Kuidas rahvusringhäälingut mitte teha ehk tähelepanekud Poola sündmuste kajastusest

Eesti,
- Updated
©EPA/ Scanpix
Gdanski linnapea tapmist kasutatakse ära valitsuse ründamiseks.

ERR ehk Eesti Rahvusringhääling peaks kajastama ühiskonna suundumusi seinast seina, kuid temast on saanud ühe ideoloogia ruupor ja pingete õhutaja.

Nii on üks inimene pöördunud ERR-i juhtkonna poole, põhjuseks Aktuaalset Kaamera uudis, milles kajastati ka Gdanski linnapea Paweł Adamowiczi mõrva. Uued Uudised vahendavad pöördumise põhimomente.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“Saate 8:51 minutil kõlas lause: “Sajad vabatahtlikud, peamiselt liberaalse maailmavaatega linnakodanikud, kelle lemmik linnapea oli, tulid juhtunust teadasaanuna verd loovutama,” kirjutab pöördumise autor, küsides edasi: “Millel põhineb Aktuaalse Kaamera toimetuse poolt sõnastatud doonorite meelsusemääratlus? Kas keegi käis teist Gdanski haiglas doonorite parteipileteid küsimas või meelsuskontrolli tegemas? Kas Teile ei tundu, et Eesti (ja ka Poola) ühiskond on niigi katki ja pole vaja tingimata “igaks juhuks” veel ora kuhugi ajada? Ma ei saa öelda, et tegin eile Poola meedia seiret… üht-teist siiski lugesin, nägin ja kuulsin – mulle ei jäänud kusagilt kõrva ega silma, et keegi oleks pidanud vajalikuks doonorite (surmaga võitlevale ligimesele vere annetaja) maailmavaatelist kuuluvust määratleda*.

“Mis oleks muutunud saatelõigus halvemaks, kui eeltsiteeritud lausest oleks jäänud ära kolm sõna “peamiselt liberaalse maailmavaatega”? Minu hinnangul oleks saatelõik saanud parem, võimalik et tõesem,” jätkab pöörduja. “/…/ Inimese süda ja meel on keerulised asjad… ei usu mina, et neid saab eriti täpselt kirjeldada sõnadega vasak- või parempoolne, liberaalne või konservatiivne.”

“Meie ühiselt tasutud maksudest rahastatava Rahvusringhäälingu sisu ei sõltu ilmselt klikkidehulgast ja vaatajanumbritest (või kui sõltub, on see kahetsusväärne) – olgem kained, olgem rahuloojad ja lepitajad või vähemalt mitte tüliõhutajad – nii palju, kui see meie piiratuses meie võimuses on. Vältigem trafaretseid tühisõnu, ärgem esitagem oletusi või arvamusi faktide pähe. Eriti sellistes olukordades, kui paljude poolt armastatud inimesele lüüakse (laste ravi tarvis annetusi koguval heategevusüritusel) avalikult surmav väits südamesse…” lõpeb pöördumine.

Uued Uudised lisavad omalt poolt, et ka muus Eesti peavoolumeedias on Gdanskis juhtunut kajastatud äärmiselt kallutatult ja vaenu õhutavalt. Väidetavalt oli pussitaja vaimselt ebastabiilne tegelane, kes süüdistas otse tapakohal kunagist võimuerakonda Kodanikuplatvorm tema süütuna vanglasse saatmises. Mida aga teeb näiteks Postimees oma loos “Poola leinab Gdanski linnapead”?

“Ründaja kriminaalsest taustast ja vaimse tervise probleemidest hoolimata nähakse seda koletut tegu peamiselt ühiskonnas laialt levinud vihakõne, verbaalse agressiooni, pideva poliitilise konflikti ja ühiskonna polariseerumise tagajärjena. Seda paistab mõistvat isegi valitsev PiS (toimetuse rõhutus), sest erakonna poliitikud kutsusid üles verbaalset vägivalda lõpetama ning politsei kuulas üle inimesi, kes olid samal päeval internetis laimavaid kommentaare avaldanud.

Kui aus olla, siis selle juhtumi puhul võib PiS süümepiinu tunda, sest võimupartei kontrollitud riigitelevisioon korraldas enne sügisel toimunud kohalikke valimisi Adamowiczi vastu laimukampaania, kus kasutati väga karme sõnu ning esitati tõsiseid süüdistusi,” kirjutab Postimees.

Nagu näha, kasutab ka Postimees, kelle artiklid õhutavad pidevalt viha EKRE vastu ja on ilmselt innustuseks ka mõnelegi ähvardusele rahvuskonservatiividest kandidaatide vastu, oma loos ära momente, millega süüdistada Brüsselile pinnuks silmas olevat Poola valitsust ja võimuparteid kaudselt Adamowiczi surmas. Eriti suunav on vihje: “Adamowicz toetas rahvusvähemusi, LGBT-kogukonda ning põgenikke.” Kas saab veel selgemini rõhutada, et süüdi on rahvuslased?

Väidet”…võimupartei kontrollitud riigitelevisioon korraldas laimukampaania…” võiks täpselt samal moel kasutada ERR-is ja Postimehes levitava EKRE-vastase kampaania iseloomustamiseks. “Just Postimees levitab EKRE kohta pidevalt ainult negatiivseid ja laimavaid lugusid, üritades iga teema puhul esile tõsta ainult seda, mida saab rahvuskonservatiivide vastu kasutada,” kirjeldab Mart Helme Postimehe tausta. Kui Jaak Madisoni tappa ähvardanud sots peaks suutma oma plaani ellu viia, kas Postimees tunneb siis süümepiinu, sest on ebastabiilsetele mõrvaritele “tõelise vaenlase” kätte juhatanud?

Ilmselt on Poolas pinged väga kõrgel, aga kas selles on süüdi ainult võimupartei ja selle toetajad, kes ainsana viha õhutavat? Vasakliberaalne vastasleer on tavaliselt kordi räigem! Ka Eestis on asi sama – kui kusagil plahvatab viha, siis süüdistatakse EKRE-t, kuid riigivõim keeldub mistahes rahvuskonservatiivide vastast provokatsiooni hukka mõistmast, õhutades sellega vägivalda pigem takka. Suurim vihaõhutaja aga on mõistagi üheülbaliselt ainult EKRE-t materdav peavoolumeedia, kes loob riigis vihafooni.

Viha on suur nii Poolas kui Eestis, nii Prantsusmaal kui Rumeenias – me elame väga vihasel ajastul. Iga kurjem sõna leiab kohe veel kirjema vastuse oponentidelt. EKRE on ehk tuntud otseste ütlemiste poolest, aga pole ükski kartellierakond ega meedia grammigi paremad, kuigi nad esinevad sallijatena. Kui Helmed on vihakõnelejad, on seda täpselt samal moel nii Kaljulaid, Ratas, Nestor, Mikser, Ossinovski ja teised võimuladviku “omad”! Ehk alustaks tolerantsusega iseendast?

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused