Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Majandus kukub ja töötus kasvab: kaks tööstusettevõtet koondavad kokku ligi 100 töötajat

-
10.05.2024
Usalduse langus Eesti vastu peitub suuresti nendes, kes istuvad hetkel selles majas.
© UU

Valitsuse vildaka majanduspoliitika tagajärjed ilmnevad ettevõtluse raskustes ja koondamistes ning see tendents tundub laienevat.

Töötukassa andmetel ootab suurem koondamine ees kahte Eesti tööstusettevõtet, E-betoonelementi ja Exmet Services OÜd.

E-betoonelement, kes koondas juba läinud aastal 75 inimest, koondab nüüd 73 ametikohta. Töötukassa andmetel koondatakse Harku tehases 59, Tamsalu tehases kaks ja administratsiooni poolel 12 ametikohta.

Ettevõtte juht Vaido Leosk põhjendas läinud aastal koondamisi Baltimaade ja Põhjamaade tellimuste langusega. Olukord pole aga vahepeal paranenud.

Reedel  teatas statistikaamet, et Eesti eksport lähiriikidesse on langenud aastaga oluliselt: Soome 34 protsenti ja Rootsi 21 protsenti. E-betoonelemendi suurim ekspordiriik oligi 2022. aastal Soome ning eksport moodustas 59 protsenti ettevõtte müügitulust.

E-betoonelemendis töötas tänavu esimeses kvartalis maksu- ja tolliameti andmete järgi 108 inimest. Firma kuulub välismaalastest omanikele. Veel 2022. aastal saadi 33,6 miljoni euro suuruse müügitulu juures 3,4 miljoni eurone kahjum. Põhjuseks toodi toona aruandes Ukraina sõja alguse järel toimunud energia- ja toormehindade suur kasv, mida ei saanud klientidele edasi anda, ning sealt edasi ka nõudluse oluline vähenemine. Kahjumisse jäädi ka aasta varem.

Teine tööstusettevõte, mis on sunnitud koondama, on keevitamisega tegelev Exmet Services OÜ. Siin kaotab töö 24 inimest. Töötukassa andmetel kaotavad töö ennekõike keevitajad. Harjumaa ettevõtte Exmet Services OÜ omanik on Andres Sonn.

Esimeses kvartalis töötas ettevõttes maksu- ja tolliameti andmetel 89 inimest. Maksustatavat käivet teeniti esimeses kvartalis 12,3 miljoni euro eest. 2022. aastal teeniti 28 miljoni euro suuruse müügitulu juures 0,8 miljonit eurot kasumit.

Töötukassa kommunikatsioonispetsialist Lauri Kool ärgitas keevitajaid otsivad ettevõtteid nende poole pöörduma. “Veel mõned aastad tagasi oli keevitajatest meeletu puudus ja poleks üldse muret olnud, et 20+ keevitajat jääb üle. Viimased töötukassa tööjõu-uuringud on näidanud, et kriis on sinna jõudnud ja keevitajatest ei ole enam sellist põuda,” ütles Kool.

“Vahepeal oli juba majandusuudistes juttu, et tööstusel on põhi käes ja tulevik helgem. Koondamisi oli ka selle aasta esimestel kuudel sealt vähem. Nüüd tõi mai algus kaks teadet tööstusest,” rääkis Kool. (BNS)