Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Kas võimulolijad maksavad võrokatele kätte “separatismi” ja Nursipalu vastuhaku eest?

-
28.12.2023
Tõenäoliselt saab see, mida eurofüürer Tusk teeb Poolas avalik-õigusliku ringhäälinguga, eeskujuks ka Eesti võimumeestele. Pilt on illustratiivne.
© Uued Uudised

Kui küsida, et kas praegune valitsus on võimeline teatud ühiskonnagruppidele kätte maksma selle eest, et nood neile olulistes küsimustes vastuvaidlematult ei alistunud, siis kindel vastus on “Jah!”

BNS vahendab: “Võru instituudi teadur ning TÜ lõunaeesti keele ja kultuuri lektor Sulev Iva kirjutab Postimehes, et lisaks Kinoteatrile võeti ERR-ist maha ka “Võro stuudio”.

“ETV jõulueelse “Õhtuse vööndi” vastukaja ja saate viimase jao ärakeelamise skandaal kees ainuüksi saate eestikeelsele osa ümber. Vööndi raames ilmunud “Võro stuudio”, mis on tõeliselt erakordne sündmus, üle pikkade aastate taas üks võrukeelne telesaade, pole aga Eesti avalikkuses üldse mingit äramärkimist leidnud,” kirjutab Sulev Iva.

“ETV “Õhtuse vööndi” kriitilisus, ehkki terav, pole ju tegelikult midagi väga haruldast. Ühiskonnakriitilisi väljaütlemisi tuleb tihti ette. Küll aga on tõeliselt haruldane, lausa ainulaadne nähtus “Õhtuse vööndi” ajal ekraanile pääsenud “Võro stuudio”. Ehkki mitte päris omaette saade, vaid kõigest “Õhtuse vööndi” saateosa, oli see täiesti erakordne asi, sest see oli üle väga pika aja jälle kord üks võrukeelne telesaade,” märkis Iva.

“See näitab taas, kui marginaliseeritud on eesti ühiskonnas võru keele teema. Võrokeste identiteedi tuumaks on aga oma keel, mille kestmiseks on hädavajalik, et see saaks iga päev kõlada ka tele- ja raadioeetris,” tõdes ta.

Tundub, et ERR-is tegutsetakse juba nii, nagu eurofüürer Donald Tusk teeb Poolas – ühiskonnakriitilised saated saavad vaenukõneseadust kavandavas Eesti riigis kiire lõpu. Kuna Võro Kongress kuulutas oma võro keele põliskeeleks, mille peale seda rahvakildu süüdistati separatismis, siis tunduvad võimurid võrokatele “kohta kätte näitavat”, seda ka vastupanu eest Nursipalu laiendusele.

“Nii et kurb tõsiasi on, et ERR-i ja laiemalt Eesti otsustajate meelest on võru rahvas, keel ja kultuur niivõrd vähetähtsad, et läbi pikkade aastakümnete ei vaevuta leidma võimalust võru keele rahvusringhäälingus kõlamiseks enam kui kolm ja pool minutit nädalas. Seega on juba pikalt olnud võrukeelne ainult kuskil 0,03 protsenti Vikerraadio eetriajast ja veel palju väiksem mikroskoopiline osake kogu ERR-i eetriajast. Samal ajal saavad Eestis toimida vene keeles nii rahvusringhäälingus kui erameedias lausa omaette tele- ja raadiokanalid, lisaks kogu maailma muule venekeelsele meediamerele,” nentis Iva.

Paraku ei saa Kaja Kallase valitsetavas riigis pihta mitte ainult murdekeeled, vaid ka eesti kirjakeel ise, mille kaitsmist venestatavas riigis ainult mängitakse. Samas on ka kolumnist Ivan Makarov ära märkinud, kuidas venekeelne Eesti meedia, kus ilma teeb Tšeljabinski liberaalne maffia, saab Reformierakonna valitsuse poolt ka kriisi ajal lausa üle kullatud.

Ilmselt lähevad võrokate võitlused oma keele ja kultuuri eest üha raskemaks, sest vasakliberaalne valitsus ei unusta nende leppimatust riigi teerulliga ja hakkab Võrumaad veelgi rohkem pitsitama.

Uued Uudised