Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Keskerakonna Valga poliitik sai kahtlustuse häälte ostmises, Tõrva reformierakondlase juhtum läks kohtusse

-
14.12.2021
Keskerakond ei kavatse ennast putinismist tõsiselt puhastada. Pilt on illustratiivne.
© Uued Uudised

Teisipäeval pidas politsei kinni ettevõtja, 56-aastase Allain Karuse ja veel kuus inimest, keda kahtlustatakse Valgamaal kohaliku omavalitsuse valimistel häälte ostmises. Karusele ja temaga seotud äriühingule esitati lisaks kahtlustus ebaseaduslikus vedelkütusega kauplemises.

Kahtlustuse kohaselt mõjutas mees koos veel kuue kahtlustatavaga inimesi andma oktoobris toimunud valimistel hääl tema või tema tütre poolt. Esialgsetel andmetel mõjutati enam kui 20 valijat, kellele lubati vastutasuks hääle eest anda hüvitisena raha, mootorikütust või alkoholi. Kuriteos kahtlustatav kandideeris 2021. aasta kohaliku omavalitsuse volikogu valimistel Valga vallas Keskerakonna nimekirjas.

Samuti esitati mehele kahtlustus selles, et ta müüs koos 46-aastase kahtlustatavaga Valga linnas endaga seotud äriühingule kuuluvat vedelkütust omamata selleks vastavat luba. Kahtlustuse kohaselt on müüdud vedelkütust rohkem kui 40 000 euro eest.

Keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo juht Ats Kübarsepa sõnul on kahetsusväärne, kui edasise uurimise käigus saab kinnitust, et keegi on üritanud ebaausal teel võimupositsioonile saada. “Politsei kogus infot rikkumiste kohta valimistel ning antud juhul tuvastasime võimaliku häälte ostmise. Seni kogutud tõendid viitavad, et häälte ostmine oli süsteemne ehk korduv ning toimus valimispäevale eelnenud paaril nädalal. Praegusel hetkel ei ole meil alust kuriteoga seostada kahtlustatava tütart, kes samuti valimistel kandideeris ja kellele kahtlustuse kohaselt samuti hääli osteti,” ütles Kübarsepp.

Lõuna Ringkonnaprokuratuuri prokuröri Allar Nisu sõnul on valimisvabaduse rikkumine kuritegu, mis mõjutab negatiivselt riigi usaldusväärsust ja annab ebavõrdse eelise teiste poliitikute ees. “Valimised toimivad põhimõttel, et kandideerivad poliitikud on ausad ja ei mõjuta hüvedega inimesi oma vaba tahet muutma. Praeguseks on kogutud piisavalt tõendeid, et esitada esialgsed kahtlustused. Edasi asume neid kahtlustusi kontrollima. Kui tõendite kogumise käigus peaks kinnitust leidma, et poliitik on end heasse positsiooni asetanud tänu ostetud häältele, siis on raske uskuda, et ta oma töös täiesti aus ja läbipaistev on,” ütles Nisu.

Menetlust alustati karistusseadustiku paragrahvi järgi, mis käsitleb valimisvabaduse rikkumist ja vedelkütuse ebaseaduslikku käitlemist. Uurimist viib läbi keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo ning menetlust juhib Lõuna ringkonnaprokuratuur.

Tartu maakohus jättis eelmisel nädalal vahi alla reformierakondlase Indrek Sarapi, keda süüdistatakse kohalikel valimistel häälte ostmises.

Lõuna ringkonnaprokuratuur süüdistab 41-aastast Indrek Sarapit valimisvabaduse rikkumises, samuti lähenemiskeelu rikkumises ja kehalises väärkohtlemises.

Maakohus andis 8. detsembril Indrek Sarapi talle esitatud süüdistustes kohtu alla üldmenetluses. Sama määrusega jättis kohus muutmata Sarapile kohaldatud vahistamise esialgu kuni tema kriminaalasjas peetava eelistungini. Eelistungi aega pole kohus veel määranud.

Süüdistuse järgi transportis Valgamaal Tõrva vallas Reformierakonna nimekirjas kandideerinud Sarap vähemalt viis inimest nende elukohtadest valimisjaoskonna juurde, palus neil hääletada enda poolt ja pakkus neile peale valimisjaoskonnas käimist hüvena alkohoolseid jooke.

Teised kaks süüdistust puudutavad tema eraelulisi seiku. (BNS)