Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Mart Helme: Eesti peab hakkama Kataloonia iseseisvust toetama

-
22.12.2017
catalonia

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimehe Mart Helme sõnul ei ole pärast Kataloonia piirkondlike valimistulemuse selgumist enam kahtlust, et katalaanid soovivad tõepoolest iseseisvuda.

“Kui varem võis tunduda, et iseseisvumine on kataaanide jaoks pigem intellektuaalse arutelu objekt, siis nüüd on selge, et katalaanid võtavad oma iseseisvumispüüdlust väga tõsiselt. Nad on valinud suveräänsuskursi vaatamata Brüsseli ja Madridi hirmutamisele ja käteväänamisele,” ütles Helme.

“Meie, kes me oleme iseseisvumise läbi elanud veerandsada aastat tagasi, peaksime väikeriigina katalaanide püüdlusi tunnustama, mitte vanduma pimesi truudust Merkelile ja Junckerile. Eesti ei pea olema paavstist usklikum ega vaatama selle kiriku poole, kus ei ole enam jumalat sees. Kataloonias toimuv iseloomustab selgelt Euroopa Liidu agooniat.”

Helme sõnul järgivad katalaanide eeskuju arvatavasti veel mõned rahvakillud. “Šotimaal või Walesis on iseseisvustahe hõõgunud tuha all küll vaiksemalt, kuid see on olemas. On täiesti reaalne, et see võib katalaanide eeskujul heleda leegiga põlema lahvatada.”

Kataloonia tagandatud liider Carles Puigdemont ütles ööl vastu reedet, et keegi ei saa vaidlustada seda, et neljapäeval korraldatud regionaalvalimistel saavutasid võidu iseseisvuslased. “See on tulemus, mida keegi ei saa vaidlustada,” ütles Puigdemont oma poolehoidjatele Brüsselis, kui osalised ametlikud valimistulemused näitasid, et iseseisvusmeelsed parteid on saavutamas Kataloonia parlamendis absoluutse enamuse. Puigdemont lisas, et Hispaania peaminister Mariano Rajoy “kaotas mandaadi, mida ta taotles”.

UU

Foto: AFP