Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Keskkonnaministeerium: Eestil polnud vaja GM-maisi keelata

-
06.10.2015
mais

Eelmiseks nädalaks esitas 19 riiki Euroopa Komisjonile taotluse keelata enda territooriumil geneetiliselt muundatud maisi kasvatamine. Eesti nende seas ei olnud. Keskkonnaministeeriumi looduskaitse osakonna peaspetsialist Tuuli Levandi tõi kommentaariks, et Eestis pole ainsa turule lastud GM-maisi kasvatamine praktiline ega kasumlik.

Levandi märkis, et probleem hõlmab vaid kaheksat geneetiliselt muundatud maisiliini, mitte kõikvõimalikke geneetiliselt muundatud organisme. „Ainult nende konkreetsete maisiliinide puhul sai küsida loa mitteandmist oma riigi territooriumil, ilma seda otsust põhjendamata,“ selgitas Levandi.

Ta rõhutas, et Eestil on võimalik ka pärast taotlusperioodi lõppu vastavate maisiliinide kasvatamine näiteks sotsiaalmajandusliku mõju, keskkonna- või põllumajanduspoliitika eesmärkidel keelustada. „Vastu võetud direktiivi muudatus annab liikmesriikidele võimaluse GMO-vabade piirkondade loomiseks ka hiljem, aga siis peab otsus olema põhjendatud. Hiljem, huvi tekkimisel, saab oma muutunud seisukohta esitada menetluses olevate või loa uuendamise etapis olevate GMOde suhtes,“ sõnas peaspetsialist.

Euroopa Liidus on seni turule lastud vaid üks geneetiliselt muundatud organism – Euroopa varreleediku suhtes resistentseks muudetud maisiliin. „Vastavate omadustega GM-maisi (MON810) kasvatamine Eesti tingimustes ei ole asjakohane, sest Eestis ei ole Euroopa varreleedikut ning puudub kasumlikkus,“ selgitas peaspetsialist.

Statistikaameti andmetel kasutati 2014. aastal põllumajandusmaana 650 000 hektarit, millest moodustas mais kui söödakultuur ligikaudu 7500 hektarit.