Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kolm kümnendit pärast taasiseseisvumist: patriotism on lahtunud ja suurim risk ettevõtjatele on oma riik

-
28.11.2023
Laulupidu
© Scanpix

Kolm kümnendit pärast taasiseseisvumist loeme uudistest pealkirju, et lisaks Venemaale on ettevõtjate jaoks suurim risk meie oma riik…; et noorte iidol on Eestis pettunud; ja et nälg ajab inimesed vargile.

Samal ajal õitseb peaminister Kaja Kallas Postimehes, andes teada, et ta ei kavatsegi oma koha pealt veel pikka aega kuhugi minna ning tahab oma tegevuse ja otsuste vilju näha.

„Meie suurimaks äririskiks on kuri naaber ja Eesti riik,“ kurdab metsatööstur Delfi väljaantavas Magnaadis. Nimelt ei saa puidusektori ettevõtjad aru, miks väike Eesti käitub muu maailmaga võrreldes nii kardinaalselt teistmoodi. Sektorile tähendab see aga hävingut.

Toftani tegevjuht Martin Arula ütleb otse välja, et EKRE avaldused tunduvad tänase valitsuse omade kõrval suisa mõistlikutena.

„Kuulasin hiljuti rahandusministri heietust, et peaks Eesti Energia õlitehase projekti seisma panema, kuna sel on pöörane keskkonnamõju. Selliseid väljendeid ei saa valitsuse liikmed endale lubada. Sul on miljardite suurune auk eelarves ja sa jätad sajad miljonid üles korjamata.“

„Kui naabrid on püüdnud kriisis oma ettevõtjaid aidata, siis Eestis on riik ja ametnikud ettevõtjate muredele pigem vinti peale keeranud,“ ütleb samas Lemeks Grupi juhatuse esimees Jüri Külvik.

„Täna on Eesti ettevõtjate kõige suurem äririsk kuri naaber ja Eesti riik,“ on Külviku selge nägemus. Meil on tema sõnul terved majatäied ametnikke, kes mõtlevad välja igasuguseid piiranguid, mida naaberriikidel ei ole. Kuid sellega, kuidas Eesti tööstust globaalses kontekstis toetada, ei tegele peaaegu keegi.

Artiklis tuuakse välja ka Eesti häälekad kliimaaktivistid, lähiriikides nendega selliseid probleeme ei ole – kui ütled meil „kliima“, siis tasalülitad kõik, ka majandusteemad.

Juba enne valimisi oli näha, et kolme lõpuks koalitsiooni moodustanud erakonna lubadustes oli majandust puudutavat väga vähe sees, lisavad ettevõtjad. „Päeva lõpuks on kõik ikkagi sotsialistid,“ on Arula nõutu, viidates eelkõige Reformierakonnale.

Lisaks ettevõtjatele on riigis, õieti küll praeguses valitsuses, pettunud ka teiste alade esindajad. Tuhandete iidol läbi mitme põlvkonna Jaagup Kreem mõtiskles saates „Hommik Anuga“, et ta ei tea, kui suur Eesti riigi fänn ta enam on.

„Ma ei tea, kui suur Eesti riigi fänn ma hetkel olen. Seda sellepärast, et kuigi Kennedy kunagi ütles, et ära mõtle mida riik saab sinu heaks teha, vaid mõtle, mida sina saad teha riigi heaks, siis ma arvan, et riik peab ikkagi olema ellu kutsutud inimeste pärast, mitte inimesed ei ela siin riigi pärast,“ mõtiskles Terminaatori ninamees ETV eetris.

Kui Anu Välba uuris muusikult, et ta täpsustaks, mis tema arvates siin riigis valesti on, ütles Kreem, et antud saade ei ole piisavalt pikk selle kõige lahti harutamiseks.

Õhtuleht aga kirjutab, kuidas vaesus poodidesse vargile ajab, enim näpatakse toiduained ja olmekaupa.

„Üldine ostujõu langus tekitab varastatud kaupade musta turu,“ ütleb Õhtulehele turvafirma valvejuht. “Ilmselt võime talvel näha uusi musti rekordeid, milleks peame kõik valmis olema.“