Kapo: terrorismi riskirühma riikidest inimeste arv Eestis suureneb

Eesti,
- Updated
©AFP/Scanpix
Kümmekond Sahara-tagust riiki sõdib Boko Haramiga, ja sealt pärit migrandid on jõudnud ka Eestisse. Pilt on illustratiivne.

Terrorismi riskirühma riikidest pärit inimeste taotletud Eesti elamislubade, viisade, aga ka e-residentide hulk kasvab, märgib kaitsepolitsei oma värskes aastaraamatus.

“Viimase kolme aastaga on vaadeldavatest riikidest pärit Eestis elavate inimeste arv suurenenud üle kahe korra, täpsemalt 112 protsenti. Riskirühma riikide kodanike viisataotlusi Eesti külastamiseks esitati 2019. aastal 20 629. Viimase kolme aastaga on kasv olnud 187 protsenti,” nendib kapo.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Kaitsepolitsei hinnangul suurendab kogukondade märgatav suurenemine konservatiivse ja radikaalse islami organisatsioonide huvi Eesti vastu ning suuremate kogukondade teke võib paratamatult kaasa tuua kogukonniti eraldumise ja avatuse vähenemise.

“Kogukondade enesesse sulgumine vähendab lõimumise tõenäosust ning võib suurendada radikaliseerumist. Eesti tavade mitteaktsepteerimisele võib järgneda oma maailmavaate pealesurumine vägivallaga. Vähendamaks probleeme lõimumise ja tõmbepiirkondade kujunemisega, on oluline rände-, lõimumis-, tööhõive- ja hariduspoliitika kujundamisel arvestada võimalike julgeolekuohtudega,” selgitab kapo.

Kapo loeb riskiriikideks neid riike, kus asuvad islamistlike terroriorganisatsioonide kontrollitavad piirkonnad või võitlusvõimelised üksused, mis on islamistliku riigikorraldusega või on neis levinud fundamentaalne islam, selgitatakse aastaraamatus.

“Eesti suhteliselt väikese moslemikogukonna ja riigi majandusliku olukorra tõttu ei olnud Eesti taasiseseisvumise järgse esimese   kümnendi jooksul riskiriikide kodanikele kuigi atraktiivne. Viimaste aastate jooksul oleme näinud senise transiidiriigi rändes olulist muutust. Eestisse rännet on mõjutanud 2014. aastal alanud muutused maailmas, mis on seotud Põhja-Aafrika, Lähis-Ida ja Kesk-Aasia riikidega. Eesti majanduslik olukord on paranenud ja nõudlus tööjõu järele suurenenud. Muutused rändega seotud õigusaktides lihtsustasid ning kiirendasid elamise ja töötamise õiguse saamise võimalusi. Oma mõju oli kõrghariduse reformilgi. Kõik eelnimetatud asjaolud kogumina, päritoluriikide tõukefaktorid ja Eesti tõmbefaktorid, on kujundanud Eesti rände sihtriigiks,” selgitab kapo aastaraamatus.

Uudises ei nimetata konkreetseid riike, kuid Süüria, Iraagi, Afganistani, Jeemeni ja teiste otseselt äärmusislamiga sõdivate riikide kõrval kuuluvad kindlasti riskirühma ka Aafrika maad, ennekõike Nigeeria, kust on pärit üheks verisemaks islamirühmituseks peetav ja juba kümneskonnas Aafrika riigis tegutsev Boko Haram, ja kust saabunutest on Eestis tekkinud suur kogukond. Ka Nigeeria organiseeritud kuritegevus on Euroopas suureks probleemiks kasvanud.

Kaitsepolitsei märgib oma värskes aastaraamatus ka seda, et Eesti e-residentsuse programmi varitsevad riskid.

“E-residentide hulgas on märkimisväärne huvi anonüümsust pakkuva virtuaalvääringute valdkonna vastu. E-residentsuses nähakse Schengeni viisa saamise võimalust, mistõttu selleks kasutatakse mitmesuguseid skeeme. Riskirühma riikides on endiselt probleemiks taotlejate taustakontroll,” nendib kapo.

