Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Madison: riigikohus seadustas Eesti majanduse kahjustamise

-
30.06.2017
Laadime sisu...

Riigikohus ei nõustunud õiguskantsler Ülle Madise taotlusega kuulutada alkoholiaktsiisi tõus praegusel kujul põhiseadusevastaseks, mistõttu tõusevad aktsiisid taas 1. juulist. Viimati tõusis alkoholiaktsiis tänavu 1. veebruarist 10 protsenti, täiendavalt kerkib õlleaktsiis juulikuust veel 70 protsenti.Riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegium ei nõustunud õiguskantsleriga, leides, et 2015. aasta seaduse alusel ei saa alkoholikäitlejail tekkida õiguspärast ootust.

Kolleegium selgitas, et põhiseadusest tuleneb küll õiguspärase ootuse põhimõte, mis peab andma kindluse kehtestatud normide püsimajäämise suhtes, kuid see ei võta parlamendilt õigust seadusi muuta.

Seadusandjal on ulatuslik pädevus maksude kehtestamisel ja see tähendab ka suurt kaalutlusruumi aktsiisipoliitika elluviimisel. Seega võib rahvasaadikuist koosnev kogu õigussuhteid vastavalt muutunud oludele ümber kujundada ning sellega paratamatult halvendada mõnede ühiskonnaliikmete olukorda.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) aseesimees Jaak Madison ütles riigikohtu otsust arvustades, et see on Eesti majandusele kahjulik, kuna ei võta arvesse laiemat mõju ettevõtluskeskkonnale. “Ettevõtjatel on sõltumata majandussektorist vaja kindlust ja stabiilsust, mida riik saab tagada lihtsa ja ühetaolise maksusüsteemiga. Kiirkorras aukude lappimiseks tehtud maksutõusud võivad küll meeldida sotsialistidele ja klassiviha õhutavatele ümberjagamise eestkõnelejatele, kuid suurimateks kannatajateks on tavalised Eesti inimesed,” märkis Madison.

Tema hinnangul on selge, et Jüri Ratase ja Jevgeni Ossinovski vasakvalitsus on teinud pöördumatut kahju Eesti ettevõtjatele. “Mida kiiremini see valitsus riigikogus vähemusse jääb, seda rutemini saaksid parempoolsed erakonnad võimaluse vasakpoolsete tehtud sigadusi parandama hakata. Eestist saab põhjamaine heaoluriik ainult juhul, kui siinsed ettevõtjad ja nende töötajad tunnevad end turvaliselt, hoitult ja hinnatult. Alates vasakvalitsuse ametisse saamisest, kolmveerand aasta jooksul on Eesti elanikke ja siinseid ettevõtjaid tabanud üks hoop teise järel. Selline olukord ei kesta enam kaua,” lubab Madison.

Õiguskantsler pöördus riigikohtusse, kuna leidis, et aktsiiside ennaktõstmine riivab alkoholi käitlemisega tegelevate ettevõtete ettevõtlusvabadust. Õiguskantsleri hinnangul tekkis alkoholikäitlejail õiguspärane ootus, et 2015. aastal vastu võetud seadusega aastateks 2017 ja 2018 paika pandud aktsiisimäärasid ei tõsteta.

Riigikohus nõustus õiguskantsleriga, et vaidlusalused sätted mõjutavad alkoholikäitlejate ettevõtlusvabadust negatiivselt, kuna aktsiisimäära tõusu tõttu kasvanud toote lõpphind võib kaasa tuua nõudluse vähenemise ja seetõttu ka ettevõtja kasumi vähenemise.

Samas märkis kolleegium, et riigi kohustus on kaitsta rahva tervist ja kuna alkohol on üks suuremaid tervisekahju põhjustajaid, on alkoholi tootmisele, müügile ja tarbimisele seatud piirangud kahtlemata vajalikud. Alkoholi hinnapoliitika, sealhulgas aktsiisid, on oluline osa alkoholi liigtarvitamise vastu suunatud alkoholipoliitikast.

UU