks mehed naistele vähem palka maksavad

Eesti,
- Updated
©UU
Sooline palgalõhe näib olemas olevat, kuid selle põhjused pole need, mida püütakse näidata. Pilt on illustratiivne.

Postimehe pealkiri “Kallis uuring ei saa kõrgepalgaliste palgalõhest sotti” annab väga hästi edasi kogu soolise palgalõhe temaatika absurdsuse.

Kõigepealt selgub, et raha raisatakse uuringute peale, millest laias laastus mingit kasu pole, sest mingeid sügavamaid põhjusi ei selgu.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Teiseks saab tõestust see, et soolise palgalõhe vastu võitlemise kampaania on politiseeritud või pigem ideologiseeritud, sest olemuslikult on see suunatud “pahade meeste” vastu. Vähemalt  kõlab see pakostalikus võtmes niimoodi.

Uuringu “Palgalõhe Eestis: soolise palgaerinevuse analüüs” ütleb, et palga kujunemine erineb nii meeste kui naiste puhul ameti, ettevõtte tegevusala, haridustaseme, maakonna ja vanusega. “Pooles ulatuses saab seda seletada sellega, et mehed ja naised on erinevatel töökohtadel,” selgitas uuringu juht professor Marge Unt.

Edasi selgub, et kõige suurem palgalõhe on keskmiste palgasaajate vahe, madalapalgalistel naistel ja meestel on erinevus väiksem, kuna miinimumpalk katab juba ühe osa palgast ära. Kõrgelt makstud meeste puhul tõstavad uuringu korraldajad käed üles, sest ei saa sotti, kuidas sooline palgalõhe on kujunenud.

Soolise palgalõhe põhjusteks toob professor Unt välja ikkagi ameti ja tegevusala. “Naised töötavad suurema tõenäosusega ametikohtadel ja tegevusaladel, kus palgatase on madalam,” selgus raportist.

Seega tundub, et sooline palgalõhe pole välja kujunenud meeste õelusest ja naiste alavääristamisest, vaid majanduslikest, sotsiaalsetest ja ilmselt ka füüsilistest (töö füüsiline iseloom) teguritest. Soolise palgalõhe uuringute aluseks tuleks võtta reaalselt välja kujunenud olukorra põhjuste otsimine – praegu tundub, et otsitakse põhjust, miks mehed naistele vähem maksavad.

Uuringu teevad Tallinna Ülikooli, Tallinna Tehnikaülikooli ja statistikaameti teadlased ning seda rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond. Uuring kestab aastatel 2019– 2021 ja maksab 615 000 eurot. Uuringu tegijate taust osutab sellele, et ideoloogilised mõjutused võivad siin tõesti mängus olla.

5 commentsOn Kallis soolise palgalõhe uuring näib otsivat põhjust, miks mehed naistele vähem palka maksavad

 • Avatar
 • Avatar

  kriisatakse “palgalõhe” teemal, aga unustatakse et mees maksab kõige eest! Seega õigustatud et mees peabki saama rohkem palka. Võrdõiguslikkuse teemal kriiskajale feministile ei tule samas aga pähegi et võrdse palga hulka kuuluks ka kohustused ning kasvõi kohtingul enda eest maksmine tasumine. Feministi jura ajavad naised kes juba saavad üle keskmise kõrgemat palka, või et kes pole ühtki tundi tööd elus veel teinudki… ent mitte lihttöö peal olevad.

  Loogiline et see on ühiskonna lammutamiseks. Selle propaganda taga on ikka jälle need juud… jah.
  Eestis ka topitakse naistöölisi “v6rdõiguslikkuse” nimel ametitele kus neil pole eeldusi ega oskusi, ent sellistes töökollektiivides see pigem tekitab segadust ja ei lase normaalselt tööd teha. No aga kujuta ette naist programmeerimisfirmas europrojekti raames tööle asumas kes pole enne seda mitte kunagi vabatahtlikult programme teinud ega huvi ilmutanud! Või 54kg naist ehitustöö peal kus mehed annavad käest kätte 50kg kaaluvaid tsemendikotte?!

  Kuid mis siis kui olukord on vastupidine et mehed saavad vähem palka? Naljakas aga Googles kui tehti toetus madala palga saajatele, et kompenseerida palkade erinevusi, siis üllatus, see toetus läks kõik… meestele. Nimelt selgus et tolles firmas olid naised saanud just kõrgemat palka.

 • Avatar

  Esiteks töötavad mehed keskmiselt rohkem tunde nädalas (Ameerikas tehtud uuring, mäletamist mööda 34 tundi naised ja 44 mehed, kes tahab see otsib ise viite üles).
  Ja teiseks, kui naistele saaks sama töö eest maksta vähem palka, eeldades et nende kvalifikatsioon, tööstaaž ja võimed on äravahetamiseni samad mehe omaga, siis miks ma ettevõtjana peaksin üldse mehi palkama, kui sama pädevale naisele saab vähem palka maksta. Kogu selle müütilise palgalõhe rõhutamine on haiglasliku feminismi perekonnavaenulik vahend, et meie naiste ja meeste vahele kiilu lüüa.

 • Avatar

  Aga miks lõhes olevad naised ei vali omale sooks “mees”? Siis ju probleem kaob…

  • Avatar

   Jepp… soovahetus on EUs mitu aastat vaid juriidiline toiming. Pisut paberiajamist. Ning ühiskond laguneb.

   Rootsi on feministide paradiis ning ühiskond on lagunenud. Samuti loomingulist mõtlemist eeldavate tegevuste osas pole mingeid olulisi muudatusi tulemas.

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused