Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kuusalu reformierakondlasest volikogu esimees täiendas oma karatekooli kukrut heausklike ostjate abil

-
08.10.2019
© UU

Kenno Põltsam Kuusalu EKREst kirjutab sellest, kuidas Kuusalu vallavolikogu esimees Margus Soorm vahendab vanausuliste sibulamüüki, kuid raha tahetakse saada tema kooli arvele.

“Kuusalu vallavolikogu esimehe M. Soomi (REF) tegevus äratas avalikkuse tähelepanu sellega, kui mees alustas järjekordselt oma Peipsi sibulate kampaaniat, sel korral sai näha erakonna telki Lauritsa laadal 10. augustil Kuusalus. Samuti seisis august-septembri nädalalehes Sõnumitooja Soomi sibulatega kauplemise kuulutus: „Telli ja aita Peipsi vene vanausuliste kogukonnal realiseerida heade maitseomadustega sibulat 10 kg kott maksab 25 eurot. Vahendustasu ei võeta. Toome kohale septembri keskel. Palun tasuda MTÜ Kuusalu Karate Kooli arveldusarvele…(ja andmed).“

22. augustil võttis kuulutuse kohta sõna FB kasutaja EKRE Kuusalus, kes lõpetas teema kohase postituse nõnda: „Tekivad küsimused: Miks tuleb sibulate raha kanda MTÜ Kuusalu Karate Kool pangakontole? Mismoodi teenust pakutakse, kui vahendustasu ei võeta? Kes ja miks maksab kinni bensiinikulud? Kas ostja kviitungi saab ja kes tasub riigile käibemaksu? Kas sibulaid aidatakse realiseerida ainult vene vanausulistel? Kuidas saada ühendust Mihhaili ja Veeraga (väidetavad sibula kasvatajad Kasepää külas Peipsi ääres 2017. aastal – Põltsami selgitus), et küsida, kuidas nad elavad ja kuidas nad Margus Soomi tunnevad? Miks Margus Soom niisuguse asjaga tegeleb? Kas on tegemist õiglase kaubandusega (Fair Trade)?

Hiljuti sai lugeda sama FB kasutaja postituses minu esitatud küsimust: „Augusti Sõnumitoojas ilutses M. Soomi järjekordne sibula müügi kuulutus, milles s.h palutakse ülekanne teha MTÜ Kuusalu Karate Kooli arveldusarvele. Kas siin ei peaks sekkuma Maksuamet?“ EKRE nimekirjas kandideerinud veteranvolikogu liige S. Valdmaa vastas küsimusele nõnda:  „Ma tahaks loota, et EKRE Vabariigi Valitsuses olles niisugused susserdamised lõppevad. Kui nii tehakse nagu Margus Soom tegi, siis on selleks põhjus. Ja põhjuseks ei saa olla soov toimetada ausalt ja läbipaistvalt. Miks ei saa siis raha kanda selle arvele, kes sibulatega kaupleb? MTÜ Kuusalu Karate Kool ei ole ja kauplemisfirma. Põhjused tuleks välja selgitada, sest niisugune skeemitamine ei ole Eesti Vabariigile kaunistuseks.“

Ehk ei peakski kahtlema et M. Soomi pakutavad sibulad on pärit Peipsi äärest ja iseenesest pole heategevuses või nii nagu nt. SAPTK peab ülal portaal Objektiivi üksnes annetajate toel – mitte midagi halba. Aga ma ei tahaks kuidagi uskuda et M. Soomi algatatud väike kuid tähenduslik kampaania eesmärk oleks üksnes aidata vanausulistel realiseerida sibulasaaki.

Siinkohal nõustun igati volikogu liikme S. Valdmaa kommentaariga minu küsimusele ja samuti on EKRE Kuusalus 22. augustil postituses esitatud küsimused asjakohased. On vähe usutav et Soom pole teadlik umbusust tema sibulakampaania kohta. Põhjendada avalikult et miks palutakse ülekanne teha MTÜ Kuusalu Karate Kool arveldusarvele – võiks olla tema ettevõtmise huvides, et heausksed ostjad (ehk annetajad) saaksid olla kindlad, et nende annetus ka vanausulistele jõuaks.

Annetuste loogiline süsteem toimib ikka nii et enne kogutakse annetused kokku ja siis jõuab see sihtpunkti, praegusel juhul näib aga see vastupidiselt olema. M. Soom naudib teatud määral avalikkuse tähelepanu ja täidab oma karate kooli kukrut nüüd heausklike ostjate abil – või vähemalt üritab, sest palju Peipsi sibulate ostjaid tegelikult on, meil andmed puuduvad.

2. okt. volikogu istungil, mis on videoülekande abil internetis vaadatav, oli 10-st koalitsiooni saadikust kohal vaid 3, s.h parteitu vallavanem U. Kirtsi. Istung oli sisutühi ja kulges kemplemise tähe all, ning peale seda olla vallavanem lahkunud (tööpäeval) ka Kirtsi vallamajast. Kas reformierakondlasest volikogu esimees põhjustab vallavanemale üha enam meelehärmi, võib vaid oletada. Eks aasta 2020 näita kas Kuusalu vallas suudetakse moodustada sarnaselt vabariigi valitsusele laiapõhjaline koalitsioon, või jätkub praegune olukord uute KOV-valimisteni.”