Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

“Kindlates kätes Eesti”: inimesed hoiavad kokku juba ka kulutustelt meditsiiniabile

-
04.11.2022
Seekordne reformierakondlik majanduskriis on pannud inimesed kokku hoidma ka ravimitelt ja arstiabilt. Pilt on illustratiivne.
© UU

Reformierakonna valitsedes süveneb vaesus, inimesed peavad üha rohkem säästma, kulutusi piirama ja paljust vajalikust loobuma, muuhulgas ka meditsiinilisest abist.

Citadele panga tellitud uuringu järgi on viimase kuu aja jooksul ligi pooled ehk 45 protsenti küsitluses osalenud Eesti inimestest piiranud kodust väljas söömist või toidu koju tellimist ning 39 protsenti on vähendanud elektri tarbimist.

Kulutusi meelelahutusele, nagu kino ja teater, on piiranud vastanutest 36 protsenti, samas on mõned vähesed pidanud isegi loobuma ravimite ostmistest, teatas Citadele. Kolmandik küsitletud Eesti inimestest on viimase kuu jooksul loobunud uute riiete ja jalatsite ostmisest ning 30 protsenti on ära jätnud oma reisi. Veerand inimestest on lisaks pidanud ära jätma ka muidu regulaarse raha säästmise.

“Hinnad on tõusnud meeletu kiirusega ning suur osa inimestest otsib kohti, kust saaks natukene kulusid kokku hoida. Ka meie Citadele panga küsitluses vastas üksnes 19 protsenti, et nemad ei ole pidanud viimase kuu jooksul piirama ühtegi kulutust,” märkis Citadele panga Eesti filiaali jaepanganduse juht Marina Hakiainen pressiteates.

“Osad kokkuhoiu kohad on lihtsad ja loogilised – nagu väljas söömine. Kurvemad on aga tulemused, et 4 protsenti Eesti inimestest on pidanud loobuma ravimite ostmisest ning näiteks 7 protsenti on ära jätnud mingit muud sorti meditsiinikulutuse. Näiteks arstivisiidi, operatsiooni või midagi muud,” nentis Hakiainen. “4 protsenti on ka neid inimesi, kes on raha säästmiseks pidanud piirama oma laste koolivälist tegevus,” lisas ta.

Balti riikide võrdluses on inimeste kulutuste piiramise otsused uuringu järgi vägagi sarnased. Eestlasi eristab Läti ja Leedu inimestest kõige rohkem see, et küsitluses osalenid lõunanaabrid olid märksa rohkem valmis loobuma meelelahutusest. Kui Eesti inimestest pidi selliseid kulutusi möödunud kuul piirama 36 protsenti, siis Lätis ja Leedus oli see protsent 42.

Kulutusi transpordile piirasid 29 protsenti küsitletud Eesti inimestest, 27 protsenti loobusid remondist ja mööbli ostmisest, 23 protsenti piirasid hobidega seotud kulusid, 17 protsenti vähendasid küttekulusid ja 14 protsenti loobusid enesetäiendamisest nagu koolitused. (BNS)