Keskkonnaminister Rene Kokk toonitas puisniitude hoidmise vajalikkust

Eesti,
©Uued Uudised
Eesti loodus on väga mitmekesine. Pilt on illustratiivne.

Kadumisohus olevate puisniitude hooldamine ja taastamine väga tänuväärne töö, ütles keskkonnaminister Rene Kokk, kes külastas reedel Eesti ja kogu Euroopa üht liigirikkaimat Pärnumaal asuvat Nedrema puisniitu.

Saja hektari suurune Nedrema puisniit on oma liigirikkuselt unikaalne: siit on leitud 236 liiki soontaimi, teatas ministeeriumi pressiesindaja. Minister märkis, et see paik annab suurepärase võimaluse loodust tundma õppida ja seda kinnitavad tuhanded inimesed, kes sealsel õpperajal igal aastal jalutavad.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Nedremal kohtus keskkonnaminister reedel Eestimaa Looduse Fondi eestvedamisel puisniitude hooldajatega. Koos mõeldi, kuidas selliste looduskaitsele ülioluliste koosluste kadumist takistada.

„Loodushoiutöödega on praegu meie kaitsealadel hoolduses ja taastamises ligikaudu 40 000 hektarit pärandniite – luhtasid, alvareid, ranna- ja puisniite,“ ütles Kokk. „ Oluline on meeles pidada, et ilma meie maa-inimeste tööta, ilma niitmise või karjatamiseta, need paigad võsastuksid ja nende liigirikkus kaoks. Hindame neid, meie looduse hoidjaid ja nende tööd, kõrgelt.“

Kohtumisel arutati niitude hooldamise murekohti ning tutvuti hooldamise tehnikaga. „Niitude hooldamine on väga loodussõbralik põllumajandamise praktika ning niitudel majandajad on siin looduskaitse eesliinil,“ märkis Eestimaa Looduse Fondi looduskaitse ekspert Silvia Lotman. „Tulevikus võiks riigi ja kohalike niiduhooldajate koostöö veelgi hoogu juurde saada ning ka niitude hooldajate omavaheline kogemuste vahetamine muutuda traditsiooniks.“

Keskkonnaministeeriumile on pressiesindaja väitel oluline panustada inimeste nõustamisse, et tagada taastamisel ja hoolduses olevate poollooduslike koosluste ökoloogiline kvaliteet. Samas ei tohi unustada, et on vaja ka sellist nõustamist, kus tutvustatakse poollooduslike koosluste majandajatele erinevate toetusmeetmete võimalusi.

Nedrema taoliste puisniitude hooldustoetus on niitmise korral 450 eurot hektari kohta aastas ja näiteks möödunud  aastal taotles 133 hooldajat toetust pea 830 hektari kohta.

Poollooduslikke kooslusi taastatakse ja samuti toetatakse hooldamiseks vajalikke investeeringuid Ühtekuuluvusfondi vahenditega. Riigieelarvest rahastatakse Loodushoiutoetust, mida koordineerib Keskkonnaamet. Sellega taastatakse poollooduslikke kooslusi, Keskkonnaameti ülesandeks on piiritleda kõik taastatavad alad ja määrata taastamistingimused. Lisaks kasutatakse taastamiseks LIFE’i  vahendeid.

Pärandniitude kaitse ehk taastamise ja hooldamise korraldamise aluseks on olnud „Poollooduslike koosluste tegevuskava aastateks 2014-2020“, praeguseks on alanud on kava uuendamine, mille teaduslikuks aluseks on Tartu Ülikooli teadlaste vastselt valminud töö „Poollooduslike koosluste ökoloogilise toimimise hinnang“.

Pärandniitude pindala 19. saj lõpul hinnati 1,8 miljonile hektarile, praegu on neid säilinud umbes 80 000 hektarit.  Niitude hooldamise toetamisega alustati Matsalu rahvuspargis 1996. aastal, viis aastat hiljem valmis esimene üle-eestiline poollooduslike koosluste hoolduskava ning rakendus toetussüsteem.

Lisaks liigirikkusele on poollooduslikud kooslused, seal hulgas pärandniidud olulised süsinikusidujad ja mulla elurikkuse tagajad. Samuti on need kooslused olulised puhta toidu allikana – 75 protsenti neist on karjamaad, seega pakuvad puhast toitu loomadele ja kvaliteetseid loomapidamise tingimusi, kus loomi karjatatakse õues. (BNS)

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused