Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kärpe-eelarve võtab teadusrahast 19 miljonit

-
21.05.2024
KRISTINA KALLAS

Teadusraha ümber on alati lokku löödud, mäletame, milline torm veeklaasis puhkes „hobustevaraste“ jutu peale. Nüüd aga tõmmatakse teadusrahastusest nagu niuhti 19 miljonit maha ja keegi ei köhi.

ERR kirjutab, et riigieelarve kokkuhoiukohtades viimaseid kokkuleppeid otsivad valitsuspoliitikud on ühel meelel näiteks selles – kärpida annab teadusraha arvelt.

Haridus- ja teadusminister, Eesti 200 aseesimees Kristina Kallas ütles, et tema nägi viimast lisaeelarve tabelit läinud reedel. Paljud read ses tabelis olid samad, mis rahandusminister Mart Võrklaeva esialgses ettepanekus.

Teadusraha kärbe lähtub põhimõttest, mille järgi on valdkonda suunatud summa seotud ühe protsendiga SKP-st. Kuna aprillis avaldatud prognoos näitas, et majandus ikkagi tänavu ei kasva, tegi rahandusminister Mart Võrklaev ettepaneku selle aasta teadusraha rida 19 miljoni euro võrra õhemaks viilida.

Kui EKRE oli valitsuses, ütles EKRE tollane esimees Mart Helme, et kahe protsendini tõenäoliselt ei jõua, aga kui jõutakse näiteks 1.2 protsendini, siis on see ka suur asi. “Aga mitte selleks, et täiesti olematu teadusliku tasemega, täiest ilmselgelt propaganda asutuseks muutunud Tallinna ülikooli nuumata,” lausus ta. Valitsus jätkas teadusrahastamist senisel tasemel.