Konkurentsiameti lahtikangutamine Majandusministeeriumi alt lõhnab kahtlaselt

Eesti,
- Updated

Valitsus on võtnud ette konkurentsiameti kangutamise Majandusministeeriumi haldusalast Justiitsministeeriumi alla. See võib kahjustada Majandusministeeriumi võimet teha oma haldusalas majandust elavdavaid otsuseid, sest reaalsuses on Konkurentsiameti roll erinevate majandussektorite analüüsimisel ning soovituste andmisel konkurentsiolukorra parandamiseks muutumas hoopis olulisemaks. Sellises olukorras oleks vastupidi, tarvis tihendada Majandusministeeriumi ja Konkurentsiameti koostööd. Valitsuse sellesuunaline tegevus tundub seda kummalisem, et sisulist mõjuanalüüsi, mis põhjendaks selle sammu otstarbekust, tehtud pole. Tegemist on järjekordse pealiskaudse poliitilise otsusega.

On ilmselge, et Eesti majanduslik areng on hangunud ja välised kasvutegurid nagu otseinvesteeringud või ekspordi kasv lähiajal majandusarengut ei soosi. Seda enam tuleb poliitikutel ja riigiaparaadil tõsiselt kaaluda kõiki sisemisi võimalusi ja ressursse, et Eesti majandusareng käima tõmmata. Seejuures muutub üha olulisemaks kõikide valitsusaparaadi allüksuste süsteemne suunamine ja sidus koostöö valdkonda koordineeriva ministeeriumiga. Konkurentsiameti lahtikangutamine Majandusministeeriumi alt viitab, et valitsus kavatseb ministeeriumi ja allasutuste koostöö tugevama koordineerimise asemel liikuda hoopis kaootilisema tegutsemise suunas.
Mõjuvõimas Konkurentsiamet on küll pikalt olnud avalikkuse huviorbiidist väljas kuid ei maksa unustada, et tegemist on ametiga, kes kontrollib ettevõtjate koondumist kõikides majandusvaldkondades, muu hulgas ka raudteel ja energiamajanduses.
Mõeldes, mis võib olla Reformierakonna (sellega tegi algust Kristjan Michael) sellise käitumise taga siis paraku ei saa mainimata jätta, et Konkurentsiameti ja Majandusministeeriumi sidemete nõrgestamine võib mõjutada muu hulgas näiteks riigi otsuste adekvaatsust Eesti Raudtee juhtimisel; näiteks tariifide kehtestamisega seotud otsuste kaudu. Konkurentsiameti pädevus on hädavajalik ka energeetikasektori turu reguleerimise osas, mis on samuti Majandusministeeriumi koordineerida. Kellele on kasulik nende sidemete nõrgestamine? Need on valdkonnad, kus liiguvad suured rahad. Nagu ütleb vanasõna: seal kus saia murtakse, on ka hiirtel pidu. Sestap tasub avalikkusel selles suhtes oravate tegevusel silma peal hoida. Kas ei terenda Konkurentsiameti justiitsministri alluvusse viimise taga mõni skeem neutraliseerida Konkurentsiameti mõju, et hiljem oleks lihtsam astuda samme näiteks Eesti Raudtee järjekordse erastamise suunas? Peaministri eksnõuniku Ruta Arumäe paljastus – et riiki juhitakse exceli tabelis kulusid ja tulusid kokku liites – šokeeris tervet ühiskonda. Haritud ja intelligentse nõuniku aus ning julge ülestunnistus andis Eesti avalikkusele jõulise ohusignaali – valitsus juhib riiki ebaefektiivselt ja mõtestamatult. Paistab, et sellega minnakse kindlalt edasi!

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

UU

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused