Marko Mihkelsoni sõnavõtud on kantud tardunud mõtlemisest

Eesti,
©AP/Scanpix
Reformierakond on muutunud Eesti ühiskonna Jurassic Park`iks. Pilt on illustratiivne.

Reformierakondlased paistavad juba ammu silma kivistunud mõttelaadi poolest, millega muutused maailmas kuidagi ei haaku, ja erandiks pole ka Marko Mihkelson.

BNS vahendab: “USA-Hiina suhted on kiirelt pingestumas, sest president Trump otsib oma logisevale sisepoliitikale rahvusvahelist katet,” leiab väliskomisjoni aseesimees Marko Mihkelson.

Jutt Trumpi logisevast sisepoliitikast on subjektiivne arvamus, sest tegelikult on USA president suutnud oma valitsemisaja jooksul üle olla kõigist tema vastu suunatud rünnakutest ja mahavõtmiskatsetest – seda suudab ainult riigipea, kel on siseriigis tohutu toetus, see aga saab põhineda ainult reaalselt äratehtul.

“Hongkongi eristaatuse tühistamine on märgiline samm. USA osalemise peatamine WHO-s on aga kahjuks veel üks suur mõra reeglitel põhineva maailmakorra raputamises,” kirjutab Mihkelson sotsiaalmeedias.

Washington teatas sel nädalal, et Hongkong ei ole enam Hiinast piisavalt autonoomne, ning ta asub linnale antud eristaatust tühistama. Teatavasti oleks Hongkongis pidanud jätkuma “Üks riik, kaks süsteemi” põhimõte, kuid kommunistlik Pekingi valitsus võtab linna üha enam oma võimu alla, sealhulgas demokraatlikke vabadusi ohustava julgeolekuseadusega. Hongkongi vabaduste hulka kuuluvad turumajandus, sõltumatu kohtusüsteem, sõnavabadus ja iseseisev seadusandlus.

Sellises olukorras on USA käitumine igati õigustatud, sest kui Peking võtab Hongkongilt demokraatlikud vabadused, aga kasutab ära tema staatust eraldi kaubandusüksusena, siis jääb kommunistlikule Hiinale võimalus linna kaubandusväravana kasutada, kuid demokraatia on ta seal tapnud – sellele ei saa vastamata jätta.

“Hiina vastustamine läbi seni kehtivate rahvusvaheliste organisatsioonide murendamise ei anna Washingtonile paraku seda, mida oodatakse. Pigem saab siin Hiina vabamad käed omale sobilike mängureeglite pealesurumisel,” leiab Mihkelson.

Tegelikult on Trumpi poliitika olnudki selline, kus USA loobumisega rahvusvahelistes organisatsioonides pannakse need fakti ette – kas jäädagi kellegi ripatsiteks või teha muutused, et esindada kõiki.

Mihkesoni jutt “suurest mõrast reeglitel põhineva maailmakorra raputamises” näitab väga hästi Reformierakonna poliitikute kivistumist – seda reeglitel põhinevat maailmakorda pole ammugi enam. Sellele on surmahoobi andnud Venemaa käitumine Ukrainas, aga ka Trumpi “Make America Great Again”- poliitika ning Euroopa Liidu jõuetus nii Venemaa suunal kui pandeemia ajal.

Praegu üritab enamik maailma näha ette seda, mida toob kaasa pandeemia ja selle järgne majanduskriis, ainult Mihkelsoni sugused (keda on ka Euroopa Komisjonis palju), vaatavad maailma mingite Külma sõja järel paika pandud reeglite valguses. See on pime poliitika.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused