Märgilise tähtsusega hääletus Riigikogus: enamik poliitikuid ei soovi referendumeid ja presidendi otsevalimisi

Eesti,
- Updated
Kalle Grünthal

Täna oli Riigikogus arutlusel EKRE fraktsiooni saadiku Kalle Grünthali esitatud eelnõu, mis paneks rahvahääletusele presidendi otsevalimise seadustamise.

Eelnõu algataja tõi arutelu käigus välja pooltargumendid rahvahääletuse korraldamiseks. Riigikogu põhiseaduskomisjoni ettepanek oli eelnõu esimesel lugemisel tagasi lükata. Selle ettepaneku poolt hääletas 62 ja vastu oli 19 riigikogu liiget ehk kõik EKRE saadikud.

Hääletustulemus näitab, et Eesti rahvasaadikud ei soovi anda inimeste rohkem hääleõigust poliitika kujundamisel.

Rahvuskonservatiivid jätkavad võitlust otsedemokraatia suurema kasutuselevõtu ja presidendi otsevalimiste seadustamiseks.

Eelnõu esitaja Kalle Grünthal juhib tähelepanu, et rahval on presidendi valimise õigus enamikus Euroopa parlamentaarsetes riikides, kaasa arvatud Soomes.

„Erinevate uuringute hinnangul toetab presidendi otsevalimist Eestis kuni 80% valimisõiguslikest kodanikest. Paraku on rahva tahtele vaatamata kõik presidendi otsevalimiste seadustamise katsed Eestis luhtunud ning peale on jäänud otsedemokraatia vastased. EKRE ei kavatse selle olukorraga leppida,“ ütles Grünthal.

„Praegune presidendi valimiste kord on läbipaistmatu ja ebausaldusväärne. Sisulist debatti kandidaatide vahel ei toimu ja valimised on muutunud kitsa ringi pärusmaaks. Viimased kaks presidenti ei ole esindanud mitte eesti rahva huve maailmas, vaid rahvusvaheliste institutsioonide huve Eestis. Riigikogu valimiskomisjoni poolt valitav president ei ole kooskõlas rahva tahte ja usaldusega, seevastu presidendi otsevalimine annaks riigipeale tema moraalse autoriteedi.“

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused