Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Maksutõusud jätkuvad: valitsus tahab järgmisel aastal tõsta maamaksu 50 protsenti ja sealt edasi

-
11.05.2024
Eestimaa

Valitsus kiitis heaks eelnõu, millega tõstetakse järgmisest aastast märgatavalt inimeste maamaksu. Vanad lubadused lükati kalevi alla, kirjutab Postimees.

Valitsus kiitis reedesel e-istungil heaks ja saadab riigikogule arutamiseks maamaksu seaduse muudatused, mis suurendavad kohalike omavalitsuste (KOV) otsustusvõimalusi maamaksu määramisel.

Praegu on KOV-ide maksuautonoomia ebapiisav, mistõttu on Eesti KOV-id suures sõltuvuses keskvalitsuse rahastamise otsustest. See sunnib KOV-e ära ootama riigipoolsed rahastamise otsused eelarvete tegemisel ning pärsib pikemaajalist planeerimist kohaliku elu korraldamisel. KOV-i tasandi maksuautonoomia võimaldab kogukonnal leida tasakaalu teenuste taseme ja maksudega panustamise vahel. See tähendab, et kogukonnas saab kokku leppida, mida ollakse nõus maksma mingi teenuse kättesaadavuse või kvaliteedi tõstmise eest, vahendab BNS.

Eelnõu järgi suurendatakse alates 2025. aastast elamumaa ja maatulundusmaa õuemaa kõlviku maksimaalset maksumäära 0,5 protsendilt ühele protsendile maa maksustamishinnast. Samuti suurendatakse nn muu maa, näiteks ärimaa, tootmismaa, transpordimaa, maksimaalset maamaksu määra ühelt protsendilt kahele protsendile maa maksustamishinnast. See ei tähenda valitsuse hinnangul automaatset tõusu, sest maksumäärad kehtestab KOV.

Tänavu hakkas kehtima maamaksuseadus, mille järgi tohtis maamaks tõusta aastas kõige enam kümme protsenti. Nüüd on see rahvale antud lubadus unustatud, nendib Postimees.

Uue eelnõu järgi on 2025. aastal maamaksu aastase kasvu ühetaoline üleriigiline piirmäär 50 protsenti ja 20 eurot juhul, kui maamaksu summa 50-protsendiline suurenemine on väiksem kui 20 eurot. Alates 2026. aastast saavad KOVid ise kehtestada maamaksu aastase kasvu piirmäära vahemikus 10–100 protsenti. Maamaks ei saa minna suuremaks kui maa maksustamishinna ja maamaksumäära.

Eesti maaomanikud on selle valguses kavandamas mai viimasel kolmapäeval meeleavaldust Riigikogu hoone ees.

 

Allikas: BNS/Postimees