Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kui koalitsioon järgi ei anna, jätkub parlamendis obstruktsioon

-
01.08.2023
Mart Helme

EKRE ootab jätkuvalt valitsuskoalitsioonilt järeleandmisi selleks, et sügisel Riigikogus obstruktsioon lõpetada, ütles erakonna aseesimees Mart Helme, kelle sõnul on vastasel juhul EKRE-l olemas uus plaan Riigikogu töö takistamiseks.

EKRE peab edasi liikumise üheks tingimuseks sooneutraalse abielu seaduse tagasi võtmist. Martin Helme on soovitanud selle sammu lihtsustamiseks rahvaküsitlust.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna aseesimees Mart Helme ütles ERR-ile sama, millest kirjutas ka Martin Helme Riigikogu vanematekogule: rahvuskonservatiivid jätkavad Riigikogus obstruktsiooni juhul, kui valitsuskoalitsioon maksutõuse ja sooneutraalse abielu seadust tagasi ei pööra.

“Me ikkagi ootame seda, et koalitsioon omalt poolt näitab ka valmidust ühiskondlikke ootusi täita ja mitte lihtsalt kõigist tankiga üle sõita. Meie tingimus on see, et valitsus ei tule enam uuesti ja ei kuritarvita usaldushääletust näiteks nn vihakõneseadusega, aga loomulikult ka maksuküsimustes – automaks ja muud maksutõusud, mida valitsus kavandab praegu ja küüniliselt põhjendab seda kliima- ja muude eesmärkidega. Need peavad ära jääma,” rääkis Helme.

“Kui ollakse valmis nendel teemadel arutama ja omapoolseid vastusamme tegema, siis loomulikult, me ei ole sugugi mingid usufanaatikud, kes tahavad ööd läbi üleval istuda ja protseduurilisi küsimusi teha, me tahaksime samuti normaalset parlamentaarset tööd. Aga see ei saa olla nii, et valitsus surub oma asjad läbi usaldushääletustega ja sõna otseses mõttes jõumeetoditega ja siis teeb hea näo pähe ja ütleb, et nüüd me oleme valmis kompromissiks. Te olete nüüd valmis kompromissiks, sest teie olete oma kätte saanud – Suur Peeter on oma koti tühjaks söönud, nüüd tullakse siis Väikse Peetri koti kallale. Kuni koalitsiooni poolt ei ole mingisugust valmisolekut tegelikke kompromisse teha, ei ole meie ka valmis kompromisse tegema,” lisas ta.

Isamaa fraktsiooni esimehe Helir-Valdor Seedri ettepaneku kohta, et erakondade ja fraktsioonide juhid peaksid püüdma leida poliitilist kokkulepet, ütles Helme, et niisugune kohtumine toimus juba mai lõpus ja uue kohtumise jaoks peaks koalitsioon oma suhtumist muutma.

“Seal tegelikult Kaja Kallas ainult ülbitses ja teatas, et me tegime ju maksupaketi kolmeks jupiks ja mida te veel tahate. Nii need asjad ka ei saa käia, et me tegime kolmeks jupiks, aga surume läbi nad niikuinii, nii et nüüd on teie kord kompromissiks ja vastutulekuks,” sõnas Helme.

“Sellise suhtumise korral ei ole ka mingit mõtet erakonnajuhtide kokkusaamisel. Vaja on suhtumise muutumist. Vaja on ikkagi reaalsusega arvestamist,” lisas ta, öeldes, et valitsus peab tegema järeldusi halvenenud majandusolukorrast ja inimeste rahulolematusest maksutõusudega.

“Aga praegu me saame aru täiesti üheselt, et kompromisse oodatakse ainult opositsiooni poolelt ja eelkõige loomulikult EKRE-lt. Ja kui EKRE ei ole nõus järeleandmisi – loe: kompromisse – tegema, siis on EKRE paha ja takistab normaalset elu ja valitsust. Aga see tegelikult ei ole nii,” ütles Helme.

Mart Helme sõnul on EKRE-l uus plaan, kuidas sügisel vajadusel obstruktsiooniga edasi minna.

“Koalitsioonisaadikutel ei maksa ka teha illusioone, et me ei ole suvel siin ka mõelnud, kuidas me teistmoodi obstruktsiooni teeme ja kuidas me teistmoodi venitame ja takistame uute maksutõusude ja vihakõneseaduste ja kõikide muude niisuguse liberaalse frondi kinnisideede elluviimist. Me oleme selle üle mõelnud ja meil on oma plaan olemas meie fraktsiooni osas. Me ei hakka seda praegu välja hõikama, kuidas ja mida me täpselt tegema hakkame, aga plaan on olemas,” rääkis ta.

ERR küsis Helmelt, kas tema hinnangul oleks EKRE-l sügisel oodata ka teiste opositsioonierakondade toetust obstruktsioonile. Helme tõdes, et Keskerakonna kohta on praegu keeruline midagi arvata, sest erakond keskendub siseheitlusele ja valmistub kongressiks.

“Ma arvan, et Keskerakonna puhul mingil määral selgub see, kui tõsiseltvõetavad nad opositsioonipartnerina on, pärast nende kongressi,” ütles ta.

Helme vihjas, et tema hinnangul Isamaa võib olla altim koalitsioonile järeleandmisi tegema.

“Nad on ju alati olnud sellised, et taovad vastu rinda ja siis kui asi tegelikuks läheb, tõmbavad tagasi,” rääkis Helme.

 

Allikas: ERR