Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Lõunaeestlane arvab: Keskerakond mängib valijate ja sünnitusosakondadega kõrget mängu

-
24.05.2018
Valga sünnitushaigla.
© Mihkel Maripuu/Postimees

Lõuna-Eesti haiglate sünnitamisvõimalus on võtnud uusi pöördeid ja seejuures on huvitav teada, kuidas näevad asju kohalikud ise.

Uued Uudised vahendavad portaali Lõunaeestlane arvamusloo, mis laseb oletada, et kogu juhtum on tihedalt seotud peatsete Riigikogu valimistega, mille ajaks loovad võimulolijad endile rahvakangelaste mainet.

“Põlva ja Valga on teada-tuntud Keskerakonna kantsid. Kuivõrd Keskerakond juhib valitsust, oli algusest peale kummaline jutt, et nende linnade haiglate sünnitusosakonnad kinni pannakse. Nüüd selgub, et see polegi muud kui järjekordne manipuleerimine inimestega. Võte, mida poliitikud on kasutanud aastatuhandeid, et jagada ja valitseda ning pakkuda inimestele tsirkust ja leiba.

Põlva ja Valga haiglate sünnitusosakondade kaotamisest on räägitud juba Eesti taasiseseisvumisest peale. Ometi pole seda juhtunud. Sünnitusosakondade säilitamise eest võideldes on Riigikokku pääsenud terve plejaad keskerakondlasi.

Küsimus pole ainult sünnitusosakondades. Sünnitamine on valdkond, kus tuleb 24/7 valves hoida terve brigaad arste ja õdesid. Kui see kaob, siis kaob vajadus säilitada üldhaiglat. Ehk küsimus puudutab Põlva ja Valga haiglaid kui selliseid. Seda, kas sealt saab arstiabi või mitte. Võru haigla nimetati isegi ringi Lõuna-Eesti Haiglaks selle järgi, et see pidi jääma ainsaks haiglaks Lõuna-Eestis.

Jutt Põlva ja Valga arstiabi kehvast kvaliteedist on müüt, sest arstidele kehtivad igal pool ühesugused nõuded ning Põlvas ja Valgas on ametis needsamad Maarjamõisa arstid, kes ka Tartus. Põlva ja Valga ning ka Võru on kõigele lisaks Tartu Ülikooli Kliinikumi ehk Maarjamõisa haigla filiaalid. Põhiküsimus seoses sünnitusosakondadega on selles, kas Põlva ja Valga haiglad jäävad või kaovad. Ehk teisisõnu: kas inimestele jääb kodu lähedale koht, kuhu vajadusel pöörduda.

Taustaks olgu see, haiglad on Lõuna-Eestis väga tundlik teema, kuna suur osa elanikest on vanemaealised ja iga muudatus selles vallas, suur või väike, puudutab suuremat osa elanikkonnast. Sünnitada võib piltlikult öeldes tõesti põllul, sest sünnitajad on noored, aga hoopis teine küsimus on see, kuidas vanainimene saja kilomeetri kaugusele arsti juurde saab.

Kas nüüd keerab Keskerakond valitsuses olles tõesti oma pikaajalistele valijatele selja ja tõmbab sellega Lõuna-Eestis ise endalt tooli alt ära, kui osakonnad ja sellega seoses ka haiglad kinni paneb? Algul tundus tõesti nii. Ent viimaste uudiste valguses, kus haiglate juhtkonnad pöörduvad rahapalvega valitsuse poole ja valitsus tõenäoliselt raha eraldab, saavad asjad palju selgemaks. Selgeks saab see, et neid osakondi polnudki kavatsust sulgeda. Aga enne seda oli vaja tekitada vana tuttav olukord, et selle pinnalt korjata taas valijate hääled.

Seni oli lihtne. Võimul oli ja otsuseid tegi Reformierakond ning keskerakondlastel oli end hea vastandada. Pahad oravad tahtsid osakonnad kinni panna, sangarlikud keskerakondlased tõmbasid sellele plaanile vee peale. Nüüd on lähenemas taas uued valimised. Keskerakond on aga võimul, juhib valitsust ja teeb otsuseid. Kuidas nüüd asja rahvale serveerida?

Selleks pole vaja olla Eesti võimekaim PR-guru Janek Mäggi, et aru saada, et tuleb tekitada taas vana tuttav seis, hirmutada inimesi kinnipanemisega ning siis tulla varjust messiana ja võtta valijate hääled. Ainult et kes on see hirmutaja?

Mõni aeg tagasi tuli otsusega osakondade sulgemisest lagedale Haigekassa. Ehk siis oli valitsus otsustanud teha patuoinaks ametnikud, kes on sunnitud täitma valitsuse korraldusi. Aga inimesed närisid ruttu läbi, et Haigekassat juhib sotside esimees Jevgeni Ossinovski. Ehk siis otsustas Ossinovski need osakonnad kinni panna. Sotside toetus kukkus kivina ja Ossinovski oli sunnitud lahkuma ministrikohalt.

Ossinovski Ossinovskiks, aga kui tähele panete, siis oli eesmärk saavutatud: tekitatud taas vana tuttav olukord, kus inimesed hirmutati ära osakondade kinnipanemisega ja sotsiaalmeedia läks kihama. Ning nüüd on juba käkitegu keskerakondlastel tulla välja sangaritena ning teatada, et ei, neid osakondi siiski ei suleta. Ja et sulgemise vastu oleme meie, keskerakondlased. Kuigi just nemad, keskerakondlased juhivad valitsust ja olid algusest peale otsuste taga, et need osakonnad kinni panna.

Valija mälu on aga lühike, heal juhul paar nädalat, ning enne valimisi ei mäleta enam keegi, kuidas täpselt ja kes nende osakondade sulgemise taga oli. Tähtis on, et vaprad keskerakondlased suutsid nurjata kurja plaani sünnitusosakond kinni panna. Ning valijate hääled on selle peale samahästi kui garanteeritud.”