Mart Helme: Eesti välispoliitika elab mineviku mugavustsoonis

Eesti,
- Updated

Lõppeval nädalal Riigikogu saalis toimunud välispoliitika teemaline arutelu näitas selgelt, et Eesti välispoliitika elab mineviku mugavustsoonis, leiab Riigikogu kaitsekomisjoni liige Mart Helme.

Tre Raadio poliitikasaates „Räägime asjast“ ütles Helme, et Eesti välispoliitika ei ole innovatiivne ega proaktiivne. „Räägitakse vaid sellest, et meile on kahjulik, kui Euroopas toimuvad need ja need protsessid ning meid võib ohustada see, kui Ameerika muudab oma poliitilist kurssi,“ märkis Helme.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

„Me oleme juba aastaid rääkinud, et need protsessid on vältimatud, võivad olla ohtlikud ja nendeks peab hakkama valmistuma. Nüüd peab hoopis mõtlema, kuidas me käitume olukorras, kus meil ei ole enam võimalik tuletada oma käitumisliini sellest, mida Washington, Berliin ja Brüssel on otsustanud teha.“

Helme sõnul ei ole kahjuks meie välispoliitika tegijad, nii poliitikud kui ka kõrgem välispoliitika ametkond, siiamaani aru saanud, et senine maailmakord on muutumas.

„Need kokkulepped, mis sõlmiti suurriikide vahel Teise maailmasõja ajal ning lõpul Jaltas, Teheranis ja Potsdamis, on kehtinud tänaseni, hoolimata külma sõja lõpust veerand sajandi eest. Aga see maailmakord on praegu kokku kukkumas, suurriigid ei kavatse seda enam järgida. Nende vahel on puhkenud konkurents. Juurde on tulnud uued mängurid nagu suurkorporatsioonid, islam, demograafiline plavatus Aafrikas. Mustal Aafrikal pole majanduslikku või poliitilist mõju, aga oma demograafilise survega ta tekitab maailmas mõju. Mõju avaldavad ka uued tuumariigid Iraan, Pakistan, India, samuti Põhja-Korea. Puhkenud on uued võitlused, vaidlused, läbirääkimised. Eesti välispoliitika tegijad klammerduvad aga ikka veel selle vana mailmakorra külge,“ kõneles Helme.

„Praegusel murrangulisel ajal peaksid meil kõigil olema tundlad püsti, aga paraku on meil välisministriks Sven Mikser, kes ei suuda oma ametkonda tööle panna nii, et ametnike tundlad oleksid püsti. Mikseril ei olnud muu hulgas vastust küsimusele, mida näiteks Eesti teeb siis, kui USA ja Euroopa lepivad kokku, et sanktsioonid Venemaale tühistatakse vaatamata sellele et Venemaa ei täida Minski kokkulepped. Mikser ei öelnud, et mida me sel juhul teeme, kas me jätkame sanktsioonidega või ütleme, et pole need Minski kokkulepped nii tähtsad midagi.“

Helme sõnul peab Eesti välispoliitika hakkama arvestama, et maailm liigub multipolaarsuse suunas. „See tähendab jõukeskusi, mille ümber on väiksematest riikidest satelliidid. Meie kõrval on üheks jõukeskuseks Venemaa. Nüüd on küsimus selles, kas meie kõrval saab olema veel mõni jõukeskus, mille satelliidiks me meelsamini oleme. Vastasel korral on oht, et võime sattuda Venemaa satelliitide hulka.“

UU

Saade “Räägime asjast” on Tre, Kuma ja Ring FM-i raadio eetris pühapäeviti kell 11 ja kordusena kell 21.

 

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused