Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Lõppematu valitsuskriis: kas Kaja Kallas viskab jälle jonnakad partnerid üle parda?

-
22.12.2023
Kaja Kallas ja Margus Tsahkna

Kui valitsuseliikmed sügisel Vihula mõisa eelarvearutelule kogunesid, ei jõutud seal kuigi kaugele. Nagu luik, haug ja vähk veeti vankrit isesunnas ja tulemus on käes – täielik läbikukkumine. Nüüd, mõni kuu hiljem on jõutud arusaamale, et majanduskatastroof on lastud minna sügavamale kui arvati ning see vaevaga kokku lepitu tuleb uuesti ette võtta.

Ajal, mil peaminister Kaja Kallas koroonat põeb, istusid valitsuse pressikonverentsi laua taha teised ministrid. Need olid Margus Tsahkna, Mart Võrklaev ja Lauri Läänemets ning ajakirjanike ees läks avatud kaartidega nagistamiseks. Juba varem on koalitsioonipartnerid kurtnud, et Reformierakond tegutseb, nagu teisi polekski.

Eesti 200 juhi Margus Tsahkna ja sotsiaaldemokraatide juhi Lauri Läänemetsa sõnul tähendab rahandusminister Mart Võrklaeva ettepanek jätta ära seni veel sisustamata maksutõusud, et Reformierakond on osa kokkuleppest tagasi võtnud ning järgneva nelja aasta eelarvestrateegias valitsuses enam kokkulepet ei ole. Jutt käib sellest kurikuulsa 400 miljoni tühja eelarveosa sisustamisest.

Oleme olukorras, kus valitsus ei saa enam üheselt aru, milline see eelarvestrateegia siis ikkagi on. Ja kõik algab uuesti. Kui ikka algab…

Kui asjad ei suju, on mitu võimalust. Kõige etem oleks muidugi erakorralised valimised, võimalik on teoreetiliselt ka peaministri tagasiastumine ning uue valitsuse moodustamine. Kuid juba mitme aasta jooksul Kaja Kallase võimuiha nähes, on kõikidele aru saada, et ise ei lähe ta kuhugi. Isegi pereäri Venemaaga ei pannud teda mõtlema.

Küll aga on tal võimalik korrata seda, mida tegi eelmise aasta suvel, kui saatis päevapealt oma valitsuspartneri Keskerakonna ministrid valitsusest välja ning valitses tükk aega sisuliselt ainuisikuliselt.

“Eesti vajab praegusel hetkel rohkem kui kunagi varem toimivat ning ühistel väärtushinnangutel põhinevat valitsust,“ tõi ta presidendile põhjuseks. Täpselt samad sõnad kehtivad ka täna. Paraku ei suuda mitte ükski erakond iseendaks jäädes Reformierakonna ja Kaja Kallasega ühiseid väärtushinnanguid jagada.