Keskkonnaministeerium: Eestil polnud vaja GM-maisi keelata

Eesti,
- Updated
mais

Eelmiseks nädalaks esitas 19 riiki Euroopa Komisjonile taotluse keelata enda territooriumil geneetiliselt muundatud maisi kasvatamine. Eesti nende seas ei olnud. Keskkonnaministeeriumi looduskaitse osakonna peaspetsialist Tuuli Levandi tõi kommentaariks, et Eestis pole ainsa turule lastud GM-maisi kasvatamine praktiline ega kasumlik.

Levandi märkis, et probleem hõlmab vaid kaheksat geneetiliselt muundatud maisiliini, mitte kõikvõimalikke geneetiliselt muundatud organisme. „Ainult nende konkreetsete maisiliinide puhul sai küsida loa mitteandmist oma riigi territooriumil, ilma seda otsust põhjendamata,“ selgitas Levandi.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Ta rõhutas, et Eestil on võimalik ka pärast taotlusperioodi lõppu vastavate maisiliinide kasvatamine näiteks sotsiaalmajandusliku mõju, keskkonna- või põllumajanduspoliitika eesmärkidel keelustada. „Vastu võetud direktiivi muudatus annab liikmesriikidele võimaluse GMO-vabade piirkondade loomiseks ka hiljem, aga siis peab otsus olema põhjendatud. Hiljem, huvi tekkimisel, saab oma muutunud seisukohta esitada menetluses olevate või loa uuendamise etapis olevate GMOde suhtes,“ sõnas peaspetsialist.

Euroopa Liidus on seni turule lastud vaid üks geneetiliselt muundatud organism – Euroopa varreleediku suhtes resistentseks muudetud maisiliin. „Vastavate omadustega GM-maisi (MON810) kasvatamine Eesti tingimustes ei ole asjakohane, sest Eestis ei ole Euroopa varreleedikut ning puudub kasumlikkus,“ selgitas peaspetsialist.

Statistikaameti andmetel kasutati 2014. aastal põllumajandusmaana 650 000 hektarit, millest moodustas mais kui söödakultuur ligikaudu 7500 hektarit.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused