Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Margus Tsahkna usub, et välisminister teeb päris tööd barrikaadidel, mitte diplomaatias

-
05.06.2024
Valitsusvastaste radikaalide miitingul viibinud minister Margus Tsahkna tahab ka grusiinid omasooiharateks teha.
© UU

Kolmapäevases Riigikogu infotunnis küsiti välisminister Margus Tsahknalt tema sekkumise kohta Gruusia siseasjadesse, kus minister käis valitsusvastasel meeleavaldusel, ja Tsahkna arvates tegi ta kõike õigesti – kuigi opositsioonisaadik Lauri Laats ütles, et välisministri tööriist on diplomaatia, aga mitte barrikaadidele minek ning Tsahkna on tekitanud väga kõva lõhe Gruusia ja Eesti inimeste vahele.

Tsahkna sõnadest selgub, et diplomaatia peabki tema arvates barrikaadidel olema. “… sõnavõtt sellel meeleavaldusel oli ainuvõimalik samm. Ma ei oleks kujutanud ette seda olukorda, kui ma oleks pidanud tulema Eestisse tagasi ja te oleksite minu käest küsinud: “Aga miks te ei öelnud välja seda inimestele, mida tegelikult inimestele on lubanud ka seesama valitsus?” väitis Tsahkna.

Veel tema seisukohti: “Meil ei jäänud ka midagi muud üle, sellepärast et paratamatult Gruusia ajakirjandus on väga suuresti ka tänase valitsuse kontrolli all. /…/ ja me pidime minema ja ütlema välja selle seisukoha. /…/ ka endised välisministrid, näiteks Urmas Reinsalu, Urmas Paet ja ka tegelikult Marina Kaljurand ju ütlesid, et see oli õige samm, nad oleksid teinud samamoodi.”

Välisministri arusaam ajab judinad peale, kui kujutada näiteks Vene välisministrit rääkimas täpselt sama juttu pärast seda, kui too on “külastanud” valitsusvastaseid meeleavaldusi Baltikumis. Rahvusvahelise diplomaatia reeglid kehtivad ju ühtviisi nii autoritaarsetele kui demokraatlikele maadele ja viimastel on veel eriline vastutus mitte näidata esimestele, kuidas neid reegleid rikkuda. Tsahkna andis Venemaa diplomaatidele oma eeskujuga legitiimsuse sekkuda nende riikide siseasjadesse, kes neile ei meeldi.

Tsahkna esitas kummalise variandi sellest, nagu oleks Eesti poliitikud hakanud temalt küsima, kuuldes, et ta ei käinudki miitingutel: “Miks sa ei läinud toetust avaldama?” Terve Eesti ühiskond arvab pigem teisiti – välisministrid ei käi teiste riikide valitsusvastastel miitingutel, vaid ajavad asju diplomaatilisel teel.

Lauri Laats ütles välja ka selle, et kui mingi riigi poliitika EL-ile ei meeldi, siis selleks on diplomaatilised survevahendid, millega riiki korrale kutsuda, selleks ei pea minema seda valitsust kukutama. Saadikud märkisid ära ka selle, et Eesti ja Gruusia rahvas on alati, läbi aegade väga hästi läbi saanud ja nüüd rikub just Eesti pool seda ära.

Margus Tsahkna andis Venemaale ja teistele autokraatsetele režiimidele hea kursuse selle kohta, et teiste riikide siseasjadesse sekkumine on aktsepteeritav ka Euroopa Liidu poolt ja andku ainult minna, kui tahavad Gruusialt veel mõne tüki küljest kiskuda.

Infotunnis märgiti Gruusia valitsusega seoses ära ka see, et Tsahkna ise kuulub samuti valitsusse, kes räägib üht ja teeb teist, viidates maksutõusudele, millest enne valimisi ei räägitud.

Uued Uudised

Samal teemal: Gruusia sündmuste taust hakkab üha selgemaks saama: välismõjuseadus astus LGBT-le saba peale. Eesti vasakleer tahab suhted Gruusiaga katkestada