Kaitsepolitsei on tuvastanud e-residentsuse taotlejate hulgast isikuid, kes on seotud äärmusluse ja terrorismiga. “Enamiku nende riikide ja Eesti vahel õigupoolest puudub justiits-, korrakaitse- ja julgeolekualane toimiv koostöö. Nimetatud asjaoludega arvestamata jätmine tooks kuritegevus- ja julgeolekuohtude kõrval mainekahju e-residentsuse programmile, Eesti majandusruumile ja riigile üldisemalt,” märgib aastaraamat.

Kaitsepolitseiamet kinnitab, et terroriohu tase Eestis on jätkuvalt madal, kuid mitte olematu. “Nii nagu varasematel aastatel tuvastas kaitsepolitsei 2019. aastal ligi 50 äärmusliku islami ja terroriorganisatsioonidega seotud isikut, kes saabusid Eestisse või siitkaudu liikusid. Eestit külastavad regulaarselt fundamentaalset islamit propageerivate organisatsioonide esindajad, kuid nende tegevus Eestis ei ole soovitud mõju saavutanud,” kinnitab kapo. (BNS)

4 commentsOn Kapo: terrorismi riskirühma riikidest inimeste arv Eestis suureneb

 • Avatar

  No ja miks siis ei saadeta tagasi need neegrid ja moslemid, ning miks tehta üldse lõpp peale immigrantide impordil? Peaks talitama pigem Ungari eeskuju järgi kes ei tee järeleandmisi!

 • Avatar

  Kogu maailma terroristide armee on CIA-(UK)MI-MOSSADI kontrolli all ja saanud nende käest ka väljaõppe.
  Ehk on AINULT ÜKS terrorism – see on riiklik terrorism – igasugused “üksiküritajad” likvideeritakse kiiresti või pannakse “omade” heaks tööle.
  Oli kunagi üks tore näide USA-st – FBI “uuristas” end väidetavasse “terroristlike” kalduvustega “valgete natsi” rühma sisse.
  Siis tuli suur töövõit – “pahad” tellisid ja ostsid partii relvi mis mõnedes osariikides keelatud – kuna ostmüük käis üle kohalike piiride siis föderaal kuritegu.
  FBI võttis kogu bande kinni ja siis selgus, et bandes olid KÕIK osalised mini föderaalse struktuuri agendid – FBIst olid esindatud KOLM allüksust.
  Asi loomulikult vaibus kiiresti aga “töövõitu” juba oli suudetud reklaamida isegi ajakirjanduses – kohtuprotsess loomulikult sumbus kui selgus, et “agendid omavahel”…
  Analoogseid näiteid on ajaloo jooksul välja tulnud korduvalt – näiteks ka kurikuulus Itaalia “looz P2” ja “punased brigaadid” Saksamaalt.
  Esimest rahastati CIA ja Itaalia Prantsusmaa ühisoperatsiooni GLADIO kaudu – teist aga Saksamaa föderaalne julgeolekuamet hoidis “lühikese lõa” otsas.
  On ka välja imbunud, et GLADIO on saanud omale järglase – nime veel hetkel poel imbunud, kuid sinna on kaasataud ka Baltikumi “erilised” – ehk siis meilt KAPO.
  Kuigi peaks olema KJ Peastaabi 2.osakonna rida aga mis seisus see ka nüüd hetkel on …..

 • Avatar

  Miks.siis kapo “kätt” ette ei pane kui ta teab ja näeb kes need on? Mida oodatakse?

 • Avatar

  KaPo küll nendib fakti aga samas unustab ära, et kõik see toimub ju KaPo “valvsa pilgu” ja õnnistuse tähe all. KaPo on muutunud täielikult korrumpeerunud ja otseselt eestivaenulikuks organisatsiooniks ning tuleks tänasel kujul likvideerida ja selle ametnikud uurimise alla võtta. Selle asemel, et oodata millal järgmine FSB agent seal vahele jääb võiks need fsbšnikud kõik ühe korraga istuma panna.

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused