Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kordan: Toompeat rünnatakse setode poolt!

-
12.01.2022
Mart Helme ja Kert Kingo täna Riigikogus

Äsjalõppenud valitsuse infotund Riigikogus tõi eriti reljeefselt välja tõsiasja, et peaminister Kaja Kallas ei kavatse aktsepteerida mitte ühtegi „vastastelt“ tulnud argumenti ega ettepanekut energiakriisi leevendamiseks Eesti elanike jaoks.

Sotside juht Indrek Saar ütles otse, et on kurb vaadata, kuidas Kaja Kallast valitsusjuhina ei huvita inimeste toimetulek, mille peale vastas peaminister: „Kõigepealt head jätkuvat aastat!“, mis kõlas nagu irvitus. Ja rääkis traditsioonilist paari arvuga toetatud sisutut juttu. Selle peale vangutas peasots ainult pead ja märkis: „Kui teil endal nutti ja empaatiavõimet napib, siis võiks ju vähemalt ringi vaadata… See on inimestele alandav meetod, mida te koos keskerakonnaga olete kokku soperdanud… Olete 10% abiks mõeldud rahast raisanud bürokraatiale. Kui te kulutate 2 korda rohkem raha, kui norrakad, siis miks tulemus on käkk? Ärge unustage, et elektriarved on neljakordistunud.“

Vastuseks ikka ei kõlanud midagi konstruktiivset, aga empaatiavõime puudulikkust tõestas Kaja Kallas edaspisistes vastustes kasvõi kahe oma seisukohaga: „Miks te eakatesse nii üleolevalt suhtute, nagu nad ise ei saaks hakkama“ ja „Inimesed maksid börsihinnaga kuni 2021. aastani 40% vähem, kui mujal Euroopas“. Ehk las need võimsad pensionärid ise hinnalaukast välja rabelevad ja mida need tänamatud börsihinnaga lepingulised kurdavad, nad said ju oma kompensatsiooni ettemaksuna.

„Mujal Euroopas“ on natuke teised pensionid, palgad ja sotsiaaltoetused, ka valitsustes töötavad pädevamad inimesed, aga Kaja Kallas ei pruugi seda mäletada, kui nõunikud pole seda infotunniks valmistatud paberile kirja panna. Empaatia- ja analüüsivõime oleks sellises olukorras veidigi aidanud, aga mida pole, seda pole…

Nii EKRE aseesimees Mart Helme kui ka Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder pärisid opositsiooni ettepanekute saatusest energiakriisi leevendamisest, valitsusjuht aga ütles mitu korda standardset fraasi, et kõik kiiresti teostuvad ettepanekud on teretulnud, aga samas väitis, et opositsiooni ettepanekud inimeste aitamise asjus on populistlikud, kuid ei kinnitanud, et on nendega üldse tutvunud.

Kui olukord ei oleks nii tõsine, oleks võinud ka naerma hakata, kui Kaja Kallas väitis korduvalt, et eesti riik ei tooda elektrienergiat, et sellega tegelevad eraettevõtted, kes tarnivad oma toodangut turule. Mart Helme tuletas meelde, et Eesti Energia on riigiettevõte, seega riik toodab ikka küll. Mille peale vastas valitsusjuht, et riik ikka ei tooda… Vastuses Helle-Monika Helmele läks Kallas jälle eelmistele valitsustele kallale, kuigi siis olid elektrihinnad normaalsed: ta väitis, et riik ei koori, riik aitab toime tulla hinnašokiga, ei ole süüdi ei EV ega EV valitsus, sest ka eelmiste valitsuste ajal ei ole tehtud vajalikke otsuseid… Kallase võrdlusskaala on tuttav 1960. aastate NSVL kooliõpikutest algklassidele: et nõukogudemaal toodetakse elektrienergiat aastas 13 korda rohkem, kui tsaari Venemaal!

Hea, et Riigikogus nimetatakse aina tihedamini asju nende õigete nimedega: nii mainis Urmas Reitelmann „sotsiopaadina käituvat perearsti“, kes lubas vaktsineerida lapsi nende vanemate vastuseisule vaatamata. Sotsiopaadil on olemas konkreetne nimigi, loodetavasti lausutakse see järgmisel infotunnil.

Infotunni pärl sündis aga nagu ikka Mart Helme ja Kaja Kallase koostöös: Helme loetles neid, kellele ei maksta kompensatsiooni. Ei maksta teisest pensionisambast lahkunutele, ei maksta neile, kelle pangaarvel on paar tuhat eurot ja ei maksta neile, kel on olemas teine kinnisvara, ehk kui inimesel on korter ja lisaks vanematelt päritud talumaja. Mart Helme palus kinnitada või ümber lükata seda informatsiooni.

Kaja Kallas ei olnud selliseks küsimuseks absoluutselt valmis ja vastas, et inimene ei saa elada mitmes kohas korraga ja kui tal on mitu maja, siis tegemist ei ole ju inimesega, kes vajaks abi.

Siin võiks nüüd küll punkti panna. Punkti kui mitte praeguse valitsuse loole, siis selle juhi loole kindlasti. No ei ole võimalik… Õnneks ei küsitud vähemalt välisministrilt midagi.

Aga kell 13.36 hakkas saali kostma lõõtspilli lõbus muusika ja saalisviibijad oletasid, et setod on Riigikogus. Aga sellega asi lõppebki, kui KK valitsus jätkab samas vaimus ja elektrihinnad ikka kerkivad, tulevad Stenbocki maja ette nii seto kuningriigi alamad, mulgid, võrokad, saarlased, tartlased, hiidlased, narvakad ja paljud teised. Ehk Jürgen Ligi väljendit kasutades „ühiskonnaheidikud“.

Ja heidavad umbjultunud valitsusliikmed tootvale tööle.

Ivan Makarov