Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kas Sanna Marin “tabas kümnesse”, et Kaja Kallase esinemine meedias on sisepoliitikasse suunatud?

-
13.06.2021
Lapsed, kui kuulate sõna ja ennast vaktsineerite, siis saate reisile! Pilt on illustratiivne.
© Uued Uudised

Eesti inimesed peavad Soome vahet liikuma saama, aga kummalisena tundub, et see probleem ühtäkki täna nii põletavaks muutus, suutes lausa riikidevahelised suhted rikkuda.

Reformierakondlane Urmas Paet vahendab: “Täpp i-le on paraku Soome peaministri Marini reaktsioon Eesti kolleegi murekirjale. Tsiteerin: “Soome peaministri sõnul tõukub Kaja Kallase avalik kiri osaliselt Eesti sisepoliitikast, on mõeldud näitamaks Eesti kodanikele, et valitsus on aktiivne, töö käib”.”

Tundub, et põhjanaabrite peaminister on kümnesse pannud – eestlaste liikumine Soome vahet on pandeemia aegu juba pikaajaline probleem, aga tõusis keemistemperatuurini just nüüd. Miks?

Ilmselt just seetõttu, et Kaja Kallas on oma riigis põhjalikult ebaõnnestunud ja et taastada veidigi oma populaarsust, otsustas peaminister hakata lahendama üht valupunkti – ja taas ebaõnnestus, näidates oma välispoliitilist kompetentsipuudust, sest riikide vahelisi suhteid ei klaarita avalike kirjadega meedias.

Lisaks kummutas Kaja Kallas täielikult müüdi, nagu valitseks kahe naistevalitsuse vahel sõprus ja vastastikune mõistmine, kuigi mõlemad neist kalduvad lisaks soolisele koosseisule tugevasti ka vasakpoolsusesse. Midagi peab olema juhtunud, et pärast mitut kohtumist puuduvad kahe peaministri vahel soojad suhted ja et häid suhteid hoida ei soovitagi.

Paet ütleb veel, et “Tuhandete inimeste tõsine mure ei tohi ühegi riigi peaministrile olla lihtsalt poliittehnoloogia ja mäng näilisusega. Ka Soome peaministrile. Lisaks on piiride sulgemisel inimeste isiklike suurte murede kõrval ka julgeolekualane mõõde. Seda eriti meie geopoliitilises piirkonnas, mis on Soomel ja Eestil ühine. Meeldib see siis praegusele Soome peaministrile või mitte.”

Paneks selle jutu pisut teise konteksti: “Tuhandete inimeste tõsine mure ei tohi ühegi riigi peaministrile olla lihtsalt poliittehnoloogia ja mäng näilisusega. Ka Eesti peaministrile. Kaitsekulutuste kärpimisel on tugev julgeolekualane mõõde. Seda eriti meie geopoliitilises piirkonnas, mis NATO idatiib. Meeldib see siis praegusele Eesti peaministrile või mitte.”

Paet aga paneb kõvasti, olles otsustanud Reformierakonnale plusspunktide saamiseks suhted Soomega lõplikult tuksi keerata.

“See pole aus ega inimlik. /…/ Sooviga Eesti inimesed Soome tööturult välja suruda, sooviga teenida mingeid punkte kohalikus avalikus arvamuses või veel millegi kolmandaga. /…/ Kahjuks on inimlikkuse ja terve mõistuse kaost näiteid veelgi. /…/ See, kui hoolimatult on Soome valitsus oma naabermaa inimeste suhtes  äitunud, on jahmatav ja jätab jälje. Ennekõike nende inimeste suhtes, kel on Soomes töö ja kodu Eestis. Euroopa Liidu vaba liikumise ruumis seada inimesed sellise karmi valiku ette on ebainimlik. /…/ olen teinud formaalse sammu ning pöördunud Euroopa Komisjoni poole, et see aitaks Euroopa Liidu kokkulepete rikkumist lõpetada, kuid see pole peamine. Sisuliselt on oluline see, et kuidas Soome riik üldse nii käituda saab. Kuhu sai see tasakaalukas ja inimlik põhjanaabri valitsus, keda olen pikka aega sellisena tundnud ja lugu pidanud.”

Kas pärast sellist kuulipildujatuld on Eesti-Soome suhetest veel head oodata? Ja alles süüdistati Mart Helmet paari tögava fraasi pärast kahe riigi suhetes lõplikus rikkumises.

Kui vasakliberaalne Eesti valitsus vasakpoolse ja mürkrohelise Soome valitsusega nii tülli keeras, siis saab selle taga olla ainult Reformierakonna sisepoliitiline tõmblus. Kaja Kallas aga näitas, et ta põrus lisaks sisepoliitikale ka välispoliitikas.