Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Marks & Spencer sulgeb oma kaks poodi ja lõpetab Eestis tegevuse

-
08.11.2016
Laadime sisu...

Marks & Spencer teatas teisipäeval, et alustab töötajatega läbirääkimisi seoses kavatsusega sulgeda Eestis kaks kauplust – Kristiine keskuse ja Rocca al Mare keskuse poed.

Ettevõte alustab Eesti poodide sulgemise osas täna läbirääkimisi 55 töötajaga. Kontsern peab selles protsessis oluliseks järgida täielikult kõiki Eesti seadusi, sealhulgas on plaanis läbirääkimistesse kaasata ka Euroopa töönõukogu ning ettevõtte töötajad, teatas ettevõte. Eesti turule sisenes ettevõte 2009. aastal.

“Tänane teade kavatsusest sulgeda Eesti kauplused on osa ettevõtte rahvusvahelise tegevuse põhjalikust ümberhindamisest. Analüüs on näidanud, et meil on viimase viie aasta jooksul olnud Eesti turul raskusi kasumisse jõudmisega ja turu kasvuvõimalused on piiratud. Teadvustame, milline mõju võib tänasel teatel olla meie inimestele, ning seetõttu konsulteerime oma kolleegidega Eestis ja kuulame hoolikalt nende tagasisidet,” ütles Marks & Spenceri Euroopa, Hiina ja India piirkonna direktor Jonathan Glenister.

Sulgemiskavatsus tugineb Marks & Spenceri kontserni kuuluva 466 rahvusvahelise kaupluse äritulemuste ja potentsiaali põhjalikule analüüsile. Marks & Spencer esitas ettepaneku kümnel turul kõigi ettevõtte ainuomandis oleva 53 kaupluse sulgemiseks, sealhulgas kümme kauplust Hiinas, seitse Prantsusmaal, samuti kauplused Ungaris, Leedus, Poolas, Slovakkias, Rumeenias, Hollandis, Belgias ja Eestis.

Analüüsis võeti vaatluse alla kõigi välisturgude äritulemused, tulemuste põhjused ja turu potentsiaal. Tulemused näitavad, et Marks & Spenceri rahvusvaheline äri jaguneb kaheks: kontserni ainuomanduses olevad kauplused, mis on arvukatel turgudel kahjumis, ning frantsiisiärid, mis teenisid eelmisel aastal 87 miljonit naela kasumit.

Eelmisel aastal olid kontsernile kuuluvad kauplused kümnel turul 171 miljoni naelase käibe juures 45 miljoni naelaga kahjumis, kusjuures mõnedel turgudel on äritegevus olnud kahjumis juba vähemalt viis aastat. Analüüs tõi põhjustena välja mitmeid tegureid, sealhulgas kontserni omanduses oleva kauplusteportfelli killustatuse ja piisavate mastaapide puudumise, lisaks on nendel turgudel piiratud kasvuvõimalused tulevikuks.

Kui Marks & Spencer pärast läbirääkimisi sulgemiskavatsuse ellu viib, toob see kontserni tasemel kaasa hinnanguliselt 150-200 miljonit naela kulusid, millest enamik on seotud kinnisvara- ja koondamistasudega.

Marks & Spencer kavatseb edaspidi tegutseda väiksemal arvul sellistel turgudel, kus kauplused kuuluvad ettevõtte ainuomandisse, ning keskenduda rohkem olemasolevatele ühisettevõtetele ja frantsiisidele. Kontsern kasutab kohalikelt turgudelt kliendieelistuste kohta omandatud teadmisi jätkusuutlikuma rahvusvahelise äri rajamiseks, suunates tähelepanu kliendikogemuse täiustamisele ja kasumlikkuse kasvatamisele.

Marks & Spenceril on 268 frantsiisikauplust 34 turul ning ühisettevõtted Kreekas ja Indias. Koostöös oma partneritega plaanib kontsern igal turul võimendada mastaape, taristut ja kohalikke kogemusi. Marks & Spencer jätkab ka oma toidukaupade frantsiisiäri arendamist Prantsusmaal, kus on nõudlus kvaliteetsete ja innovaatiliste toodete järele mugavates asukohtades.

BNS 

FOTO: PM/Scanpix