Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Leo Kunnas nägi Afganistani sündmusi ette oma raamatus juba kümne aasta eest

-
15.08.2021
Leo Kunnas
© UU

Riigikogu EKRE fraktsiooni liige, reservkolonelleitnant Leo Kunnas nägi praegu Afganistanis toimuvat ette juba 2012. aastal. Kunnase artiklid vormusid raamatuteks „Takerdunud rünnak“ ja hiljem „Ukraina häirekell. Takerdunud rünnak II“ milles on eraldi peatükk „Afganistani operatsiooni hetkeseis ja tulevik“.

„Tegin raamatu viimases peatükis 2012. aastal nõuande kaitseministrile. Analüüsisin Afganistani päris põhjalikult – mis seal on ja mis sellega juhtub,“ märkis Leo Kunnas.

Juba 2009. aastal ennustas Kunnas Õhtulehes, et sõda tuleb pikaajaline.

Kunnas tuletas meelde, et Afganistan on keeruline kant, kus sõda ei suutnud võita britid XIX sajandil ega ka Nõukogude armee 1979.-1989. aastani.

“Selleks võib veel minna kümme aastat või enamgi. Sõda käib juba 2001. aastast, kuid lõppu pole näha — peame sellega arvestama ja rahvale selgitama, milline on tõeline olukord, et mitte teha illusioone.“

Talibani võitlejad jõudsid täna Afganistani pealinna Kabuli, mis tähendab, et pärast NATO vägede väljatõmbamist ja 20 aastat pärast sõja algust Afganistanis võim taas Talibani käes.
Öösel võttis Taliban üle suurlinna Jalalabadi ning seda ilma võitluseta. USA ja teised lääneriigid alustasid ööl vastu tänast oma inimeste evakueerimist Kabulist ja diplomaadid pagevad sealsetest saatkondadest.

Talibani esindaja on rääkinud, et nad tahavad rahumeelset üleminekut.

„Me soovime kõikehõlmavat islamivalitsust, mis tähendab, et kõik afgaanid on osa sellest valitsusest,“ ütles ta.

Ta lisas, et välisriikide saatkondi ja nende töötajaid ei rünnata.

„Mingit riski diplomaatidele, vabaühendustele, mitte kellelegi ei ole. Kõik peaksid jätkama oma tööd, nagu nad on teinud varem. Neile ei tehta viga, nad peaksid jääma.“

Tõrjudes kartust, et riik sukeldub tagasi rühmituse marukonservatiivse islamiõiguse süngetesse päevadesse, ütles esindaja, et Taliban otsib hoopis uut sallivuse peatükki.

Dohas baseeruv pressiesindaja märkis, et rühmitus vaatab üle ka oma suhted Ühendriikidega, mille vastu aastakümneid verist sõda peeti.

ohas baseeruv pressiesindaja märkis, et rühmitus vaatab üle ka oma suhted Ühendriikidega, mille vastu aastakümneid verist sõda peeti.