Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kas Ratase “õiglases” riigis ja Reinsalu juhitavas justiitssüsteemis naerdakse õigusriigi üle?

-
30.11.2018
Keskerakond pakub kõigile õiglast riiki, samas kui justiitssüsteem ussitab täiega.
© Karin Kaljuläte/Ekspress Meedia

EKRE justiitsreformi kava küll rünnatakse, aga iga päev annab juurde kinnitust, et seda on hädasti vaja.

Lõuna-Eesti Postimees kirjutas 27. novembril sellest, kuidas prokuratuur taotles Valgas mehe löömise läbi tapmises kahtlustatava 17-aastase noormehe vahistamist, kuid kohus ei rahuldanud prokuratuuri taotlust.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri ringkonnaprokurör Milvi Väin rääkis, et kuna noorukit on varemgi vägivallakuriteo eest kriminaalkorras karistatud ja ta on alaealisena ka alkoholi tarvitanud, oli prokuratuuri hinnangul oht, et ta jätkab vabaduses kuritegude toimepanemist, kuid kohtunik leidis, et tema puhul ei ole alust arvata, et ta vabaduses kuritegude toimepanemist jätkata võiks.

Kohus arvas seega, et varem vägivallatsenud noor poksijast mustlaspoiss, kelle rusikahoop nüüd kahe väikese lapse isa tappis, polevat võimeline uut kuritegu sooritama – kus on kohtuniku reaalsustaju?

Nüüd kirjutab Delfi sellest, kuidas politsei pidas kinni 2,5-promillise joobega juhi, kuid Põhja ringkonnaprokuratuuri abiprokurör Kristo Adosson lõpetas kaks nädalat hiljem kriminaalasja otstarbekuse kaalutlusel. Lõpetamise teeb eriliseks prokuröri põhjendus – nimelt väidab Adosson, et juht ei põhjustanud suurt ohtu, kuna sõitis laupäeva õhtul, mil liiklus olevat rahunenud, sõitnud olevat ta lühikest aega, tarvitas lahjat alkoholi kolm tundi enne rooli istumist ja autos oli ta üksi.

Taas – seekord läks hästi, et padujoobes roolikurjategijale laps majade vahel ette ei jooksnud. Aga mis siis, kui oleks? Kus on abiprokuröri võime ohtu reaalselt hinnata ja teha kõik, et see juhtum ei korduks – kergelt, mõningate programmide läbitegemisega pääsenud mees sellest ilmselt õppust ei võta!

Millise signaali annavad kohtuniku ja abiprokuröri otsused ühiskonnale? Et tapja ja vägivallatseja võib vabadust nautida, samas kui lesk ja kaks orbu matuseid peavad? Ja roolijoodik võib ennast maani täis tõmmata ja kui midagi ei juhtunud, on kõik hästi ja võib andeks anda?

Inimeste õiglustunnet on kerge riivata, usaldust raske taastada. Kogu Eesti justiitssüsteem on juba pikka aega oma mainet ise õõnestanud ja vajab kiiremas korras reformi – ja seda EKRE soovibki võimule tulles teha!

UU