Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Kui küberründaja võib laadida alla meie dokumendifotod, siis ei ole turvalised ka e-valimised

-
30.07.2021
ID-kaardi lugeja
© Uued Uudised

Teatavasti sai möödunud nädalal ründaja ligi 286 438 isikut tõendava dokumendi fotole, Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) sulges ligipääsu sama päeva õhtul. Politsei tabas ka rünnakus kahtlustatava mehe.

Aga millest see juhtum meile kõneleb? See kõneleb selget keelt sellest, et ükski asi, mis puudutab meie nii edukas e-Eestis kübervaldkonda, ei ole turvaline ja on seega manipuleeritav. See puudutab kõige muu hulgas ka paljuräägitud e-valimisi, mille vastu senisel moel rahvuskonservatiivid on võidelnud, sest e-valimiste tulemused ei saa olla õiged, millele üheselt viitab ka praegune rünnak.

RIA juhi Margus Noormaa sõnul laaditi fotosid alla massiliselt 9000 eri Eesti ja välismaa IP-aadressilt, selleks kasutas ründaja robotvõrgustikku ja võltsitud digitaalseid sertifikaate.

Siinkohal pole isegi oluline, mida ründaja sellega saavutada tahtis, oluline on panna tähele, et see kõik on tegelikult võimalik.

Ja ärgu tulgu keegi rääkima, et ka e-valimised on turvalised. Ei ole!

RIA esindaja rahustav jutt selle kohta, et kõnesolev juhtum ei avalda mingit mõju e-teenustele ega ka ID-kaardile, mobiil- ja Smart-ID-le, pole lihtsalt „teaduslikult põhjendatud“, nagu praegusel ajal moekas öelda.